Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

-1°
-13°

Patriotycznie w SGGW

15-11-2017 21:24 | Autor: mp
Jak co roku, w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego pięknie uczczono kolejną, tym razem 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Patriotyczne pieśni śpiewali studenci wraz z kadrą naukową.

W uczelnianym muzeum, mieszczącym się w Bibliotece Głównej przy Nowoursynowskiej, te integrujące społeczność ursynowskiej placówki wspólne śpiewy tradycyjnie już zaintonowali członkowie Ludowego Zespołu Artystycznego SGGW – Promni, a na początek zabrzmiała wzruszająca melodia „Pierwszej Brygady”. Śpiewał między innymi zaprzyjaźniony z uczelnią znany historyk, wybitny biografista i varsavianista – prof. dr hab. Marian Marek Drozdowski, syn Jana Drozdowskiego z I Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego oraz licznie zgromadzeni powojenni rektorzy SGGW, w tym obecny rektor – prof. dr hab. Wiesław Bielawski.

Uczelnia może się pochwalić pięknymi tradycjami patriotycznymi (w tym numerze „Passy” prof. Sławomir Podlaski przypomina sylwetki studentów SGGW, którzy walczyli w Powstaniach Śląskich). Podczas uroczystości w Muzeum audytorium uczelniane mogło akurat wysłuchać arcyciekawego wykładu prof. Marty Kupczyńskiej na temat dokonań byłego rektora (1955-1962), profesora Kazimierza Krysiaka, długoletniego kierownika Zakładu Anatomii Zwierząt, naukowca wyspecjalizowanego między innymi w tematyce archezoologicznej, inicjatora badań nad żubrem w Polsce.

Uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości zakończył Apel Poległych, a lista pracowników i studentów SGGW, którzy oddali życie za ojczyznę jest bardzo długa. Tylko w latach 1939-1945 były to 453 osoby.

Wróć

Inne artykuły

Kulturalne przedwiośnie na Ursynowie Już po raz trzeci urząd dzielnicy zorganizował Ursynowski Kalejdoskop Teatralny – swoisty przegląd spektakli dla dzieci i dorosłych. Pomysł przeglądu teatralnego bardzo przypadł do gustu mieszkańcom, jak co roku zainteresowanie bezpłatnymi kartami wstępu dystrybuowanymi przez urząd przewyższa pojemność sal, także tej największej, w Multikinie, w której odbyły się aż trzy przedstawienia.
Rekordowe wykonanie budżetu! Rozmawiamy z burmistrzem Ursynowa Robertem Kempą.
Jakie są efekty samowładztwa stołecznego ratusza Ostatnia sesja ursynowskiego samorządu była klasycznym przykładem kompletnego niezrozumienia przez mieszkańców kompetencji i możliwości rad dzielnic w mieście stołecznym Warszawa. Przez kilka godzin toczono jałową dyskusję, która nie przyniesie żadnych efektów.
XLV sesja Rady Dzielnicy Ursynów To była bardzo pracowita sesja, trwająca blisko siedem godzin. Wykonanie budżetu za rok 2017, sprawy planów zagospodarowania przestrzennego, m. in. Kabat oraz północnej części osiedla Stokłosy, przyjęcia Strategii Warszawa 2030, program "Aktywny sześciolatek w I-szej klasie" i zmiany budżetowe Dzielnicy na 2018 r. były głównymi – spośród łącznie 11 punktów merytorycznych – tematami posiedzenia i dyskusji radnych, do której włączali się licznie przybyli mieszkańcy.