Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Nowy most do Miasteczka Wilanów czeka na odbiory

30-06-2021 22:52 | Autor: Piotr Celej
Coraz bliżej do oddania upragnionego przez mieszkańców mostu wzdłuż ulicy Sarmackiej. Dzięki niemu ma poprawić się komunikacja w okolicy Miasteczka Wilanów.

Nowy wjazd powstał dzięki współpracy miasta i dewelopera Robyg. Nadwodne przedłużenie Sarmackiej składa się się z jezdni z jednym pasem w każdą stronę, przedzielonych pasem z kostki. Po zachodniej stronie przeprawy znajduje się przejazd rowerowy, będący przedłużeniem drogi rowerowej na Sarmackiej. Droga ta łączy się z ciągiem pieszo-rowerowym po południowej stronie potoku, wzdłuż Alei Wilanowskiej.

Odkorkować Miasteczko Wilanów

Zarząd Dróg Miejskich przebuduje natomiast skrzyżowanie al. Wilanowskiej z ul. Kosiarzy, tak, aby możliwe stało się podłączenie do niego ul. Sarmackiej. Rozpoczęcie robót zbliża się coraz większymi krokami. Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia ogłoszono przetarg, aby wyłonić wykonawcę. Komplikacje jednak sprawiły, że most powstał szybciej niż przebudowa skrzyżowania.

Obecnie obydwa etapy są na ukończeniu, możliwe jest już przejechanie drogą rowerową oraz przejście ciągiem pieszym. Światła staną się nowocześniejsze – będą działać w akomodacji i zostaną wyposażone w detekcję ruchu. Skrzyżowanie będzie miało sygnalizowane przejścia dla pieszych z każdej strony – wcześniej zebry brakowało od wschodu. Każde z nich będzie miało pośrodku azyl, zostanie także wyposażone w płyty z wypustkami dla osób niedowidzących. Na skrzyżowaniu z al. Wilanowskiej w ulicę Sarmacką i na odwrót będzie można skręcić w każdej relacji – zostaną wyznaczone dodatkowe pasy do skrętu. Zachodnią stroną skrzyżowania będzie poprowadzona droga rowerowa od ul. Sarmackiej, która połączy się z trasą po północnej stronie al. Wilanowskiej. Prace objęły też umocnienie brzegu Potoku Służewieckiego, budowę chodników prowadzących przez i do mostu oraz nasadzenia zieleni.

W założeniu kończąca się inwestycja ma odkorkować wjazdy na Miasteczko Wilanów od strony al. Wilanowskiej. Ma być też sposobem na zakorkowany wjazd w ul. Branickiego – do momentu otwarcia kolejnego etapu Południowej Obwodnicy Warszawy to właśnie ta ulica musi radzić sobie ze wzmożonym ruchem na ul. Przyczółkowskiej związanym z otwarciem Mostu Południowego. Codziennie pas skręcający w kierunku Miasteczka Wilanów korkuje się na wiele godzin.

Długo czekaliśmy na ten most. Mam nadzieję, że spełni pokładane w nim nadzieje - mówi Marta z ulicy Sarmackiej – obecnie by dojechać do domu muszę okrążać pół Wilanowa, a także postać swoje w korku. Jestem pełna nadziei, że opuszczanie i wjeżdżanie Miasteczko Wilanów w końcu nie będzie katorgą– dodaje.

Wilanów bez komunikacyjnych problemów?

Być może już niedługo korki na Miasteczku Wilanów będą powstawały sporadycznie. Przypomnijmy, że od 22 grudnia kierowcy mogą korzystać z ponad 15 kilometrów drogi ekspresowej S2 pomiędzy węzłami Warszawa Wilanów a Lubelska, z nowym mostem na Wiśle. Wciąż jednak nieprzejezdny jest tunel pod Ursynowem, którego otwarcie ma nastąpić w najbliższych miesiącach. Nieco później powstanie 130-metrowy fragment jezdni łączący Ursynów z Wilanowem - między ul. Płaskowickiej na Ursynowie i POW w okolicy ul. Branickiego. Dzielnica otrzymała ostatnio pozwolenie na budowę tego odcinka. W dalekosiężnych planach jest też przebudowa skrzyżowania ul. Vogla, Przyczółkowej oraz drugim końcem Branickiego. Być może korki na Miasteczku Wilanów zmaleją także po wybudowaniu długo oczekiwanego tramwaju na to osiedle.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA