Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Nocna sesja samorządowa na Ursynowie i wybór nowych władz

05-12-2018 22:10 | Autor: Bogusław Lasocki
Burzliwy okres wyborczy również na Ursynowie wreszcie się zakończył. Emocje związane z wyborem radnych tak naprawdę były wstępem do pełnych napięć, kontrowersji i niespodzianek dalszych negocjacji związanych z wyborem Zarządu Dzielnicy. Ostatecznie jego pełny skład poznaliśmy około pierwszej w nocy w środę 5 grudnia.

Niespodzianki większe i mniejsze

Powszechnie dyskutowanym tematem ostatnich dni był potencjalny uzupełniający współkoalicjant zwycięskiej Koalicji Obywatelskiej, utworzonej przez Platformę Obywatelską i Nowoczesną. Co prawda KO miała bezwzględną większość 13 głosów wobec 12 głosów opozycji, jednak politycy PO, nauczeni wcześniejszymi doświadczeniami, nie chcieli niepokoju, czy podczas ważnych głosowań któryś radny nie wykaże się indywidualnym spojrzeniem i nie zagłosuje przeciwko swojej partii. Dlatego też KO zdecydowała się odnaleźć koalicjanta uzupełniającego.

Jeśli się oceniało metodą eliminacji szanse grup mniejszościowych, właściwie sytuacja była klarowna. Z ogólnych względów politycznych Klub Prawa i Sprawiedliwości nie wchodził raczej w rachubę. Również Otwarty Ursynów wydawał się kandydatem wątpliwym, gdy się śledziło częste awantury medialne i ostre dyskusje podczas sesji rady. Pozostawałby więc Projekt Ursynów. Po kilku dniach pozornej ciszy negocjacyjnej pojawiła się jednak szokująca ploteczka, a potem już czysty przeciek: koalicjantem zostanie Otwarty Ursynów! Pełny obraz sytuacji przedstawił burmistrz Robert Kempa podczas briefingu poprzedzającego wtorkową (4 grudnia) sesję Rady, prezentującego koalicjantów. Uczestniczący w prezentacji wraz z Robertem Kempą, Karoliną Zdrodowską (Nowoczesna) i Tomaszem Sieradzem (PO) po lewej stronie oraz Piotr Skubiszewski i Paweł Lenarczyk (obaj OU) po prawej – opowiedzieli o programach wspólnego działania, wymienili grzeczności, odżegnując się od przeszłych, całkiem niedawnych sporów i na koniec w symbolicznym geście połączyli dłonie. Koalicja stała się faktem.

Następny punkt gorącego wtorku – dokończenie I sesji Rady i wybór jej wiceprzewodniczących – wobec zaistniałej sytuacji koalicyjnej nie mógł przynieść wielkich niespodzianek. Jako kandydatów na zastępców zgłoszono Kamila Orła (Projekt Ursynów), Katarzynę Polak (Prawo i Sprawiedliwość), Piotra Skubiszewskiego (Otwarty Ursynów) i Karolinę Zdrodowską (Nowoczesna – KO). Ponieważ przegłosowano wcześniej wybór trojga zastępców, nie wywołała zdziwienia lista wybranych zastępców przewodniczącego Rady, na której znaleźli się: Katarzyna Polak (25 głosów), Karolina Zdrodowska (22 głosy), Piotr Skubiszewski (20 głosów). Ostatnie miejsce, już poza listą, uzyskał Kamil Orzeł (5 głosów).

Zarząd, czyli quo vadis koalicjo...

Wybór Roberta Kempy na stanowisko burmistrza Ursynowa był poniekąd sprawą techniczną. Jedyny kandydat, niewątpliwie wcześniej uzgodniony w gremium większościowym, powrócił na swoje dotychczasowe miejsce. Natomiast propozycja obsadzenia stanowisk zastępców, zaproponowanych (a faktycznie przedstawionych) przez burmistrza, stała się zaczynem do dłuższych rozważań części radnych. Wśród zgłoszonych przez Roberta Kempę kandydatów – Jakuba Berenta z Nowoczesnej, Bartosza Dominiaka z Otwartego Ursynowa, Klaudiusza Ostrowskiego i Piotra Zalewskiego (obaj PO), chyba najczęściej wymienianym podczas dyskusji nazwiskiem był Dominiak. W emocjonalnych wystąpieniach radnych Projektu Ursynów podkreślano m. in. kontrowersyjne wystąpienia Bartosza Dominiaka, który wraz z kolegami z Otwartego Ursynowa w swoim czasie był bardzo zagorzałym przeciwnikiem zarówno PO, jak i burmistrza Kempy. Abstrahując od zasadności zastrzeżeń radnych PU, nie ulegało wątpliwości, że wynik wyborów zastępców nie może odbiec od zaplanowanego. Jednak upór obu stron – zadawania trudnych pytań, brak odpowiedzi na niektóre, ponowne zadawanie pytań itd. – spowodowały, że wybór zastępców został dokonany dopiero po północy. Oczywiście, zgodnie z konsekwencjami dysponowania koalicją absolutnie większościową, wszyscy zgłoszeni przez burmistrza kandydaci stali się jego zastępcami.

