Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

21°
16°

Nie chodzi tylko o zwężanie ulic i pasy rowerowe

17-05-2017 20:57 | Autor: Antoni Pomianowski
Ostatnio na Ursynowie miało miejsce wiele gorących dyskusji na temat planowanych lub wdrożonych zmian organizacji ruchu na dzielnicowych drogach. Głośnym echem odbiła się ubiegłoroczna próba zwężenia ulicy Stryjeńskich, a w tym roku ul. Bartóka. Nie mniej emocji wzbudzają też zrealizowane już pasy rowerowe na ul. Cynamonowej oraz Dereniowej.

Wbrew pozorom problemem nie jest jednak sam fakt wprowadzania zmian, które na wielu ursynowskich ulicach są konieczne, ale brak dostosowania ich do potrzeb mieszkańców. Jako Inicjatywa Mieszkańców Ursynowa (IMU) chcemy podejść do tego inaczej.

Realizacja projektu stworzenia pasów rowerowych na wielu ursynowskich drogach (wybranego w Budżecie Partycypacyjnym) wywołała skrajne emocje oraz gwałtowny sprzeciw dużej liczby zmotoryzowanych mieszkańców. W efekcie na kilku ulicach zrezygnowano z jego realizacji, pojawiają się także głosy o przywróceniu już zmodyfikowanych ulic do stanu pierwotnego. Co gorsza, cała dyskusja sprowadzona została do kłótni między rowerzystami i kierowcami, natomiast wszystkie inne aspekty zeszły na dalszy plan.

Taki stan rzeczy jest bardzo szkodliwy, bo doprowadził do całkowitego zaniechania jakichkolwiek działań, a przecież wiele potrzebnych zmian da się wprowadzić bez jednoczesnego zwężania całej drogi. Przykładem są chociażby dodatkowe przejścia dla pieszych na ul. Cynamonowej (na wysokości bazarku) oraz Dereniowej (na wysokości nowej budowy), o które razem z mieszkańcami walczyłem. Nie ulega wątpliwości, że trzeba wprowadzać kolejne rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo ursynowskich ulic, bo wciąż wiele jest w tej dziedzinie do zrobienia. Tylko jak tu dyskutować o bezpieczeństwie, kiedy cała rozmowa sprowadza się do pasów rowerowych?

Co gorsza, obydwie strony konfliktu powołują się na szerokie poparcie dla swojej opinii. Z jednej strony autorzy projektu pasów rowerowych podkreślają dużą liczbę głosów, jaką uzyskał ich projekt w głosowaniu Budżetu Partycypacyjnego. Trzeba jednak pamiętać o wielu niedoskonałościach tego procesu, na które już parę lat temu zwracaliśmy uwagę, jak chociażby brak możliwości głosowania „przeciwko” danej propozycji. Z kolei przeciwnicy podpierają się internetową petycją, podpisaną przez nie mniejszą liczbę osób. Tylko znów nie wiemy – kto tak naprawdę ją podpisał, a w dzisiejszych czasach są dostępne boty (automatyczne programy) które potrafią stworzyć setki fikcyjnych adresów mailowych, a potem złożyć podpis pod taką petycją. Dlatego właśnie niezbędne jest przeprowadzenie profesjonalnych konsultacji społecznych.

Jako Inicjatywa Mieszkańców Ursynowa postanowiliśmy zawnioskować o takie konsultacje, aby naprawdę ustalić jakie są oczekiwania mieszkańców w zakresie rozwoju infrastruktury drogowej, rowerowej i pieszej na Ursynowie. Co więcej, chcemy aby były to nie tylko spotkania czy „adres e-mail na uwagi” podany na stronie urzędu, ale naprawdę profesjonalne badanie opinii społecznej. Dlatego właśnie proponujemy przeprowadzenie realnych badań socjologicznych, takich jak ankiety czy grupy fokusowe, na reprezentatywnej grupie mieszkańców. Szczegóły techniczne powinny zostać oczywiście dopracowane przez fachowców, w naszym wniosku sugerujemy natomiast generalny charakter tych konsultacji.

Aby formalnie złożyć wniosek, niezbędne jest poparcie 200 mieszkańców Ursynowa, dlatego w ubiegłą sobotę zbieraliśmy podpisy pod Bazarkiem „Na Dołku”. Mieszkańcy bardzo pozytywnie reagowali na naszą propozycję i całkowicie się zgadzali z tym, że lepiej jest najpierw konsultować inwestycje, a dopiero potem je realizować. Można w ten sposób uniknąć niepotrzebnych awantur oraz marnowania publicznych pieniędzy, jak chociażby w przypadku ul. Stryjeńskich, dla której powstał już projekt budowlany zmian (a przecież nikt go nie wykonał za darmo).

Zbiórka podpisów jeszcze trwa, wniosek planujemy złożyć najpóźniej do końca maja. Ostateczną decyzję o przeprowadzeniu (bądź nie) konsultacji podejmie jednak Zarząd Dzielnicy. Na szczęście burmistrz Robert Kempa wielokrotnie deklarował otwartość na opinie mieszkańców, więc jestem przekonany, że przychyli się do naszej prośby. Będziemy na bieżąco informować czytelników „Passy” o dalszych postępach.

Wróć

Inne artykuły

Budżet Partycypacyjny – warto zmieniać swoje otoczenie! Trwa głosowanie na projekty z Budżetu Partycypacyjnego. Każdy mieszkaniec Warszawy, bez względu na wiek (nie trzeba być pełnoletnim) i adres zameldowania (wystarczy mieszkać w stolicy) może zagłosować. Trwające do 30 czerwca głosowanie to bardzo ważny moment w Budżecie Partycypacyjnym. Mieszkańcy decydują o tym, w jaki sposób zostaną wydatkowane pieniądze z budżetu Warszawy. Od zaangażowania ursynowian zależy, czy wybrane zostaną najciekawsze i najpotrzebniejsze za zgłoszonych w naszej dzielnicy pomysłów.
Ursynowskie Spotkania Twórców po raz trzynasty W Galerii Wieża przy kościele Wniebowstąpienia Pańskiego trwają Ursynowskie Spotkania Twórców, czyli doroczna przeglądowa wystawa twórczości plastycznej artystów związanych z Ursynowem. To już trzynasta edycja tego cyklicznego wydarzenia, podczas którego możemy podziwiać prace kilkudziesięciu malarzy, rzeźbiarzy, grafików i fotografików.
Rekordowe Pola Nadziei Na Ursynowie zakończyła się II edycja programu Pola Nadziei. Zebrano 106 670,59 zł, czyli blisko 40 000 zł więcej niż w ubiegłym roku. W akcji uczestniczyły 33 placówki oświatowe w tym 2 licea, 2 gimnazja, 13 szkół podstawowych, 12 przedszkoli, 3 zespoły szkół oraz Młodzieżowy Dom Kultury im. Władysława Broniewskiego. Program wspiera także Urząd Dzielnicy Ursynów.
Konsultacje w sprawie zmiany nazw ul. ZWM i Ciszewskiego W poniedziałek 26 czerwca o godz. 18.00 w Domu Kultury Stokłosy przy ul. Lachmana 5 odbędą się konsultacje społeczne organizowane przez miasto w sprawie zmiany nazw ursynowskich ulic: ZWM i Ciszewskiego. Miasto chce poznać opinię mieszkańców. Jest to ten czas kiedy możemy, kolejny raz wyrazić naszą opinię.

komentarze

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza do artykułu
Imię i nazwisko *
Wiadomość *
Pola oznaczone * są obowiązkowe.