Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

13°
4°

Pod znakiem Niepokalanowa

11-04-2018 21:31 | Autor: ABU
Sobota, 7 kwietnia. Nareszcie wiosenna, piękna, słoneczna pogoda. Chce się pójść do lasu albo nad wodę, ale żeby do kina czy na wystawę? A tu proszę: w kinie Domu Sztuki SMB „Jary” frekwencja pierwsza klasa. W Galerii tej samej ursynowskiej placówki – też niczego sobie. A wszystko dzięki dwóm połączonym wydarzeniom artystycznym, związanym z klasztorem w Niepokalanowie. W Galerii odbyło się uroczyste otwarcie wystawy rysunku brata Jana Dadury, franciszkanina z Niepokalanowa, „Eucharystia i kwiaty. Życie i piękno”.

Refleksyjny wernisaż umilała Mazowiecka Kapela Ludowa z Sochaczewa. Natomiast do rozgoszczenia się przed ekranem zachęcił widzów fabularyzowany dokument Michała Kondrata „Dwie korony”, którego bohaterem jest Maksymilian Kolbe (w tej roli Adam Woronowicz).

To jeszcze nie wszystko! Po projekcji filmu poezję związaną ze św. Franciszkiem z Asyżu wspaniale recytowała znana aktorka Ewa Ziętek, przy akompaniamencie skrzypcowym Doroty Górniak-Plewy ze wspomnianej kapeli sochaczewskiej.

Tamtego popołudnia panował więc w Domu Sztuki nastrój zadumy, ale „franciszkański” – wolny od frazesów i patosu, chwilami wręcz radosny. Szybko udzielił się publiczności i specjalnym gościom, w tym gronu duchownych z Niepokalanowa, którzy towarzyszyli bratu Janowi Dadurze, autorowi prac z wystawy. Będzie ona czynna do końca kwietnia. Wstęp wolny.

Wróć

Inne artykuły

Ogrody Wiedzy Rafała Trzaskowskiego Kolejny ursynowski briefing Rafała Trzaskowskiego, jak poprzednie w Parku Przy Bażantarni, odbył się w czwartkowe południe 18 października. Był piękny, ciepły i słoneczny dzień, więc nic dziwnego, że w parku było mnóstwo mamuś, babć i dziadków z maluszkami i starszymi dziećmi. I zarazem wymarzona sceneria, by opowiedzieć o koncepcji Ogrodów Wiedzy - Nauce Przez Zabawę.
Ciszewskiego-bis coraz bliżej Redakcji „Passy” udało się dotrzeć do wizualizacji kolejnego połączenia drogowego dzielnic Ursynów i Wilanów na przedłużeniu ulicy Ciszewskiego. Dzielnica Wilanów wydała decyzję środowiskową na budowę drogi, która po uprawomocnieniu pozwoli projektantom złożyć wniosek o pozwolenia na budowę.
Budowa nowych żłobków na Ursynowie Trwają prace budowlane przy ul. Cynamonowej oraz przy ul. Kazury. W ich wyniku powstaną na Ursynowie dwa nowe żłobki. Koszt realizowanych inwestycji to ponad 18 mln złotych. Łącznie powstanie 12 nowych oddziałów, z których każdy został przewidziany dla 25 dzieci, co pozwoli na stworzenie 300 nowych miejsc. Budynek przy Kazury powstanie jako żłobek integracyjny.
„Zakochani" z Pięciolinii 5 Blokowiska ursynowskie, gdyby nie tereny zielone, stanowiłyby kubistyczną pustynię budowlaną. Brak innych form przestrzennych, typowy dla wielkich zbiorowisk zabudowań, powoduje, że zwłaszcza zimą, gdy opadną liście, mamy wrażenie stąpania w świecie wielkich klocków.