Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

-1°
-4°

Nowocześni patrioci na Ursynowie

02-03-2016 22:54 | Autor: Piotr Antosiuk
W dwóch ursynowskich liceach zakończyły się zajęcia Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu. Uczniowie poznawali sposoby uczestniczenia w życiu publicznym oraz mechanizmy polskiego systemu politycznego. Warsztaty prowadzili członkowie lokalnego stowarzyszenia PROJEKT URSYNÓW.

Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu to program zajęć dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych realizowany w całym kraju przez Klub Jagielloński. Wolontariuszami ANP na Ursynowie są Piotr Antosiuk, Łukasz Błaszczyk i Kamil Orzeł z PROJEKTU URSYNÓW. W tegorocznej edycji wzięło udział w sumie ponad 50 uczniów z dwóch szkół: LXIII LO im. Lajosa Kossutha oraz IV SLO im. Batalionu AK „Parasol”.

Celem Akademii jest zerwanie z przekonaniem, że patriotyzm i miłość ojczyzny są anachroniczne i niepotrzebne. Jednocześnie autorzy starają się przedstawić nowoczesną formę wypełniania patriotyzmu czasu pokoju. Wyróżnione są przy tym trzy kluczowe obszary. Kultura pamięci rozumiana jako poszanowanie tradycji, znajomość historii oraz dbałość o język i kulturę. Samorządność, czyli lokalna aktywność, kontrola życia publicznego i propagowanie postaw obywatelskich. Patriotyzm gospodarczy, przedsiębiorczość, docenianie polskich produktów i przedsiębiorców oraz dbanie o rozwój gospodarczy kraju.

Zajęcia prowadzone są w formie trzech warsztatów, z których każdy omawia inne zagadnienie życia publicznego. Pierwszy jest symulacją obrad Sejmu, drugi dotyczy budżetu rady miasta bądź gminy, a trzeci polega na przygotowaniu projektu społecznego, który uczniowie następnie samodzielnie realizują. Niecodzienna forma zajęć, oparta na wcielaniu się w rolę oraz analizie rzeczywistych sytuacji (case study) sprawia, że zajęcia angażują uczniów. Ponadto jest to bardzo dobry sposób na zrozumienie zasad funkcjonowania systemu politycznego oraz jego wad i zalet. Dzięki temu uczniowie w ciekawy sposób uczą się materiału z przedmiotu wiedza o społeczeństwie.

Po każdym z zajęć uczniowie otrzymują zadanie do wykonania. Następnie jego wyniki są umieszczane na stronie Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu, gdzie konkurują o głosy publiczności z pozostałymi szkołami biorącymi udział w programie. PROJEKT URSYNÓW zachęca do tego, by śledzić stronę i wspierać ursynowskich uczniów w rywalizacji o wycieczkę szkolną na Weekend zwycięzców organizowany prze Klub Jagielloński.

W przeprowadzonych pod koniec zajęć ankietach ewaluacyjnych zdecydowana większość uczniów, aż 91 %, wyrażała się o nich pozytywnie W tej chwili realizowane są projekty, których efekty będziemy mogli zobaczyć do końca kwietnia. Według wyników ankiet 83% uczniów stwierdziła, że są to pierwsze tego typu zajęcia, z jakimi się spotkali. Członkowie stowarzyszenia PROJEKT URSYNÓW chcą zabiegać o to, by w przyszłym roku takie warsztaty odbyły się w każdej szkole na Ursynowie.

Wróć

Inne artykuły

Ucieczka ulicami Ursynowa Zarzuty za niezatrzymanie się do kontroli drogowej, użycia siły wobec policjantki w celu zmuszenia jej do zaniechania czynności służbowej i utrudnianie prowadzenia postępowania karnego poprzez ukrywanie tożsamości sprawcy i przyjmowanie winy za siebie, to konsekwencja nieprzemyślanych decyzji podjętych przez dwóch mężczyzn w związku z kontrolą drogową.
Ursynowianie będą wiedzieć jak głosowali radni W ramach realizacji projektu budżetu partycypacyjnego „Obywatele Ursynowa wiedzą, jak głosują radni – zakup elektronicznego systemu do jawnych głosowań w Radzie Dzielnicy” zakupiono 27 tabletów oraz licencje do systemu eSesja (25 licencji dla radnych, 5 dla członków zarządu i 5 dla administratorów – pracowników Zespołu Obsługi Rady). Ten projekt został zrealizowany dzięki poparciu 2 059 osób. Dzięki wyborowi głosujących i zastosowanej technologii usprawniono przebieg posiedzeń, a mieszkańcy mogą bezpośrednio śledzić aktywność uczestników sesji.
Spontaniczna pomoc ursynowian dla pogorzelców Poniedziałek 11 marca, godz. 18, pora powrotu mieszkańców Ursynowa do domów. Płomienie i czarny dym z okien ostatniego piętra widoczne z daleka, syreny pięciu zastępów straży pożarnej, karetka, później policja. Tak wyglądała sceneria ratownicza pożaru mieszkania na 9 piętrze bloku przy ul. Teligi 4. Zniszczeniu uległ praktycznie cały dobytek mieszkańców. Na szczęście obyło się bez ofiar, zapewne dlatego, że właścicieli nie było w mieszkaniu.
Wpadła trójka handlarzy narkotyków Mokotowscy kryminalni zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o posiadanie znacznej ilości narkotyków. Funkcjonariusze operacyjnie ustalili, że 43-letni Jarosław D. jego o 10 lat młodszy brat oraz współpracujący z nimi 31-letni Kamil G. mogą trudnić się rozprowadzaniem środków psychoaktywnych.