Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Najlepsze projekty architektoniczne

30-06-2021 22:48 | Autor: Katarzyna Nowińska
W dniu 25 maja podczas uroczystej gali ogłoszono wyniki VII już edycji Konkursu Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Imprezę poprowadzili Marlena Happach – Dyrektorka Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy oraz Michał Olszewski, wiceprezydenta m.st. Warszawy. Nagrody wręczał sam prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Wydarzenie podobnie jak w zeszłym roku odbyło się w formie online i było transmitowana na żywo.

O wyborze takiej formuły gali przesądziła trwającą wciąż pandemia COVID-19. Tegoroczna edycja konkursu cieszyła się większym zainteresowaniem niż ubiegłoroczna, bo wpłynęły aż 133 zgłoszenia. Po weryfikacji formalnej jury rozpatrywało 81 z nich. Na liście końcowej znalazło się 18 najlepszych budynków, przestrzeni publicznych i wydarzeń, po trzy w każdej z 6 kategorii konkursowych. W plebiscycie mieszkańców oddano ponad 4500 głosów!

„Mamy w Warszawie coraz lepszą architekturę. Nie ma więc co się dziwić, że poziom tegorocznych zweryfikowanych projektów był bardzo wysoki, a ostateczny wybór laureatów wyjątkowo trudny” komentuje nadesłane projekty konkursowe Anna Brzezińska-Czerska z Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy.

Aż trzy nagrody - Grand Prix konkursu, Nagrodę w kategorii architektury użyteczności publicznej i Nagrodę za rozwiązania proekologiczne przyznano pracowni Bujnowski Architekci – autorom projektu Szkoły Podstawowej nr 400 przy Alei Rzeczypospolitej 23B w Miasteczku Wilanów. Obiekt nagrodzono za nową jakość budynku szkolnego, wspaniałe wkomponowanie gmachu w otoczenie i pozostawienie go otwartym i przyjaznym dla lokalnej społeczności. Powstała architektura przyjazna uczniom, ale i środowisku naturalnemu. Według jury układ całego założenia jest wyjątkowo czytelny i funkcjonalny. W wykończeniu elewacji budynków architekci zastosowali naturalne materiały wysokiej jakości, przyjazne środowisku naturalnemu. Wielką zaletą kompleksu jest otoczenie go rozległym terenem zieleni. Na szczególne wyróżnienie zasługuje też plac z nawierzchnią z cegły oraz wiele rozwiązań proekologicznych, takich jak zielone dachy oraz bogato obsadzone roślinnością dziedzińce szkolne. W bardzo ciekawy sposób zaprojektowany został parking samochodowy. Ma oryginalną formę architektoniczną z betonu barwionego na czerwono z boiskiem na stropie i zielonymi skarpami.

Wilanowska Szkoła Podstawowa nr 400 nie jest jedynym gmachem szkolnym nagrodzonym w tegorocznej edycji konkursu. W kategorii Nagroda „za modelowe wprowadzenie nowego życia pod stary adres” zwycięzcą okazała się realizacja Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 przy ulicy Rakowieckiej 21 na Mokotowie. Dla stworzenia gmachu tej szkoły przebudowano zabytkowy budynek, w którym mieścił się ostatnimi laty Dom Dziecka nr 4 na Mokotowie. Zabytkowa część przeszła staranną renowację i modernizację, nowe obiekty dobudowano na tyłach zabytkowego gmachu. Nowo zbudowane obiekty mają współczesną, bardzo skromną formę, co świetnie komponuje się z częścią zabytkową kompleksu szkolnego. „Wnętrza sal koncertowych, jakość ich wykończenia oraz akustyka stawiają je w rzędzie najlepszych i najpiękniejszych realizacji tego typu w Polsce. Plafony z drewna na sufitach nawiązują do kształtu plastra miodu, co w zamiarze architektów miało przypominać fakt, że znana w Warszawie szkoła muzyczna działała wcześniej przy ulicy Miodowej” mówi Anna Brzezińska-Czerska, jedna z koordynatorek konkursu.

Nagrodę w kategorii „Projektowanie przestrzeni publicznych” otrzymał słynny już, ale i wzbudzający wciąż wiele kontrowersji budynek Pawilonu Edukacyjnego Kamień przy Wybrzeżu Puckim 1 na Golędzinowie tuż przy Moście Gdańskim. Obiekt zaprojektowany został na potrzeby prowadzenia w nim szeroko pojętej aktywności pro-ekologicznej, w tym przede wszystkim zajęć edukacyjnych, warsztatów przyrodniczych oraz organizowania konferencji. Warto w tym miejscu przypomnieć, że realizacja ta zdobyła Grand Prix w tegorocznej 10. Jubileuszowej edycji konkursu Architektonicznego Tygodnika POLITYKA. Bryła budynku, z jednej strony niby bardzo prosta, ale z drugiej wyrafinowana estetycznie, nasuwa bezpośrednie skojarzenia z polodowcowymi głazami narzutowymi, które znaleźć można w dorzeczu Wisły. „Jego forma jest autorska, niepowtarzalna, dobrze pasuje i funkcjonuje w tej lokalizacji – blisko ruchliwej i hałaśliwej trasy mostowej. Budynek ma charakter surowej rzeźby z betonu, osłania przestrzeń, którą można otworzyć po rozsunięciu części szklanej elewacji. Kamienia nie można rozpatrywać w oderwaniu od ukształtowania na nowo krajobrazu z miejscami wypoczynku. To odtworzenie krajobrazu doliny Wisły i wysp aluwialnych w symboliczny sposób. Teren uatrakcyjnia łąka kwietna w sąsiedztwie” czytamy w uzasadnieniu tegorocznego werdyktu jury.

Nagrodę Publiczności w tym roku wywalczyła realizacja modernizacji dwóch zabytkowych kamienic przy ulicy Foksal 13 i 15. Autorem projektu jest Pracownia Architektoniczno-Konserwatorska PROART. Przepiękne kamienice wzniesione zostały w latach 1895-1898. Od początku swego istnienia kamienice były domem wielu znamienitych Polaków, zasłużonych dla kultury i państwowości, takich jak bohater wojenny major Kazimierz Kubala, malarz Zygmunt Badowski czy poeta Stefan Napierski. W dwudziestoleciu międzywojennym mieszkali tu również posłowie i senatorowie. Na początku lat 30-tych XX wieku budynek pod numerem 13 kupił Jan Wedel - twórca polskiej flagowej marki branży cukierniczej – E.Wedel. „Król polskiej czekolady” przebudował kamienicę wyposażając ją w liczne nowoczesne rozwiązania takie jak, m.in., pierwsza w Warszawie panoramiczna winda. Podczas II wojny światowej obie kamienice uległy znacznym zniszczeniom, ale przetrwały. We wnętrzach ocalało wiele autentycznych XIX-wiecznych detali, takich jak rozety sztukatorskie oraz listwy na sufitach utrzymane w stylistyce barokowej, rokokowej lub klasycznej. Obecnie z kamienic stworzono nowoczesny penthouse z tarasem, z którego rozciąga się niesamowity panoramiczny widok na Warszawę. Wewnątrz budynków znajduje się 55 luksusowych apartamentów na wynajem i do zakupu, o powierzchni od 45 do 230 m2, komfortowe SPA z sauną i jacuzzi, usługi concierge’a oraz podziemny piętrowy parking z windą dla samochodów.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA