Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

13°
4°

Muzyczne uniesienie Ursynowa

19-07-2018 00:15 | Autor: Bogusław Lasocki
Pomimo kiepskiej deszczowej pogody z rzadka rozświetlanej chwilami słonecznymi, ursynowianie tłumnie przybyli na dwa koncerty, zorganizowane w niedzielę 15 lipca przez Urząd Dzielnicy Ursynów. Pierwszy z nich to popołudniowy recital fortepianowy Marka Brachy w Parku przy Bażantarni. Dla czujących niedosyt wrażeń muzycznych i chcących usłyszeć coś lżejszego, został przygotowany obok Urzędu Dzielnicy koncert „O Sole Mio”, poświęcony muzyce włoskiej.

Armaty ukryte w kwiatach...

Koncert fortepianowy "Armaty ukryte w kwiatach..." jest pierwszym z cyklu trzech ursynowskich recitali poświęconych jubileuszowi 100 -lecia odzyskania niepodległości. Otwierający wydarzenie muzyczne wiceburmistrz Łukasz Ciołko powiedział: "Ten koncert jest wyjątkowy. W ten sposób chcemy oddać cześć wielkim bohaterom naszej wolności – artystom, bo o nich nigdy za wiele. To oni są tymi cichymi bohaterami, dzięki którym nasza wolność wykuwała się nie tylko w czynie zbrojnym, ale także w krzewieniu naszej kultury, która pozwoliła utrzymać naszą narodową polską tożsamość ".

Wykonawcą utworów był Marek Bracha, jeden z najwybitniejszych pianistów młodego pokolenia . Wykształcony zarówno w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii, pianista ten bardzo aktywnie koncertuje na całym świecie. Koncentrując się głównie na repertuarze muzyki polskiej, promuje ją na wielkich salach koncertowych Europy i Ameryki. Marek Bracha jest laureatem II nagrody (I nie przyznano) w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Mariańskich Łaźniach w Czechach w 2010 r. W tymże roku znalazł się wśród czwórki pianistów reprezentujących Polskę w II etapie XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie.

Program recitalu, przygotowany przez Brachę, składał się z utworów polskich kompozytorów, zawierających stylizację polskich tańców narodowych – różne odsłony mazurków i polonezów. Poczesne miejsce zajął polonez skomponowany przez naszego bohatera narodowego Tadeusza Kościuszkę, który był również cenionym kompozytorem. Kościuszko skomponował m. in. dwa polonezy i jednego walca. Do jednego z polonezów dopisano potem słowa, tworząc pieśń patriotyczną. Wśród wykonanych utworów, oprócz dzieł Chopina i Kościuszki, program obejmował poloneza Marii Szymanowskiej oraz menuet Ignacego Jana Paderewskiego. Poszczególne wykonania artysty przyjmowane były z wielkim aplauzem.

Niezwykle sympatyczną atmosferę koncertu wzmagała wyjątkowo - podczas wykonywania utworów - korzystna pogoda. Przygotowane przeciwdeszczowe zadaszenie nad krzesłami w alejce parku Przy Bażantarni przydało się jako ... osłona od słońca. Publiczność jak zwykle dopisała, tak że melomani dosłownie obsiedli wszystkie okoliczne ławki parkowe i murki.

W ramach cyklu "Armaty ukryte w kwiatach ..." odbędą się jeszcze dwa koncerty:

- 5 sierpnia recital Michała Karola Szymanowskiego na Forum przy fontannie (wewnątrz osiedla SMB Kabaty przy ul. Bronikowskiego) - wstęp wolny, oraz

- 19 sierpnia recital Krzysztofa Książka w Zespole pałacowo - parkowym Natolin, wejście od ul. Nowoursynowskiej 84 (niezbędne jest zaproszenie, które nieodpłatnie można otrzymać w Urzędzie Dzielnicy Ursynów).

O sole mio...

"Dzień dobry, witam gorąco, my się deszczu nie boimy! Mamy na Ursynowie najlepszą publiczność na świecie, czego Państwo jesteście dowodem, żadne chmury i opady nie są straszne" – tymi słowami wiceburmistrz Łukasz Ciołko otworzył koncert "O sole mio..." – muzyki słonecznych Włoch, rozpoczynający się na estradzie obok Urzędu Dzielnicy Ursynów. To już drugi koncert w ramach "Muzycznego Lata na Ursynowie". I faktycznie, tytułowe "o sole mio" stało się tęskną myślą wobec mżawki przechodzącej w deszcz, i tak na zmianę. Ale ursynowianie to naród twardy. Posiadacze parasoli i płaszczy przeciwdeszczowych siedzieli dzielnie przed estradą. Za to miejsca pod obszernym daszkiem w podcieniach przy wejściu do urzędu były wypełnione mniej wodoodpornymi słuchaczami.

