Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

29°
18°

Pierwszy sondaż – kto wygrywa na Ursynowie?

29-05-2018 23:43 | Autor: KR
Pierwsze badania preferencji wyborczych mieszkańców Ursynowa przed tegorocznymi wyborami, przeprowadzone na zlecenie Informatora Stolicy na reprezentatywnej próbie 500 mieszkańców Ursynowa, potwierdzają dominację koalicji Platformy Obywatelskiej z Nowoczesną.

Wynik 37% i 18 mandatów (z 25 możliwych) oznaczałby na Ursynowie pierwsze w historii samodzielne rządy PO. Jak widać tzw. afera bazarkowa, czy problemy w realizacji niektórych inwestycji, nie wpłynęły na poparcie dla PO, które jest nawet nieznacznie wyższe niż w wyborach 4 lata temu.

Na drugim miejscu plasuje się Prawo i Sprawiedliwość z poparciem na poziomie 22% i możliwymi 5 mandatami w Radzie Dzielnicy. Również i ta partia notuje niewielki wzrost poparcia w stosunku do poprzednich wyborów. Z wyjątkiem swojego debiutu w wyborach samorządowych w 2002 r., kiedy to PiS wygrało wybory na Ursynowie, w kolejnych latach ta lista wyborcza zajmowała trzecie miejsce. „Winę” za to ponosił lokalny komitet Nasz Ursynów, który nieprzerwanie od 2006 r. zajmował w trzech kolejnych wyborach drugie miejsce wyborczego podium.

Nowopowstałe lokalne komitety, takie jak Inicjatywa Mieszkańców Ursynowa przed ostatnimi wyborami i już po wyborach Otwarty Ursynów, czy Projekt Ursynów, skutecznie rozdrobniły głosy poparcia dla bezpartyjnych komitetów. Z 4 działających obecnie na Ursynowie lokalnych ugrupowań jedynie Nasz Ursynów miałby szanse na 2 mandaty otrzymując średnie poparcie na poziomie 9 % i zamykając peleton ugrupowań reprezentowanych w Radzie Dzielnicy. Dzieje się tak pomimo, iż sumaryczne poparcie dla lokalnych komitetów wyborczych sięga co najmniej 20 proc. Jednak sposób przeliczania głosów oddawanych na poszczególne listy na mandaty według systemu d’Hondta, premiuje komitety z wyższym poparciem. Próg wyborczy, poniżej którego nie bierze się pod uwagę wyników danego komitetu wynosi 5% poparcia, jednakże w przypadku pięciomandatowych okręgów wyborczych de facto oznacza konieczność uzyskania powyżej 10% poparcia dla listy wyborczej, która liczy na zdobycie mandatu.

Nie wydaje się, by do wyborów możliwa była zauważalna zmiana poparcia dla 2 głównych partii. Tym samym na ostateczny wynik wyborów wpływ będzie miała konsolidacja lub jej brak komitetów lokalnych oraz to, czy ugrupowania takie jak Partia Razem, Kukiz’15, czy SLD zarejestrują listy wyborcze na tym szczeblu samorządu. W obecnym stanie rzeczy jedynie Nasz Ursynów może mieć nadzieję na mandaty radnych.

Badanie przeprowadzone w dniach 21-24.05.2018 na próbie 500 respondentów przez ABR SESTA

Wróć

Inne artykuły

Ekrany nie muszą psuć krajobrazu Prezentując Państwu ostatni artykuł dotyczący hałasu, dobiegającego z Puławskiej oraz Dolinki Służewieckiej, nie spodziewaliśmy się, że otrzymamy aż tyle wiadomości w sprawie montażu przy nich ekranów akustycznych. Państwa pozytywny odzew wobec tego pomysłu przekroczył nasze najśmielsze oczekiwania!
Ponad 30 mln zł dla Warszawy Stolicę czeka rewolucja w zakresie nowych technologii w dziedzinie pomocy społecznej. Dzięki funduszom unijnym powstanie centrum wsparcia dostępne całą dobę, 7 dni w tygodniu, świadczące teleusługi oraz teleopiekę. Ponadto miasto wybuduje parking „Parkuj i Jedź”, a wybrane budynki komunalne przejdą rewitalizację. Łączna wartość wsparcia ze środków UE to ponad 30 mln zł.
Ursynowskie Recitale Fortepianowe Trwają recitale fortepianowe, organizowane przez Urząd Dzielnicy Ursynów w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Cykl ten nosi tytuł „Armaty ukryte w kwiatach…”. Przed nami jeszcze jeden – 19 sierpnia  o godz. 19.00 na terenie zespołu pałacowo-parkowego Natolin (ul. Nowoursynowska 84). Dla mieszkańców Ursynowa zagra Krzysztof Książek.
Stryjeńska spogląda na mieszkańców ul. Kazury Letnie miesiące to czas intensywnych prac związanych z muralami. We wtorek (14 sierpnia) Ursynów zyskał nowy mural – przedstawiający Zofię Stryjeńską, zlokalizowany na fasadzie budynku przy ul. Kazury 8.