Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

13°
4°

Nastała mroźna zima, ale ursynowska kultura jest zawsze gorąca

28-02-2018 23:06 | Autor: red.
Rozmawiamy z Łukaszem Ciołko, zastępcą burmistrza Ursynowa, wiceprezesem stowarzyszenia „Projekt Ursynów”

PASSA:Ursynowski Kalejdoskop Teatralny odbędzie się już po raz trzeci…

ŁUKASZ CIOŁKO: Kalejdoskop to cykl przedstawień i spotkań z ludźmi teatru, który po raz pierwszy zorganizowaliśmy przed dwoma laty i który wciąż spotyka się z ogromnym zainteresowaniem. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, staramy się ubogacać program oraz zapraszać najznamienitsze osobowości polskiej sceny teatralnej. Nie inaczej będzie i w tym roku, wszak Ursynowski Kalejdoskop Teatralny to jeden z najbardziej popularnych i najwyżej ocenianych cykli kulturalnych, jakie stworzyliśmy w obecnej kadencji samorządu.

Jakie spektakle szczególnie Pan poleca?

Intensywnie pracujemy nad tym, aby repertuar był różnorodny i odpowiadał zainteresowaniom naszych mieszkańców. Przygotowaliśmy propozycje zarówno dla najmłodszych, takie jak „Mistrz Twardowski”, „Tymoteusz wśród ptaków”, „Jajo w sieci”. Są także spektakle przeznaczone dla widzów dorosłych. Mam przeczucie graniczące z pewnością, że tegoroczny repertuar będzie cieszył się jeszcze większą popularnością niż wcześniejszy. Na Ursynów zaprosiliśmy prawdziwe legendy polskiego teatru. Piotra Fronczewskiego, który wystąpi z Katarzyną Ucherską w „Edukacji Rity” nikomu nie trzeba przedstawiać, podobnie jak Jerzego Treli, który zaprezentuje monodram Leszka Kołakowskiego „Rozmowy z diabłem – wielkie kazanie księdza Bernarda”. W obydwu spektaklach będziemy mieli okazję podziwiać kunszt znakomitych aktorów, którzy nigdy wcześniej nie mieli okazji zaprezentowania się przed ursynowskimi maniakami teatru. Takiej okazji po prostu nie można przegapić!

Duże zainteresowanie co roku budzą komedie czy farsy. Czy w tym roku również przewidzieliście je w repertuarze ?

Zdecydowanie tak. Jedną z nich będzie „Lunch o północy” w gwiazdorskiej obsadzie. Na scenie zobaczymy Piotra Gąsowskiego, Joannę Kurowską, Pawła Królikowskiego oraz Annę Oberc. Ta komedia omyłek z pewnością przyprawi widzów o ból brzucha spowodowany napadami śmiechu. Polecam także komedię muzyczną „Małżeństwo we frankach szwajcarskich”, która zabawnie opowiada o jakże aktualnych problemach: o zadłużeniu i miłości, a raczej o stanie, kiedy miłości już nie ma, a kredyt pozostał.

A ponadto w repertuarze spotkanie z cenionym aktorem Henrykiem Talarem oraz monodramy Jolanty Żółkowskiej („Lifting” ) oraz Jowity Budnik („Supermenka”) a także spektakl „Kantata na cztery skrzydła” w wykonaniu aktorów Teatru Kontrapunkt, który swoją siedzibę ma w NOK-u. Ursynowski Kalejdoskop Teatralny rozpocznie się 11 marca, ale już teraz warto zapoznać się z zasadami dystrybucji bezpłatnych kart wstępu. Szczegółowe informacje w ulotkach oraz na naszej stronie www.ursynow.pl.

No właśnie - temat bezpłatnych kart wstępu. Odnotowano także duże zainteresowanie kartami na koncert Marcina Wyrostka, który odbył się w ubiegły poniedziałek...

Wypada nam się cieszyć, że przygotowujemy bardzo dobry program artystyczny, który zyskuje taką popularność wśród mieszkańców. Jednak połączenie dobrej jakości repertuaru z tym, że wstęp na poszczególne wydarzenia jest bezpłatny, sprawia, że nie dla wszystkich wystarcza kart wstępu. Tak było i tym razem. Gdybyśmy chcieli pomieścić wszystkich zainteresowanych koncertem Marcina Wyrostka, to musielibyśmy dysponować salą na 3500 osób. Tymczasem największa sala Multikina, w której organizujemy nasze koncerty czy spektakle, pomieści zaledwie 500 widzów. Niemniej jednak, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, postanowiliśmy, że zaprosimy Marcina Wyrostka na kolejny koncert. Będzie to już w sierpniu w ramach naszego plenerowego cyklu „Muzyczne Lato na Ursynowie”. Zainteresowanie koncertem tego artysty dobitnie pokazało nam, jak doskonały gust mają ursynowianie. Poniedziałkowy koncert był prawdziwą muzyczną ucztą. Zarówno najsłynniejszy w Polsce akordeonista, jak i towarzyszący mu muzycy oraz tancerze zaprezentowali wspaniałe widowisko. Tematem przewodnim koncertu było argentyńskie tango, ale nie zabrakło też oryginalnych interpretacji polskich tańców narodowych, takich jak mazurek czy polonez. Podczas kulminacyjnej solówki Marcin Wyrostek udowodnił, że jest „człowiekiem orkiestrą” – na akordeonie wspaniale zaprezentował utwór „Zima” z „Czterech pór roku” Antonio Vivaldiego. Sympatyczny akordeonista z Katowic skradł serca słuchaczy i jestem przekonany, że podobnie będzie na jego wspomnianym wcześniej kolejnym koncercie.

Dziękuję za rozmowę

Wróć

Inne artykuły

Ogrody Wiedzy Rafała Trzaskowskiego Kolejny ursynowski briefing Rafała Trzaskowskiego, jak poprzednie w Parku Przy Bażantarni, odbył się w czwartkowe południe 18 października. Był piękny, ciepły i słoneczny dzień, więc nic dziwnego, że w parku było mnóstwo mamuś, babć i dziadków z maluszkami i starszymi dziećmi. I zarazem wymarzona sceneria, by opowiedzieć o koncepcji Ogrodów Wiedzy - Nauce Przez Zabawę.
Ciszewskiego-bis coraz bliżej Redakcji „Passy” udało się dotrzeć do wizualizacji kolejnego połączenia drogowego dzielnic Ursynów i Wilanów na przedłużeniu ulicy Ciszewskiego. Dzielnica Wilanów wydała decyzję środowiskową na budowę drogi, która po uprawomocnieniu pozwoli projektantom złożyć wniosek o pozwolenia na budowę.
Budowa nowych żłobków na Ursynowie Trwają prace budowlane przy ul. Cynamonowej oraz przy ul. Kazury. W ich wyniku powstaną na Ursynowie dwa nowe żłobki. Koszt realizowanych inwestycji to ponad 18 mln złotych. Łącznie powstanie 12 nowych oddziałów, z których każdy został przewidziany dla 25 dzieci, co pozwoli na stworzenie 300 nowych miejsc. Budynek przy Kazury powstanie jako żłobek integracyjny.
„Zakochani" z Pięciolinii 5 Blokowiska ursynowskie, gdyby nie tereny zielone, stanowiłyby kubistyczną pustynię budowlaną. Brak innych form przestrzennych, typowy dla wielkich zbiorowisk zabudowań, powoduje, że zwłaszcza zimą, gdy opadną liście, mamy wrażenie stąpania w świecie wielkich klocków.