Koncert, zgodnie z zapowiedzią prowadzącej Anny Barańskiej - Wróblewskiej, stał się faktycznym "rejsem marzeń". Na trasie muzycznej przygody przewijały się fascynujące miasta basenu adriatyckiego i śródziemnego, reprezentowane przez muzykę słonecznej Italii. W tle tej podróży muzycznej znalazły się czytane przez prowadzącą fragmenty przewodnika "Włochy jakich nie znacie" autorstwa Anny Kłosowskiej.

A sama muzyka – cóż, najpopularniejsze i ponadczasowe włoskie pieśni operowe i lżejsze operetkowe, arie i duety. Znalazło się również miejsce na gorące, wypełnione południowym temperamentem piosenki neapolitańskie. Piękne głosy, wspaniała gra aktorska, niebanalne kostiumy zapewniły dobrą zabawę i ucztę dźwięków dostępnych nawet dla mniej wrażliwych słuchowo. Nic dziwnego, wykonawcami były przecież gwiazdy polskich scen operetkowych i operowych, a wśród nich: Małgorzata Długosz – sopran, Magdalena Idzik – mezzosopran, Piotr Rafałko – tenor, Ryszard Wróblewski – tenor, Maciej Przestrzelski – skrzypce. To właśnie oni i Kameralna Orkiestra Romantica - wywołali unikalną atmosferę i nastrój włoskiej, słonecznej muzyki.

Widownia klaskała, czasem śpiewała z artystami, przytupywała, chłonąc dźwięki śpiewu i muzyki. Większość to były przecież uwielbiane przeboje, znane zwłaszcza średniemu i starszemu pokoleniu, wypełniającemu widownię. Atmosfera zrobiła się tak gorąca, że pod koniec występu przestał nawet padać deszcz. Ale i tak – słońce cały czas było na scenie.

Kolejny koncert w ramach "Muzycznego Lata na Ursynowie" będzie dopiero za miesiąc w sierpniu, ale w międzyczasie odbędzie się jeszcze kilka innych koncertów i wydarzeń muzycznych. Informację będziemy przekazywać czytelnikom na bieżąco.

Wróć

Inne artykuły

Ogrody Wiedzy Rafała Trzaskowskiego Kolejny ursynowski briefing Rafała Trzaskowskiego, jak poprzednie w Parku Przy Bażantarni, odbył się w czwartkowe południe 18 października. Był piękny, ciepły i słoneczny dzień, więc nic dziwnego, że w parku było mnóstwo mamuś, babć i dziadków z maluszkami i starszymi dziećmi. I zarazem wymarzona sceneria, by opowiedzieć o koncepcji Ogrodów Wiedzy - Nauce Przez Zabawę.
Ciszewskiego-bis coraz bliżej Redakcji „Passy” udało się dotrzeć do wizualizacji kolejnego połączenia drogowego dzielnic Ursynów i Wilanów na przedłużeniu ulicy Ciszewskiego. Dzielnica Wilanów wydała decyzję środowiskową na budowę drogi, która po uprawomocnieniu pozwoli projektantom złożyć wniosek o pozwolenia na budowę.
Budowa nowych żłobków na Ursynowie Trwają prace budowlane przy ul. Cynamonowej oraz przy ul. Kazury. W ich wyniku powstaną na Ursynowie dwa nowe żłobki. Koszt realizowanych inwestycji to ponad 18 mln złotych. Łącznie powstanie 12 nowych oddziałów, z których każdy został przewidziany dla 25 dzieci, co pozwoli na stworzenie 300 nowych miejsc. Budynek przy Kazury powstanie jako żłobek integracyjny.
„Zakochani" z Pięciolinii 5 Blokowiska ursynowskie, gdyby nie tereny zielone, stanowiłyby kubistyczną pustynię budowlaną. Brak innych form przestrzennych, typowy dla wielkich zbiorowisk zabudowań, powoduje, że zwłaszcza zimą, gdy opadną liście, mamy wrażenie stąpania w świecie wielkich klocków.