Podział obowiązków Zarządu

Zgodnie z logiką, PO uzyskała większość w nowym Zarządzie, zostawiając sobie zarazem najważniejsze kompetencje.

I tak burmistrz Robert Kempa będzie nadzorował pracę:

Wydziału Infrastruktury, Wydziału Kadr i Funduszy Europejskich, Wydziału Komunikacji Społecznej, Wydziału Organizacyjnego, Wydziału Oświaty i Wychowania, Wydziału Zamówień Publicznych, Samodzielnego Jednoosobowego Stanowiska Pracy ds. Kontroli, stanowiska Systemu Kontroli Zarządczej dla Dzielnicy oraz Dzielnicowe Biuro Finansów Oświaty.

Zastępca burmistrza Jakub Berent, z doświadczenia piarowiec i dziennikarz, będzie nadzorować pracę: Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, Wydziału Mienia, Wydziału Obsługi Mieszkańców, Wydziału Spraw Społecznych i Świadczeń oraz w sprawach dotyczących zakresu działania Dzielnicy Ursynów – Ośrodek Pomocy Społecznej, a poza tym współpracować z Delegaturą Biura Administracji i Spraw Obywatelskich.

Zastępca Bartosz Dominiak, będzie nadzorować pracę Wydziału Działalności Gospodarczej i Zezwoleń, Wydziału Ochrony Środowiska, Wydziału Zasobów Lokalowych oraz będzie współpracować z Delegaturą Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Zastępca burmistrza Klaudiusz Ostrowski będzie nadzorować pracę Wydziału Administracyjno-Gospodarczego i Informatyki, Wydziału Budżetowo-Księgowego, Wydziału Kultury, Zespołu Obsługi Rady oraz w sprawach dotyczących zakresu działania Dzielnicy Ursynów:

Bibliotekę Publiczną im. J.U. Niemcewicza i Dzielnicowy Ośrodek Kultury Ursynów

Zastępca burmistrza Piotr Zalewski – jedyny zastępca wybrany na kolejną kadencję, będzie nadzorować pracę Wydziału Architektury i Budownictwa, Wydziału Prawnego, Wydziału Sportu i Rekreacji oraz w sprawach dotyczących zakresu działania Dzielnicy Ursynów – Ursynowskie Centrum Sportu i Rekreacji.

 

 

Zarząd Dzielnicy Ursynów na 5 lat

 

ROBERT KEMPA, 43 lata, burmistrz

Absolwent Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, a także studia w zakresie marketingu i zarządzania w SGH; członek PO; burmistrzem dzielnicy Ursynów był już przez ostatnie 4 lata, wcześniej pracował w reklamie, był też wiceburmistrzem Pragi. Mieszkaniec Ursynowa, kiedyś uprawiał biegi średniodystansowe.

JAKUB BERENT, 35 lat, zastępca burmistrza

Członek zarządu partii Nowoczesna, były dziennikarz, dotychczas w sektorze PR i marketingu, zwolennik nowych technologii, mieszkaniec Ursynowa.

BARTOSZ DOMINIAK, 42 lata, zastępca burmistrza

Absolwent SGH i Collegium Civitas. Wiceprzewodniczący Otwartego Ursynowa. Kiedyś radny Warszawy; a potem przy byłym burmistrzu Ursynowa Piotrze Guziale naczelnik wydziału promocji w dzielnicy. Ekspert samorządowy. Ursynowianin.

KLAUDIUSZ OSTROWSKI, 35 lat, zastępca burmistrza

Członek PO. Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego i Społecznej Akademii Nauk. Od 2005 w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego. Zarządzał wielomilionowymi projektami w obrębie Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, od 2013 przez 5 edycji w zespole Budżetu Partycypacyjnego w Wilanowie

PIOTR ZALEWSKI, 53 lata, zastępca burmistrza

Członek PO. Wyższe wykształcenie ekonomiczne. Trzeci raz został wiceburmistrzem Ursynowa, był też burmistrzem Pragi Północ. Ma 12 lat doświadczenia samorządowego. Wieloletni mieszkaniec dzielnicy, pasjonat sportu.

 

 

Nowe władze dzielnicy zdaniem radnych

 

Chorągiewki na wietrze

Po trwającym ponad siedem godzin posiedzeniu Rady Dzielnicy Ursynów poznaliśmy zarówno skład prezydium rady (z nieskrywaną satysfakcją przyjmuję fakt, iż moją kandydaturę na stanowisko wiceprzewodniczącej poparli wszyscy radni), jak i skład nowego Zarządu Dzielnicy. O ile wybór Roberta Kempy na burmistrza nie był żadnym zaskoczeniem, to pojawienie się wśród zgłoszonych przez niego kandydatów na zastępców przedstawiciela stowarzyszenia Otwarty Ursynów było dużą niespodzianką. Spośród wszystkich dostępnych rozwiązań, jakie mogła przyjąć Platforma Obywatelska po zwycięskich dla niej wyborach samorządowych, akurat koalicja z Otwartym Ursynowem wydawała się najmniej prawdopodobna.

Nie trzeba być wytrawnym znawcą lokalnej polityki, żeby wiedzieć, że przedstawiciele obydwu ugrupowań nie darzyli się dotychczas sympatią, dając temu wyraz zarówno w publicznych wypowiedziach, jak i doniesieniach składanych do różnych organów. Niewątpliwie, można nawet postawić tezę, że to właśnie zagorzałej krytyce burmistrza Roberta Kempy oraz bezkompromisowej walce z rządzącą Ursynowem przez ostatnie lata koalicją Piotr Skubiszewski zawdzięcza swój sukces w wyborach samorządowych. Nie sądzę, aby takiej radykalnej zmiany poglądów oczekiwali od niego jego wyborcy.

Jeszcze nie tak dawno zarówno Paweł Lenarczyk, jak i Piotr Skubiszewski odżegnywali się od jakiejkolwiek współpracy ze skompromitowanym według nich radnym Piotrem Karczewskim, a próby nawiązania takiej współpracy przez Nasz Ursynów legły u podstaw opuszczenia przez nich tego stowarzyszenia. Dzisiaj ramię w ramię ze znienawidzonym dotychczas radnym zagłosowali na znienawidzonego dotychczas burmistrza. Poparli Roberta Kempę, którego uznawali za współwinnego zlokalizowania bazarku w miejscu dotychczasowej pętli. A przecież to właśnie dzięki sprzeciwowi wobec tej lokalizacji zyskali niemałe grono zagorzałych zwolenników. Doprawdy nie wiem, którą ze stron będzie bardziej „uwierała” ta koalicja i która ma w efekcie jej zawarcia bardziej przetrącony kręgosłup.

Lokalne ugrupowania chętnie oskarżają partie polityczne o zniechęcanie obywateli do udziału w wyborach. Jaki wpływ na decyzje wyborców będą w takim razie miały występujące notorycznie wolty bezpartyjnych stowarzyszeń?

Katarzyna Polak

(Prawo i Sprawiedliwość)

 

 

Koalicja niechętnych odpowiedzi

Na wtorkowej sesji Rady Dzielnicy miałem przyjemność złożyć ślubowanie i objąć mandat radnego. Poznaliśmy także nową koalicję, która uformowała się w Radzie i za sprawą której wybrano Zarząd Dzielnicy. Trzeba przyznać, że jej skład był sporym zaskoczeniem dla radnych i z pewnością zdziwi także mieszkańców, bowiem Koalicja Obywatelska (PO + .N) zawarła porozumienie z radnymi komitetu, z którego startował... Piotr Guział.

Na stanowisko burmistrza został ponownie wybrany Robert Kempa, który tym razem był jedynym kandydatem. Co ciekawe, wsparł go nawet Piotr Skubiszewski – ten sam, który 4 lata temu przegrał wybory na burmistrza właśnie z Kempą. Ponieważ ta kandydatura była przewidywana, a burmistrz jest doskonale wszystkim znany, sam wybór nie wzbudził wielkiej dyskusji.

