Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

9°
3°

Patriotycznie w SGGW

15-11-2017 21:24 | Autor: mp
Jak co roku, w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego pięknie uczczono kolejną, tym razem 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Patriotyczne pieśni śpiewali studenci wraz z kadrą naukową.

W uczelnianym muzeum, mieszczącym się w Bibliotece Głównej przy Nowoursynowskiej, te integrujące społeczność ursynowskiej placówki wspólne śpiewy tradycyjnie już zaintonowali członkowie Ludowego Zespołu Artystycznego SGGW – Promni, a na początek zabrzmiała wzruszająca melodia „Pierwszej Brygady”. Śpiewał między innymi zaprzyjaźniony z uczelnią znany historyk, wybitny biografista i varsavianista – prof. dr hab. Marian Marek Drozdowski, syn Jana Drozdowskiego z I Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego oraz licznie zgromadzeni powojenni rektorzy SGGW, w tym obecny rektor – prof. dr hab. Wiesław Bielawski.

Uczelnia może się pochwalić pięknymi tradycjami patriotycznymi (w tym numerze „Passy” prof. Sławomir Podlaski przypomina sylwetki studentów SGGW, którzy walczyli w Powstaniach Śląskich). Podczas uroczystości w Muzeum audytorium uczelniane mogło akurat wysłuchać arcyciekawego wykładu prof. Marty Kupczyńskiej na temat dokonań byłego rektora (1955-1962), profesora Kazimierza Krysiaka, długoletniego kierownika Zakładu Anatomii Zwierząt, naukowca wyspecjalizowanego między innymi w tematyce archezoologicznej, inicjatora badań nad żubrem w Polsce.

Uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości zakończył Apel Poległych, a lista pracowników i studentów SGGW, którzy oddali życie za ojczyznę jest bardzo długa. Tylko w latach 1939-1945 były to 453 osoby.

Wróć

Inne artykuły

Wpadli z marihuaną Trzech obywateli Ukrainy zostało tymczasowo aresztowanych za posiadanie znacznej ilości narkotyków. Dwóch z nich zostało przyłapanych przez ochronę na usiłowaniu kradzieży batonów. Podczas kontroli osobistej ursynowscy policjanci znaleźli przy nich dwie porcje marihuany, a w samochodzie, którym przyjechali z kolegą jeszcze ok. 200 gramów nielegalnego suszu. Cała trójka trafiła do policyjnego aresztu. Wszyscy usłyszeli prokuratorskie zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani.
Ogrody Wiedzy Rafała Trzaskowskiego Kolejny ursynowski briefing Rafała Trzaskowskiego, jak poprzednie w Parku Przy Bażantarni, odbył się w czwartkowe południe 18 października. Był piękny, ciepły i słoneczny dzień, więc nic dziwnego, że w parku było mnóstwo mamuś, babć i dziadków z maluszkami i starszymi dziećmi. I zarazem wymarzona sceneria, by opowiedzieć o koncepcji Ogrodów Wiedzy - Nauce Przez Zabawę.
Ciszewskiego-bis coraz bliżej Redakcji „Passy” udało się dotrzeć do wizualizacji kolejnego połączenia drogowego dzielnic Ursynów i Wilanów na przedłużeniu ulicy Ciszewskiego. Dzielnica Wilanów wydała decyzję środowiskową na budowę drogi, która po uprawomocnieniu pozwoli projektantom złożyć wniosek o pozwolenia na budowę.
Budowa nowych żłobków na Ursynowie Trwają prace budowlane przy ul. Cynamonowej oraz przy ul. Kazury. W ich wyniku powstaną na Ursynowie dwa nowe żłobki. Koszt realizowanych inwestycji to ponad 18 mln złotych. Łącznie powstanie 12 nowych oddziałów, z których każdy został przewidziany dla 25 dzieci, co pozwoli na stworzenie 300 nowych miejsc. Budynek przy Kazury powstanie jako żłobek integracyjny.