Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

0°
-4°

Pierwsza wystawa

19-09-2018 21:09 | Autor: ABU
W Galerii Domu Sztuki SMB „Jary” na Ursynowie otwarto w poprzedni wtorek pierwszą wystawę w Roku Kulturalnym 2018/2019. Warto podkreślić, że sezon wystawowy rozpoczęła młoda malarka z Ursynowa, konkretnie z Imielina, Izabela Olszyna, absolwentka warszawskiej ASP.

Na wystawie artystka zgromadziła prawie trzydzieści obrazów w większości inspirowanych naturą – abstrakcyjnych, a jednak pozwalających rozpoznać kontury rzeczywistości.

Najbardziej charakterystyczne są pod tym względem prace z cyklu „Horyzonty”, ukazujące pogranicza bezkresu morza i nieboskłonu. Widać na nich tylko dwie stykające się ze sobą płaszczyzny – wody i nieba, ale subtelnie oddana faktura obydwu i stonowana kolorystyka czynią te obrazy bardzo plastycznymi i nastrojowymi.

Pozostaje do odgadnięcia tajemniczy tytuł wystawy: „Afordancje”. Według Wikipedii są to „sposobności oddziaływania na obiekty środowiska, związane z ich charakterystykami oraz zdolnościami percepcyjnymi, doświadczeniem i ogólnymi umiejętnościami działania danej jednostki”. Podobnie wypowiada się o swoich pracach Izabela Olszyna: „To, jak zostaną one odebrane, zależy od relacji właściwości danego obrazu do zdolności poznawczych odbiorcy. Nie ma błędnej interpretacji, jest tylko wypadkowa oddziałujących na siebie czynników”.

Skłaniająca do refleksji, a jednocześnie relaksująca wystawa będzie czynna do 25 września. Wstęp wolny.

Wróć

Inne artykuły

Jak nazywać ulice Warszawy? Ostatnie lata przyniosły tak liczne zmiany nazw ulic i placów Warszawy, że jej długoletni mieszkańcy zaczęli się gubić. Sam miałem tego przykład w minionym tygodniu, gdy wyznaczono mi wizytę w LuxMedzie przy ul. Komitetu Obrony Robotników, domyślnie zaznaczając od razu, ze chodzi o ulicę noszącą przez lat wiele nazwę – 17 Stycznia.
Inteligent w centrum buntu robotniczego Z legendą opozycji PRL Andrzejem Celińskim o stanie wojennym i nie tylko...
Ul. Rosoła już przejezdna W środę (12 grudnia) o godzinie 20.00 spółka Fal-Bruk w porozumieniu z właściwymi służbami miejskimi i w obecności pracowników Urzędu Dzielnicy Ursynów wprowadziła nową organizację ruchu na ul. Rosoła. Obecnie ruch jest możliwy dwoma jezdniami, również w kierunku Centrum na nowej jezdni (2 pasami).
Choinka w urzędzie i przed urzędem W czwartek (6 grudnia), w Mikołajki, przy Urzędzie Dzielnicy Ursynów od strony Al. KEN rozbłysła wielka, jedenastometrowa choinka oświetlona diodami LED.