Znacznie więcej emocji pojawiło się w momencie przedstawienia kandydatów na wiceburmistrzów. Najwięcej kontrowersji wzbudził reprezentant Otwartego Ursynowa, pan Bartosz Dominiak. Znany z niezwykle ostrej krytyki Roberta Kempy w ostatniej kadencji, dawny partyjny kolega Piotra Guziała i naczelnik w urzędzie za czasów jego burmistrzowania, był naprawdę dużym zaskoczeniem dla wszystkich. Choć radni parokrotnie pytali co spowodowało tak radykalną zmianę zdania (jeszcze kilka miesięcy temu nie zostawiał suchej nitki na burmistrzu), to żadne sensowne odpowiedzi nie padły.

Ogólnie widać było sporą niechęć nowego Zarządu do udzielania jakichkolwiek, konkretnych odpowiedzi. O wiele rzeczy trzeba było pytać wielokrotnie, bo kandydaci odpowiadali bardzo pokrętnie lub w ogóle pomijali niektóre pytania. To zupełnie niepotrzebnie wydłużyło czas sesji, która przeciągnęła się aż do pierwszej w nocy! Co nie mniej dziwne, na wiele pytań zadawanych kandydatom na wiceburmistrzów odpowiadał burmistrz Robert Kempa. Czyżby nie miał zaufania do swoich nowych zastępców?

Postanowiliśmy jednak nie odpuszczać i do skutku pytać o rzeczy najbardziej istotne dla mieszkańców. Po parokrotnym „maglowaniu” udało mi się wreszcie uzyskać odpowiedź na pytanie dotyczące zwężania ulic. Warto przypomnieć, w ubiegłej kadencji przedstawiciele Otwartego Ursynowa byli zdecydowanymi zwolennikami zwężania ursynowskich dróg na rzecz tworzenia na nich pasów rowerowych. Pan Dominiak wprost pisał wówczas, że realizacja projektu zwężenia ul. Beli Bartóka i Jastrzębowskiego, wyłonionego w Budżecie Partycypacyjnym, jest „obowiązkiem władz dzielnicy”. Na szczęście wczoraj uzyskałem zapewnienie, że tego typu zmiany nie będą wprowadzane bez dodatkowych konsultacji z mieszkańcami danej okolicy. Będę pilnował nowych władz, aby z tej deklaracji się wywiązały.

Koalicja przedstawiła też swój program. Trzeba przyznać, że jest on bardzo ambitny i wymaga naprawdę dużego wsparcia ze strony władz miasta. Choć z większością jego punktów się zgadzam, starałem się uzyskać odpowiedzi dotyczące konkretnych sposobów realizacji zawartych w nim postulatów. Niestety, także i w tym przypadku większość odpowiedzi była bardzo ogólnikowa lub wręcz wymijająca. Papier wszystko przyjmie, ja natomiast będę bacznie przyglądał się faktycznej realizacji zapisanych w tym programie obietnic.

Przyznam też, że byłem bardzo zaskoczony postawą radnych koalicyjnych, którzy byli ewidentnie niezadowoleni z ilości zadawanych przez nas pytań. Być może, różnie pojmujemy rolę radnego – ja uważam, że naszym obowiązkiem jest właśnie bardzo skrupulatne kontrolowanie pracy Zarządu i dbanie o to, aby działał w najlepszym interesie mieszkańców Ursynowa. Ja mogę zadeklarować Państwu, że przez najbliższe lata tej kadencji będę niezmiennie o ten interes dbał.

Antoni Pomianowski

(Inicjatywa Mieszkańców Ursynowa)

 

 

Nowa koalicja szansą na sprawne rządzenie

W dniu 4 grudnia stowarzyszenie Otwarty Ursynów oraz Koalicja Obywatelska zawarły porozumienie koalicyjne. Dzięki temu powstała w radzie dzielnicy stabilna większość, składająca się z 16 radnych i umożliwiająca sprawne rządzenie dzielnicą.

Zdecydowaliśmy się na stworzenie koalicji, ponieważ liczymy, że dzięki temu będziemy mieli szansę realizować wspólnie ustalony pomiędzy członkami porozumienia – program zrównoważonego rozwoju Ursynowa. W porozumieniu programowym zawarliśmy konkretne sprawy, które były poruszane przez osoby związane z Otwartym Ursynowem. Są to m. in.:

– budowa n na Zielonym Ursynowie wraz z infrastrukturą towarzyszącą

– budowa pełnowymiarowego boiska do piłki nożnej i bieżni

– utrzymanie terenu zielonego wzdłuż al. KEN przy ul. Polaka, oraz zagwarantowanie, że bazarek na pętli autobusowej zostanie przeniesiony po zakończeniu budowy tunelu do innej lokalizacji

– zabieganie o parku na miejscu Placu Wielkiej Przygody, stworzenie Parku Polskich Wynalazców przy ul. Szolc-Rogozińskiego, rozbudowa parku pod Kopą Cwila zawierającego fontannę, parku linearnego nad obwodnicą i Parku Cichociemnych

– stworzenie mapy zazieleniania dzielnicy i konsekwentne sadzenie drzew i krzewów

– pakiet dla obszaru Kłobuckiej zawierający modernizację drogi, miejsc postojowych, odwodnienie i poprawę komunikacji

– przeciwdziałanie systemowi dwuzmianowości, poprzez stworzenie ponad 1000 miejsc w szkołach podstawowych, stworzenie ponad 500 kolejnych bezpłatnych miejsc w żłobkach, 600 kolejnych bezpłatnych miejsc w przedszkolach

– uspójnienie sieci rowerowej  na Ursynowie (w tym budowa drugiej nitki drogi dla rowerów wzdłuż al. KEN – po stronie wschodniej), modernizacja fragmentów dróg rowerowych niespełniających obecnych standardów jakości, w tym likwidacja wysokich krawężników, budowa nowych stacji roweru miejskiego

– modernizacja dzielnicowych chodników (wyrównanie, dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych, seniorów, rodziców z wózkami oraz „uwolnienie” ich od samochodów), zapewnienie większej ilości mebli miejskich, likwidacja przedeptów

– rozwój systemu  melioracji, kanalizacji deszczowej, budowa infrastruktury  wodno-kanalizacyjnej i infrastruktury drogowej na Zielonym Ursynowie

– stworzenie Centrów Aktywności Seniora

– wydłużenie godzin pracy Urzędu Dzielnicy Ursynów

W tej kadencji nasza dzielnica stoi przed wieloma wyzwaniami. Przede wszystkim są to: powodująca liczne uciążliwości budowa Południowej Obwodnicy Warszawy, podnoszenie jakości edukacji, walka ze smogiem, komunikacja, transport publiczny i mobilność, zapewnienie dobrej oferty kulturalnej oraz pozostałych usług publicznych dla wszystkich grup pokoleniowych, w tym seniorów, zazielenianie dzielnicy, w tym tworzenie nowych i rozwój już istniejących parków, czy też wzmacnianie partycypacji obywatelskiej. Stawienie czoła tym wyzwaniom wymaga współpracy. Jesteśmy przekonani, że mieszkańcy oczekują od nas współdziałania na rzecz budowania wspólnoty, jaką jest Ursynów, że nie akceptują przenoszenia atmosfery z Wiejskiej na lokalny szczebel. Nasza decyzja o wejście do koalicję została powzięta, gdyż programy Koalicji Obywatelskiej i Otwartego Ursynowa były zbieżne w wielu punkach, a mieszkańcy Ursynowa mogą tylko na tym zyskać. Zawarcie porozumienia daje bowiem szansę na poprawienie jakości życia publicznego w naszej dzielnicy oraz na realizację postulatów, o które wspólnie z mieszkańcami konsekwentnie zabiegamy.

Jako Otwarty Ursynów dołożymy wszelkich starań aby ciągle dostrzegać Państwa potrzeby i na nie odpowiadać. W nowym Zarządzie Dzielnicy stowarzyszenie Otwarty Ursynów reprezentuje Bartosz Dominiak, który jest odpowiedzialny za sprawy związane z ochroną środowiska, zasobami lokalowymi i działalnością gospodarczą. Z wszelkimi sprawami możecie Państwo zwracać się do nas za pośrednictwem e-mail: stowarzyszenie@otwartyursynow.pl; www.facebook.com/otwartyursynow, tel. 607  323  031 (Piotr Skubiszewski), 501  505  912 (Paweł Lenarczyk).

Leszek Lenarczyk

Paweł Lenarczyk

Piotr Skubiszewski

Radni stowarzyszenia Otwarty Ursynów

 

 

 

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA