Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Pierwsze nowe latarnie na ul. Stryjeńskich

23-09-2020 21:30 | Autor: zdm.waw.pl
Trwa kolejny etap prac na ul. Stryjeńskich związany z wymianą opraw oświetleniowych. Postępuje montaż nowych latarni, które zastąpią stare, będące w złym stanie technicznym. To element kompleksowej modernizacji oświetlenia w mieście w ramach realizacji programu „SOWA – oświetlenie zewnętrzne”.

Ulica Stryjeńskich jest jedną z ważniejszych ursynowskich arterii. Przebiegając przez Natolin, łączy zachodnią część Kabat z Imielinem. Znajduje się przy niej duża liczba bloków, dlatego pełni wiele funkcji – m. in. rozprowadza ruch międzyosiedlowy i lokalny. Codziennie porusza się tu mnóstwo pieszych.

Zmiany na ul. Stryjeńskich pod kątem modernizacji oświetlenia trwają od przełomu lipca i sierpnia. Najpierw ułożone zostało okablowanie. Przewody w ziemi „schowaliśmy” w specjalnych niebieskich osłonach – to właśnie one widoczne były przez dłuższy czas między jezdnią a chodnikiem i świadczyły o realizacji pierwszego etapu inwestycji.

Pod koniec zeszłego tygodnia ruszyły prace związane z montażem słupów oświetleniowych. Wymienione zostaną 63 latarnie. Zastąpią one stare, będące w najgorszym stanie technicznym. Dzięki temu zmniejszy się ryzyko wystąpienia awarii oświetlenia. Następnie wykonawca przystąpi do wymiany opraw oświetleniowych. Na latarniach zawisną nowe, ledowe. Wymianie ulegną także dwie szafy sterujące oświetleniem.

Inwestycja poprawi również bezpieczeństwo pieszych. Przy dwóch przejściach, które nie są wyposażone w sygnalizację, staną cztery dodatkowe słupy oświetleniowe. Dzięki temu przechodzący przez ulicę po zmroku będą bardziej widoczni dla nadjeżdżających kierowców.

W ramach realizacji programu „SOWA – oświetlenie zewnętrzne” trwa modernizacja oświetlenia w kilku innych miejscach stolicy. Na ul. Szczęśliwickiej wykonawca zakończył prace związane z układaniem okablowania i czeka na dostawę nowych latarni. Nowe przewody wciąż układane są przy ul. Sosnkowskiego w Ursusie, ale tam ten etap zmierza już do końca. Na bielańskich ulicach Lektykarskiej i Jarzębskiego wykonawca dokonał koniecznych do rozpoczęcia prac pomiarów i niebawem przystąpi do robót ziemnych.

Celem programu „SOWA – oświetlenie zewnętrzne” jest wymiana starego oświetlenia niedopasowanego do najnowszych norm jakości i bezpieczeństwa. Jednolite, lepiej świecące, trwalsze i precyzyjnie ustawione lampy zapewnią lepszą widoczność na drogach, zmniejszając jednocześnie zjawisko tzw. „zanieczyszczenia światłem”. Dużą zaletą jest znaczne zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Według obliczeń przebudowa oświetlenia 13 ulic wykonana w technologii LED przyniesie średnią oszczędność na poziomie 62 proc. Oznacza to roczne oszczędności w zużyciu energii elektrycznej na poziomie ponad 335 tys. zł rocznie. Dodatkowo koszty naprawy i konserwacji nowoczesnych opraw są o wiele niższe, co oznacza, że inwestycja powinna zwrócić się na przestrzeni kilku lat. Oprócz aspektu finansowego ważny jest również wymiar ekologiczny. Mniejsze zużycie energii oznacza także zmniejszenie emisji szkodliwych substancji, w tym dwutlenku węgla.

Budżet całego projektu to 12,5 mln zł. Większość tej kwoty (10,8 mln zł) pokryje długoterminowa pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pożyczka zostanie wypłacona w dwóch transzach w 2020 roku i w 2021 roku, a jej spłata ma nastąpić w latach 2021-2026.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA