Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Obywatelskie projekty na start!

08-01-2020 20:38 | Autor: mp
Rozmawiamy z burmistrzem Ursynowa Robertem Kempą.

PASSA: Spotykamy się w nowym roku, w czasie składania wniosków do nowej edycji Budżetu Obywatelskiego. Co mieszkańcy powinni  wiedzieć, aby  zgłosić swój pomysł?

ROBERTA KEMPA: Korzystając z okazji, chciałbym za Państwa pośrednictwem życzyć  ursynowianom  wszelkiej pomyślności, zarówno w życiu  prywatnym, jak i  zawodowym. Niech ten Nowy Rok przyniesie wiele dobra nam wszystkim, wiele zrealizowanych projektów i wspaniałych pomysłów. Projekty do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego można składać do wtorku 21 stycznia. Może to zrobić każdy bez względu na wiek, nie trzeba mieć ukończonych 18 lat, nieważny też adres zameldowania, bo wystarczy mieszkać w Warszawie. Jeśli mieszkańcy widzą rzeczy, które trzeba naprawić, wiedzą jak coś poprawić i usprawnić, albo po prostu czegoś im brakuje, to jest to najlepszy impuls do działania. Projekt musi  być możliwy do zrealizowania do końca 2021 roku, tylko na terenie, którym dysponuje Miasto Stołeczne Warszawa, a jego wartość nie może przekroczyć 997 336,40 złotych. Dodatkowo trzeba pamiętać, że należy zebrać 20 podpisów pod swoim projektem, który musi spełnić warunek  ogólnodostępności.

Co to oznacza?

W przypadku projektów infrastrukturalnych, remontowych lub polegających na zakupie sprzętu musi być spełniony warunek minimalnej dostępności 25 godzin tygodniowo, między godz. 6.00 a 22.00, z uwzględnieniem sobót i niedziel. W przypadku tzw. projektów miękkich, a więc wszelkiego typu zajęć czy warsztatów, muszą być wskazane zasady informowania o terminie, sposobie i rekrutacji, zwłaszcza gdy projekt jest skierowany do ograniczonej grupy odbiorców. Wszystkie projekty są bezpłatne dla mieszkańców. Przypominam też, że oprócz projektów dzielnicowych można zgłaszać projekty  ogólnomiejskie – w  tym wypadku należy zebrać 40 podpisów mieszkańców Warszawy, a koszt projektu nie może przekroczyć 4 986  681, 80  zł.

Warto zgłaszać projekty  ogólnomiejskie?

Oczywiście! To już druga edycja Budżetu Obywatelskiego, w której można zgłaszać takie projekty. Na pomysły mieszkańców wydzielono z Budżetu Warszawy w sumie ponad 83 miliony. Na budżet ogólnomiejski przeznaczono prawie 25 milionów, a z puli przeznaczonej na dzielnice,  ursynowianie  mają  do dyspozycji prawie 5 milionów. Pomysły ogólnowarszawskie mogą dotyczyć całego miasta lub kilku dzielnic. Mogą to być zadania,  które  są w kompetencji biur, a nie dzielnic – np. projekty związane z teatrami. Jeśli mieszkaniec zgłaszający swój projekt błędnie go przypisze do poziomu miejskiego lub dzielnicowego, to pracownik weryfikujący będzie mógł to zmienić.

Gdzie można zgłaszać takie projekty?

W formie papierowej do urzędów dzielnic, a one przekażą je do Centrum Komunikacji Społecznej. Jeśli projektodawca  zdecyduje się na formę elektroniczną, należy zrobić to za pośrednictwem strony www.twojbudzet.um.warszawa.pl –  w takim wypadku to system zapyta o charakter projektu i trzeba będzie zaznaczyć właściwe pole. To naprawdę bardzo proste.

Dla wielu mieszkańców złożenie wniosku jednak wiąże się z trudnościami. Czy mogą liczyć na pomoc ze strony Urzędu?

Jak zwykle jesteśmy do Państwa dyspozycji. Serdecznie zapraszam na Maratony Pisania Projektów,  w czasie których  urzędnicy aż siedmiu wydziałów będą odpowiadali na wszystkie pytania oraz pomagali wypełniać formularze. To będzie także doskonała  okazja, aby  sprawdzić własność wybranej lokalizacji i zebrać podpisy. Odbędą się dwa maratony w Urzędzie Dzielnicy, w soboty 11 i 18 stycznia, w godz. 12.00 -15.30, w sali nr 543. Mieszkańców Zielonego Ursynowa zapraszamy także do Dzielnicowego Ośrodka Kultury w czwartek 16 stycznia. W godz. 15.00 -17.00. będzie tam dyżurował koordynator ds. Budżetu Obywatelskiego. Dodatkowo na Ursynowie można przez cały czas zgłaszania pomysłów kontaktować się z urzędnikami telefonicznie i  mailowo. Kontakt do nich i wszelkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie www.ursynow.pl, w zakładce poświęconej Budżetowi Obywatelskiemu. Jeżeli ktoś  nosi się z zamiarem złożenia projektu ogólnomiejskiego, to zapraszam 11 stycznia na Ogólnowarszawski Maraton Pisania Projektów w Centrum Kreatywności Targowa,  gdzie będzie można uzyskać pomoc pracowników biur i jednostek miejskich np. ZDM i ZTM.

Czy zmienia się sposób wybierania projektów przez mieszkańców?

Nie, będzie on taki sam jak w poprzedniej edycji. Tradycyjnie głosować może każdy mieszkaniec stolicy, ale swoje głosy będzie mógł oddać na maksymalnie 15 projektów dzielnicowych jednej wybranej dzielnicy – oczywiście nie muszę wspominać, że polecam  Ursynów – oraz  maksymalnie 10 projektów ogólnomiejskich. Przy wyborze konkretnej liczby nie musimy ograniczać się kwotą przeznaczoną na dany obszar. Projekty,  które  zwyciężą, zostaną zrealizowane w przyszłym roku.  Zawsze trzymam kciuki za Budżet Obywatelski!

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA