Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

-1°
-4°

Niedawnych wspomnień czar

30-01-2019 21:46 | Autor: ABU
No… może nie tak niedawnych, skoro sztuka Julii Holewińskiej „Rewolucja balonowa”, która miała premierę w Teatrze Powszechnym, a kilka dni temu została wystawiona w Teatrze Za Dalekim w Domu Sztuki SMB „Jary”, przenosi nas we wczesne lata 90. XX w., a co więcej – zahacza (może trochę za mocno) o 80.

Słodko-gorzkie są te wspomnienia z czasów zachłyśnięcia się galopującą transformacją naszego kraju, naszego społeczeństwa – zarówno tym, co okazało się wciąż wyczuwalnym powiewem świeżego, zdrowego powietrza, jak i tym, co czasem dopiero po latach odbiło się czkawką.

„Rewolucja balonowa” (tytuł nawiązuje do popularnej wtedy gumy do żucia) to skromne przedstawienie na dwoje młodych, utalentowanych wykonawców (aktorkę Katarzynę Marię Zielińską i kontrabasistę Norberta Kubacza), po trosze muzyczne, a więc pasujące na karnawał, wzbogacone projekcją historycznych zdjęć, co zaś najistotniejsze – otwarte na różne sytuacje odbiorcze. Bo oto ci widzowie, którzy pamiętają tamtą epokę, mogli skonfrontować spektakl (w reżyserii Sławomira Batyry) z własnymi wspomnieniami. Natomiast ci, którzy nie mogą jej pamiętać, przynajmniej czegoś się o niej dowiedzieli.

Wydarzenie zostało sfinansowane ze środków Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy.

Wróć

Inne artykuły

Punkt widzenia i punkt siedzenia Chociaż nie ulega wątpliwości, że w Polsce żyje się – choć nie wszystkim – coraz lepiej, wciąż tkwi w nas przeświadczenie, iż wiele innych miejsc na świecie to w porównaniu z naszym krajem istny raj. Przez wiele lat wyrazem owej tęsknoty za rajem na ziemi, do którego nam bardzo daleko, było symboliczne porzekadło – „życie jak w Madrycie”.
Czas ferii to intensywne prace remontowe w szkołach Podczas gdy uczniowie ursynowskich szkół korzystali z zimowych ferii i wypoczywali zbierając siły na drugi semestr, w wielu placówkach wykonano niezbędne remonty. Najpilniejsze z nich zostały ukończone i dzieci już mogą odczuć poprawę warunków do nauki.
Mieszkańcy – lotnisko 0:1 We wtorek (12. lutego) odbyło się połączone posiedzenie senackich Komisji Środowiska, Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Publicznej oraz Komisji Ustawodawczej. Na połączonych komisjach odbyło się pierwsze czytanie projektowanej ustawy wydłużającej termin na wystąpienie z roszczeniem o wykupienie nieruchomości lub jej części bądź o odszkodowanie za poniesioną szkodę w przypadku ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości w związku z ochroną środowiska z 2 do 5 lat.
Warszawa dla najmłodszych W środę, 13 lutego, na spotkaniu zorganizowanym dla przedstawicieli mediów w żłobku przy ul. Spartańskiej 2 prezydent m. st. Warszawy Rafał Trzaskowski przedstawił program wspierający rodzicielstwo i opiekę nad najmłodszymi dziećmi „Warszawa dla najmłodszych”. Trzy filary programu to bezpłatne żłobki, zdrowe dziecko i bezpieczne macierzyństwo.