Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Podwójny rocznik w liceach

07-08-2019 20:39 | Autor: red.
Mamy wakacje, a w szkołach trwają remonty i przygotowania do następnego roku szkolnego. W liceach przygotowania do nowego roku szkolnego są szczególnym wyzwaniem - z uwagi na tzw. podwójny rocznik. Trwa kolejny etap rekrutacji do liceów, które muszą przyjąć więcej uczniów, niż w poprzednich latach. Dyrektorzy i władze samorządowe robią wszystko, by zapewnić wszystkim uczniom możliwie przyjazne warunki do nauki, a w nadchodzącym roku szkolnym priorytetowe są remonty w liceach. Łącznie dla trzech publicznych liceów na Ursynowie przeznaczono na ten cel blisko milion złotych.

W trzech ursynowskich liceach wciąż trwa proces rekrutacji do klas pierwszych, a z uwagi na tzw. podwójny rocznik jest ona szczególnie trudna i stanowi duże wyzwanie dla uczniów, rodziców, dyrektorów szkół i władz samorządowych. W najbliższym roku szkolnym w liceach będzie się uczyć więcej dzieci, co skutkuje zwiększeniem liczby oddziałów i liczebności klas. W zeszłym roku rekrutowano uczniów do 13 licealnych klas pierwszych, a w tym roku (na rok szkolny 2019/2020) – do 28 klas pierwszych.

„Wszystkim uczniom staramy się zapewnić nie tylko miejsce w liceum, ale także odpowiednie warunki do nauki. Chcemy, aby ursynowskie licea były dobrze wyposażone, a kadra pedagogiczna na najwyższym poziomie. Zależy nam na tym , aby szkoła była miejscem przyjaznym i bezpiecznym, w którym jest szansa na rozwój indywidualny uczniów, a także na uczenie się właściwych relacji społecznych” – mówi burmistrz Robert Kempa.

W tej chwili najważniejszym zadaniem dla dyrektorów szkół i władz samorządowych jest takie przygotowanie infrastrukturalne i organizacyjne liceów, by wszyscy uczniowie (nie tylko ci z podwójnego rocznika, którzy zostali tą reformą najbardziej dotknięci, bo musieli stawić czoła trudom rekrutacji), w jak najmniejszym stopniu odczuli negatywne skutki reformy Pani Zalewskiej. Jest to niewątpliwie wyzwanie logistyczne i finansowe. W liceach powstały nowe oddziały szkolne (np. w LO CLVII im. Księżnej Izabeli Czartoryskiej przy ul. Szolc –Rogozińskiego odeszło 9 klas, a będzie ich 11, a w LXIII LO im. Lajosa Kossutha przy ul. Dembowskiego, dostosowano na potrzeby uczniów 3 nowe sale dydaktyczne).

Wydatkowano blisko milion złotych na zapewnienie odpowiedniej infrastruktury w liceach. Tego rzędu wydatki warunkują licealistom możliwość nauki, po przyjęciu podwójnego rocznika do klas pierwszych. Podkreślić trzeba, że środki te pochodzą w całości z budżetu samorządu i nie zostały zrekompensowane z budżetu centralnego, jak obiecywano w związku z wprowadzaniem reformy oświaty, skutkującej między innymi przyjęciem do liceów podwójnego rocznika.

Nakłady na remonty w liceach ursynowskich (remonty sal, szatni, instalacji, wyposażenie i pomoce dydaktyczne ) przedstawiają się następująco:

- w LO im. Księżnej Izabeli Czartoryskiej ( ul. Szolc-Rogozińskiego) – 346 000,00 zł.

- w LO im. Lajosa Kossutha (ul. Hirszfelda) – 339 532,43 zł.

- w LO im. Aleksandra Kamińskiego (ul. Dembowskiego) - 272 000,00 zł.

Ogółem 957 532 ,43 zł

Przeznaczenie takiej kwoty na przystosowanie liceów do przyjęcia podwójnego rocznika poprzez wykonanie niezbędnych remontów, skutkuje ograniczeniem możliwości realizacji planu remontów w innych placówkach oświatowych i tym samym wszystkie ursynowskie placówki ponoszą pośrednio konsekwencje ostatniej reformy oświatowej. Podstawą decyzji władz samorządowych, przesądzających o przeznaczeniu środków na remonty, było i jest maksymalne ograniczenie negatywnych skutków tej reformy.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA