Ursynów, uważany za demograficznie młodą dzielnicę, jest zarazem dzielnicą tysięcy osób w jesieni życia. Dzisiejsi emeryci to ludzie aktywni, poszukujący rozwoju, nowych doświadczeń i znajomości. Z myślą o nich od połowy lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku w całej Europie powstają uniwersytety trzeciego wieku. W Warszawie działa ich już blisko czterdzieści. Jednak na Ursynowie, trzeciej co do wielkości dzielnicy Warszawy - zaledwie dwa. Pierwszy powstał blisko 20 lat temu przy SGGW.
W 2012 r. przy Urzędzie Dzielnicy zainaugurował swoją działalność Wolny Uniwersytet Ursynowa. Była to materializacja idei dwóch wieloletnich samorządowców reprezentujących Stowarzyszenie Nasz Ursynów: ówczesnego przewodniczącego rady dzielnicy prof. Lecha Królikowskiego i burmistrza Piotra Guziała. Był to pierwszy uniwersytet trzeciego wieku w Warszawie działający bezpośrednio przy urzędzie dzielnicy. Pomysł okazał się ogromnym sukcesem, a uniwersytet funkcjonuje po dziś dzień.
Chcąc zagospodarować potencjał ursynowskich seniorów, założyciel działającej od 15 lat na Ursynowie Warszawskiej Szkoły Reklamy Artur Waczko oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Nasz Ursynów Piotr Machaj i Piotr Guział, 4 kwietnia podpisali porozumienie o utworzeniu Uniwersytetu Trzeciego Wieku Sztuk Audiowizualnych. Placówka specjalizować się będzie w warsztatach z zakresu szeroko pojętej sztuki: fotografii, filmu, plakatu, teatru i animacji. Wykłady będą odbywały się 2 razy w miesiącu w środy, w godzinach od 17:00 do 19:00 w budynku Warszawskiej Szkoły Reklamy przy ul. Szolc Rogozińskiego 3.
Najbliższy wykład poprowadzi znany fotograf prof. Zbigniew Tomaszczuk autor takich publikacji jak: „Łowcy obrazów. Szkice z historii fotografii”, „Świadomość kadru – szkice z estetyki fotografii”, „Odwzajemnione spojrzenie – o fotografii otworkowej”.