Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Oferta kulturalna będzie jeszcze lepsza!

16-01-2019 21:29 | Autor: red.
Rozmawiamy z wiceburmistrzem Ursynowa Klaudiuszem Ostrowskim.

PASSA: Jest Pan jedną z nowych postaci w ursynowskim samorządzie. Dlatego na samym początku pozwalamy sobie zapytać Pana o dotychczasowe doświadczenia zawodowe oraz o to, czym będzie się Pan zajmował w obecnej kadencji?

KLAUDIUSZ OSTROWSKI: Mam sporo doświadczenia, jeżeli chodzi o prace w szeroko rozumianej administracji publicznej. Swoją „przygodę” rozpocząłem w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Kadzidle, potem byłem zatrudniony w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego. Do chwili objęcia stanowiska zastępcy burmistrza Ursynowa miałem przyjemność pracować w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych. Początkowo uczestniczyłem, w procesie koordynacji i zarządzania wielomilionowymi projektami, współfinansowanymi ze środków Unii Europejskiej. Przez ostatnie 4 lata realizowałem zadania w obszarze komunikacji i szkoleń. W bieżącej kadencji nadzoruję w Urzędzie Dzielnicy Ursynów pracę wydziałów: kultury, administracyjno-gospodarczego oraz informatyki, budżetowo-księgowego, a także Zespołu Obsługi Rady. Ale co bardziej istotne dla naszych mieszkańców – w sprawach dotyczących zakresu działania Dzielnicy Ursynów nadzoruję też dwa szczególnie bliskie mieszkańcom podmioty, czyli Bibliotekę Publiczną im. J.U. Niemcewicza oraz Dzielnicowy Ośrodek Kultury Ursynów.

W przypadku sąsiadującego z gmachem Ursynowskiego Ratusza nowego ośrodka kultury prace są już bardzo zaawansowane…

Tak, kończąca się budowa to wielka radość, ale też wyzwanie, bo atrakcyjna oferta kulturalna zarówno dla całej dzielnicy, jak i dla tego nowego miejsca, jest zawsze wyzwaniem. Aby w pełni wykorzystać potencjał tego miejsca, niezbędnym krokiem będzie przeprowadzenie konsultacji z mieszkańcami. Chcemy, by ta instytucja kultury działała zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami ursynowian, a przecież te oczekiwania także się zmieniają. Sądzę, że kolejne lata będą czasem dialogu i uważnego badania potrzeb i oczekiwań w zmieniającej się przecież dynamicznie rzeczywistości. Nie mówimy tu jednak o rewolucji, a jedynie ewolucji oferty kulturalnej dzielnicy, bo na pełne wykorzystanie możliwości nowego miejsca na kulturalnej mapie Ursynowa potrzeba czasu.

Zresztą będziemy czerpać garściami z doświadczeń prężnie działającego Dzielnicowego Ośrodka Kultury przy ul. Kajakowej. A warto wspomnieć, że w ubiegłym roku DOK zorganizował lub współorganizował: 18 koncertów, 19 wystaw, 20 przedstawień teatralnych dla dzieci i młodzieży, 18 spotkań w ramach imprez cyklicznych, 20 warsztatów tematycznych czy wreszcie 9 imprez plenerowych. Zresztą nie sposób w kilku słowach streścić imponującej jak na rok „rozruchowy” aktywności DOK-u. Wierzę jednocześnie, że w tym roku będzie tych aktywności jeszcze więcej. Za bardzo udany start tegoroczny uważam zorganizowanie w miniony weekend finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W planach na 2019 rok jest organizacja Festiwalu Komedii STOLICA oraz Festiwalu Modelarskiego Babaryba.

Wspomniał Pan o Ursynotece – co ursynowscy bibliotekarze przygotują w rozpoczętym niedawno roku?

W nadchodzącym roku, jak zwykle, Ursynoteka przygotuje dla mieszkańców ofertę kulturalną i edukacyjną. Przede wszystkim zaproponuje czytelnikom spotkania ze znanymi autorami, historykami, dziennikarzami. Wystartuje też czwarta edycja niezwykle popularnego cyklu „Genealogia w Ursynotece”. W tym roku podzielona zostanie – podobnie jak w latach ubiegłych – na dwie części. Pierwszą z nich stanowić będą otwarte wykłady genealogiczne, które w swych założeniach mają być skupione na badaniu własności naszych przodków. Jako przykład zostanie przedstawiony stan własnościowy i prawny (od średniowiecza do współczesności) terenu, na którym znajduje się kamienica przy ul. Barwnej 8, w której odbywają się zajęcia. Druga część to praktyczne zajęcia, podczas których początkujący genealodzy poznają warsztat badań oraz otrzymają niezbędną wiedzę do prowadzenia samodzielnych kwerend. W 2019 r. Ursynoteka Muzeum rozpocznie pracę nad budową elektronicznej bazy ursynowskich regionaliów. Ale to nie wszystko. Korzystne zmiany w bibliotece w 2019 roku są przede wszystkim związane z trwającymi pracami nad przygotowaniem i wdrożeniem miejskiego Programu Wsparcia Bibliotek, którego celem jest ich modernizacja i ujednolicenie.

Zakończone zostaną prace związane z jednolitą identyfikacją bibliotek publicznych. Powstanie wspólny katalog warszawskich zasobów książkowych, będzie też możliwość wykorzystania karty miejskiej jako karty bibliotecznej, pojawi się wspólny portal internetowy stołecznych bibliotek z informacją o ich ofercie. Sądzę, że to wygodne rozwiązanie, którego wdrożenie docenią nasi mieszkańcy. Kolejna nowość oczekiwana przez czytelników to instalacja przed wszystkimi placówkami biblioboxów – wrzutni, umożliwiających zwrot książek poza godzinami otwarcia biblioteki. To rozwiązanie przeszło fazę prototypowania i zyskało uznanie użytkowników bibliotek – jako funkcjonalne i wygodne. Ale to nie wszystko. Przed biblioteką na Zielonym Ursynowie stanie po raz pierwszy książkomat – nowoczesne urządzenie samoobsługowe, które pozwala na odbiór zamówionych uprzednio w bibliotece egzemplarzy. Czytelnik składa zamówienie na stronie bibliotecznej, a gdy książka jest gotowa do odbioru, personel umieszcza ją w książkomacie. Zamówienie jest następnie oznaczane w systemie bibliotecznym jako gotowe do odbioru, a system biblioteczny powiadamia czytelnika o możliwości odbioru egzemplarza. Czytelnik identyfikuje się w książkomacie przy pomocy loginu i hasła karty bibliotecznej. Książkomat automatycznie otwiera schowek z zamówioną książką. Urządzenie będzie wyposażone w zamykane schowki oraz czytelny ekran dotykowy. W założeniach książkomat ma zdecydowanie poprawić jakość usług oferowanych przez bibliotekę, a jeżeli rozwiązanie się sprawdzi, nie wykluczamy montażu kolejnych tego typu urządzeń w przyszłości.

A co z ofertą kulturalną na rok 2019?

Zapewniam, że będzie ona równie bogata i atrakcyjna jak w poprzednich latach. I choć poprzeczkę ustawiliśmy wysoko, a ursynowska publiczność jest niezwykle wymagająca – to sądzę, że ten rok będzie dla ursynowskiej kultury bardzo udany. W tej chwili trwa proces planowania i pozyskiwania artystów – ale niedługo przedstawię bardziej szczegółowe plany na rok 2019. Co oczywiste, będziemy nadal realizowali sprawdzone cykle koncertowe i kontynuacji doczekają się wydarzenia, które zyskały aprobatę ursynowian w ubiegłych latach. W tej kadencji będę chciał wyjątkową uwagę poświęcić pokoleniu Millenium i jeszcze młodszej generacji Z. Uważam, że przez lata wypracowano dużo bardzo ciekawych propozycji dla dzieci i młodzieży, bardzo przemyślana i kompletna jest także oferta kulturalna dla seniorów. Widzę natomiast potencjał, aby to, co przygotujemy dla wspomnianej wcześniej grupy wiekowej, było rozwijane – a oferta urzędu w tym zakresie stawała się bogatsza i ciekawsza. Mam wiele pomysłów i chcę, żeby oferta kulturalna dla ursynowian była jeszcze lepsza!

Dziękujemy za rozmowę.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA