Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Park Dolinka Służewska w remoncie

22-07-2020 19:56 | Autor: Piotr Celej
Znajdujący się tuż przy ulicy Dolinka Służewska park przechodzi rewitalizację. Pojawi się nowa infrastruktura. Park Dolinka Służewska to oaza zieleni tuż przy zatłoczonej drodze.

Nizinne położenie i woda ze stawów powodują, że panuje tutaj specyficzny, mokry mikroklimat. Korzystają z niego mieszkańcy, szczególnie w upalne dni. Park obecnie przechodzi zmiany, które mogą jednak zwiększyć antropopresję na ten zielony teren.

Hamaki i plac zabaw

Obecnie trwają prace przy budowie placu wejściowego z funkcją wypoczynku w rejonie ul. Nowoursynowskiej. Zakres prac obejmuje budowę placu zabaw na nawierzchniach naturalnych (trawa, piasek), montaż hamaków oraz nasadzenie drzew, krzewów i bylin. Zagospodarowane zostanie 2.345 m kwadratowych terenu u zbiegu Nowoursynowskiej i Elsnera, stanowiącego wejście do Parku Dolinka Służewska. Łącznie na powierzchni ok. 11 500 m kw. planowane jest wykonanie składającego się z trzech części placu zabaw nad stawami przy. ul. J.S. Bacha na zachód od Al. Harcerzy Rzeczpospolitej.

Nie wszyscy są jednak zadowoleni z przebudowy. Do naszej redakcji napisała Pani Katarzyna. Zwróciła uwagę, że w konsultacjach społecznych mieszkańcy jednoznacznie opowiedzieli się za niewprowadzaniem elementów infrastruktury, która mogłaby generować hałas. Z pewnością takim miejscem będą place zabaw. Z drugiej strony hamaki powstają w ramach Budżetu Obywatelskiego, więc zadecydowali o ich powstaniu sami mieszkańcy. Z pewnością dobrą wiadomością dla obu stron będzie fakt, iż powstałe ścieżki będą miały nawierzchnię mineralną, a więc jak najmniej ingerującą w ekosystem parku.

Zielony park przy miejskich korkach

Park o powierzchni ponad 20 hektarów powstał dopiero na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Tereny, gdzie obecnie przebiega Potok Służewiecki, znane są jednak z wcześniejszych zapisów. W miejscu obecnego zieleńca istniała bowiem dawna wieś Służew, zachowała się nawet część zabudowań jednego z gospodarstw przy ulicy Tarniny. Dopiero jednak skanalizowanie dawnej rzeki Sadurki spowodowało, iż można było utworzyć tereny zielone przy nowo budowanym osiedlu Służew nad Dolinką.

Projektantem terenów zielonych był profesor Longin Majdecki. Postawiono na znaczną liczbę stawów, które nie tylko pełnią formę krajobrazową, ale również i retencyjną. Wokół powstały ścieżki, przy których wykorzystuje się częściowo istniejący drzewostan. Miejsce jest licznie odwiedzane całą dobę, szczególnie podczas upałów, gdy w dolince potoku panuje przyjemny chłód i wilgoć.

Pomimo sztucznego pochodzenia parku obecnie jest on ostoją dzikiej przyrody. Unikatowego charakteru dodają mu dziko rosnące krzewy, trawy i zioła, a także liczne oczka wodne, po których pływają ptaki. Znajdziemy tu wiele gatunków roślin nadwodnych, gniazda ptactwa wodnego oraz nawet małe ssaki – jak wiewiórka, nornica, kuna czy lis. Żyją tu również niezwykle rzadkie: ropucha mazowiecka i świerszcz wielki. Służew to także dawne tereny sadownicze. Wciąż licznie występują tu więc drzewa owocowe, np. śliwa, zwłaszcza mirabelka. Charakterystyczne są również skupiny jabłoni drobnoowocowej. Dominuje jednak lipa, wierzba i topole, co jest dość problematyczne. Po gwałtownych wichurach w parku jest dużo zrzuconych gałęzi, często o rozmiarach zagrażających ludzkiemu życiu i zdrowiu. W parku znajdziemy też takie dendrologiczne ciekawostki, jak klon tatarski (odmiana ginnala).

Jeżeli chodzi o infrastrukturę, to na miejscu znajdują się: park dla psów, mała architektura i ścieżki wykorzystywane przez rowerzystów, biegaczy i spacerowiczów. Na miejscu – w będącym przedłużeniem terenów zielonych parku im. inż. P. Pawlukiewicza – działa też nowoczesny Służewski Dom Kultury, zaś obok znajdują się boiska do sportów zespołowych.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA