Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

13°
4°

Nowosądecki wieczór filmowy w Domu Sztuki

29-05-2018 22:27 | Autor: ABU
Jesienią 2016 roku na kulturalnej mapie Polski pojawił się kolejny festiwal: „Nowe Kino –Nowy Sącz”. O nagrody – Sędziwoje – walczą na nim polskie, krótkometrażowe (do 30 minut) filmy fabularne. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest wybitny reżyser Robert Gliński, twórca m. in. głośnego filmu „Cześć Tereska”.

W minioną sobotę, w kinie Domu Sztuki SMB „Jary” na Ursynowie, odbył się pokaz filmów nagrodzonych na drugiej, ubiegłorocznej edycji festiwalu „Nowe Kino – Nowy Sącz”, na której jury przewodniczyła Kinga Dębska, też świetna reżyserka („Moje córki krowy”).

Liczni widzowie obejrzeli pięć bardzo interesujących filmów współczesnych: „Baraż” Tomasza Gąssowskiego (Złoty Sędziwój), „Krótki dystans” Giovanniego Pierangeliego – włoskiego studenta Szkoły Filmowej w Łodzi (Srebrny Sędziwój, Aktorski Sędziwój dla Cezarego Łukaszewicza), „Mleko” Urszuli Morgi (Brązowy Sędziwój), „Kucyk” Macieja Barczewskiego (Foto Sędziwój za zdjęcia Krzysztofa Kujawskiego i Małgorzaty Popinigis) oraz „Karma” Piotra Jelenia (Sędziwój Publiczności).

W trakcie mini-repliki odbyły się fascynujące spotkania z laureatami. Był też kilkuletni aktor z „Kucyka”, Mateusz Broda, a reżyserowi z Włoch towarzyszyli jego rodzice. Rozmowy przeprowadzał Robert Gliński i robił to znakomicie, ale na wysokości zadania stanęła także ursynowska publiczność, która zasypała twórców wnikliwymi pytaniami (o zasłużonych komplementach pod adresem filmów nie wspominając).

W pamięci wszystkich uczestników pokazu – sfinansowanego ze środków Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy – długo pozostaną piękne wrażenia filmowe i przesympatyczna atmosfera.

Wróć

Inne artykuły

Ogrody Wiedzy Rafała Trzaskowskiego Kolejny ursynowski briefing Rafała Trzaskowskiego, jak poprzednie w Parku Przy Bażantarni, odbył się w czwartkowe południe 18 października. Był piękny, ciepły i słoneczny dzień, więc nic dziwnego, że w parku było mnóstwo mamuś, babć i dziadków z maluszkami i starszymi dziećmi. I zarazem wymarzona sceneria, by opowiedzieć o koncepcji Ogrodów Wiedzy - Nauce Przez Zabawę.
Ciszewskiego-bis coraz bliżej Redakcji „Passy” udało się dotrzeć do wizualizacji kolejnego połączenia drogowego dzielnic Ursynów i Wilanów na przedłużeniu ulicy Ciszewskiego. Dzielnica Wilanów wydała decyzję środowiskową na budowę drogi, która po uprawomocnieniu pozwoli projektantom złożyć wniosek o pozwolenia na budowę.
Budowa nowych żłobków na Ursynowie Trwają prace budowlane przy ul. Cynamonowej oraz przy ul. Kazury. W ich wyniku powstaną na Ursynowie dwa nowe żłobki. Koszt realizowanych inwestycji to ponad 18 mln złotych. Łącznie powstanie 12 nowych oddziałów, z których każdy został przewidziany dla 25 dzieci, co pozwoli na stworzenie 300 nowych miejsc. Budynek przy Kazury powstanie jako żłobek integracyjny.
„Zakochani" z Pięciolinii 5 Blokowiska ursynowskie, gdyby nie tereny zielone, stanowiłyby kubistyczną pustynię budowlaną. Brak innych form przestrzennych, typowy dla wielkich zbiorowisk zabudowań, powoduje, że zwłaszcza zimą, gdy opadną liście, mamy wrażenie stąpania w świecie wielkich klocków.