Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

O festiwalu „Mam to!” z burmistrzem Miastowskim

30-03-2022 21:47 | Autor: Katarzyna Nowińska
Wielkimi krokami zbliża się 18. edycja festiwalu młodych artystów Mokotowa „Mam to!”. Organizatorami konkursu jest 6 mokotowskich instytucji: Urząd Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy, Biblioteka Publiczna im. Z. Łazarskiego w Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy, Służewski Dom Kultury, Centrum „Łowicka”, Dom Kultury KADR, Dorożkarnia oraz Młodzieżowy Dom Kultury „Mokotów”.

Impreza jest doskonałą okazją dla mokotowskich dzieci i mokotowskiej młodzieży do zaprezentowania swych talentów, pasji i kreatywności na scenach dzielnicowych domów kultury przed profesjonalnym jury i przed publicznością. Do udziału w wydarzeniu zaproszone są nie tylko dzieci w wielu szkolnym, ale również i mokotowskie przedszkolaki. Opiekunowie dzieci, nauczyciele i szkoły mogą zobaczyć jak wygląda edukacja artystyczna w innych placówkach i tym samym wzajemnie się inspirować. Mokotowskie instytucje oświaty i kultury mają szansę pogłębić współpracę, rozwijając wrażliwość i artystyczne działania dzieci i młodzieży.

Każdego roku organizowanych jest wiele różnych konkursów, w tej odsłonie będzie ich 10 i będą one podzielone na cztery kategorie: #słowo #obraz #dźwięk i #taniec. Każdy konkurs ma swój własny regulamin oraz harmonogram. Do każdego konkursu należy wypełnić oddzielną Kartę uczestnictwa. Szczegółowe informacje i Karty uczestnictwa znaleźć można na stronach internetowych instytucji organizujących konkursy. Gala finałowa Festiwalu „MAM to!” odbędzie się 1 czerwca w Służewskim Domu Kultury (SDK).

O festiwalu udało nam się porozmawiać z burmistrzem Mokotowa, Rafałem Miastowskim

KATARZYNA NOWIŃSKA: Urząd Dzielnicy Mokotów jest współorganizatorem festiwalu Młodych Artystów Mokotowa. To już 18. edycja tego wspaniałego wydarzenia. Jaka jest historia festiwalu? Jak zrodził się pomysł na tę imprezę?

RAFAŁ MIASTOWSKI: Dzielnica Mokotów 18 lat temu była inicjatorem Festiwalu Mam to! W naszej dzielnicy prężnie działa kilka instytucji kultury, więc chcieliśmy wykorzystać ten potencjał, aby aktywizować dzieci i młodzież. Wiemy doskonale, że młodzi ludzie są śmiali i kreatywni, a ich twórczość nie zna granic, dlatego w trosce o ich zrównoważony rozwój przygotowaliśmy festiwal całkowicie dla nich. Dzięki niemu mają możliwość pokazania swoich talentów.

Jaka jest rola urzędu w organizacji tej imprezy?

W pierwszych latach istnienia festiwalu, finansowanie płynęło z Biura Kultury m. st. Warszawy, następnie Zespół Kultury dla Dzielnicy przejął pałeczkę i Urząd Dzielnicy wspierał festiwal. Aktualnie, całość finansowania pokrywają dzielnicowe instytucje kultury. Impreza od zawsze była ważnym punktem w kalendarzu imprez Mokotowa. Rada i Zarząd Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy, co roku serdecznie zapraszają do zmagań. Dzielnica Mokotów wspiera uczestników w rywalizacji, a instytucje w organizacji wydarzenia.

Czy któryś z laureatów minionych edycji ma na swym koncie już jakieś znaczące osiągnięcia?

Wiemy, że wielu uczestników przystępuje do udziału w konkursach co roku. Możemy dzięki temu obserwować ich postępy, a proszę mi wierzyć - są niemałe! Miło popatrzeć jak dorośleją i oswajają się z występami przed publicznością.

Jakie nagrody w tym roku są przewidziane dla laureatów?

Nagrody są rozmaite - od wysokiej klasy elektroniki, przez materiały plastyczne, aż po przeróżne vouchery. Każda z nagród jest ściśle powiązana z kategorią zmagań. Na przykład Służewski Dom Kultury, organizujący konkurs wokalny solistów, ufundował w ubiegłym roku profesjonalne mikrofony, słuchawki; Dom Kultury Dorożkarnia, organizujący konkurs taneczny, opłaca laureatom uczestnictwo w warsztatach; a Centrum Łowicka przekazuje zwycięzcom vouchery.

Nagrody i ich wartości zależą od możliwości finansowych placówek kultury. Trzeba zaznaczyć, że każda z instytucji organizuje własne konkursy. Najlepsi spotkają się na gali finałowej, zaplanowanej w tym roku na 1 czerwca, czyli w Dzień Dziecka. Podczas finału przewidują dodatkową atrakcję w postaci tortu dla uczestników.

W tegorocznej odsłonie festiwalu odbędzie się 10 różnych konkursów podzielonych na cztery kategorie: słowo, obraz, dźwięk i taniec. Czy ma Pan jakąś ulubioną kategorię i jeśli tak to którą?

Każda z kategorii jest wyjątkowa, nie chciałbym wybierać jednej spośród nich. Trzymam kciuki za wszystkich.

Serdecznie dziękuję za naszą rozmowę i za informacje, którymi podzielił się Pan z czytelnikami PASSY.

Rafał Miastowski - burmistrz dzielnicy Mokotów od 27 listopada 2018 roku. Absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego oraz Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Doświadczony samorządowiec. W latach 2006–2008 pełnił funkcję członka Zarządu Dzielnicy Bielany, a od stycznia 2008 r. burmistrza dzielnicy Wilanów. W latach 2010–2015 był burmistrzem dzielnicy Bielany, następnie w latach 2015-2018 zastępcą burmistrza dzielnicy Ursynów.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA