Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Muzeum w Wilanowie remontuje dawną słodownię

05-05-2021 20:57 | Autor: Piotr Celej
Trwa remont zabytkowej słodowni w Wilanowie, należącej do zespołu pałacowo-dworskiego. Przy okazji przywrócony zostanie historyczny kształt dachu, którego okap został zdeformowany w latach 60. XX w. przez ówczesne systemy odprowadzania wód opadowych. To jedyny obiekt tego typu zachowany na Mazowszu.

Dawniej browarnictwo było jedną z ważniejszych gałęzi gospodarki. Z uwagi na brudną wodę miejską zdrowsze i bezpieczniejsze było picie piwa. Własny browar miał wówczas niemal każdy klasztor i dwór. W drugiej połowie XVIII wieku w Warszawie i okolicach funkcjonowało ponad 100 browarów.

Sprzątanie po PRL

Obecnie na ukończeniu jest etap pierwszy remontu – dach. Etap drugi, polegający na renowacji murów obwodowych, wewnętrznych i wyprowadzeniu poza budynek rozdzielni niskiego napięcia, wybudowanej tam w latach 70. XX w., rozpocznie się po odebraniu prac związanych z dachem. Przywrócony zostanie historyczny kształt dachu, również likwidacja rozdzielni ma przywrócić historyczny kształt budynku, który znajduje się przy ulicy Stanisława Kostki Potockiego 7.

W prowadzonym obecnie remoncie głównym celem muzeum jest zachowanie w jak największym stopniu dotychczasowej więźby dachowej, której projekt, kształt i niektóre partie pochodzą z lat 1819–1827. Podczas prac udało się odkryć kilkanaście rytych w drewnie znaków handlowych. Mają one związek z dystrybucją drewna (uważa się, że było to oznaczenie „partii” drewna stosowane przez jego dostawców). Nie należy ich mylić ze znakami ciesielskimi – te były wykonywane już na budowie, na potrzeby prac montażowych. Odkrycie jest unikatem w skali regionu.

Jak informuje czytelników PASSY Konrad Pyzel z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, to, co będzie się znajdować w słodowni w przyszłości, jest jeszcze przedmiotem naszych analiz. Z pewnością jednak muzeum zyska nowe możliwości dzięki adaptacji przestrzeni zapomnianej przez ostatnie dekady. Warto dodać, że Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie jest właścicielem obiektu od 2016 r. Wtedy wykupiono od Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie działki tzw. folwarku zachodniego i podjęto działania ratunkowe wobec ostatnich, bezpośrednio przylegających do wilanowskiego zespołu pałacowo-parkowego, reliktów założenia pałacowo-folwarcznego dawnego majątku ziemskiego.

Jedyny taki obiekt na Mazowszu

Dawna Słodownia to jeden z dwóch obiektów gospodarczych, które przez ponad wiek stanowiły integralną i ważną część wilanowskich dóbr ziemskich. Pierwszy budynek, oznaczony w jej miejscu, znajdujemy na planie Wilanowa autorstwa Jana de Pircha z 1747 roku. Drewniana czworoboczna konstrukcja stała wówczas naprzeciw murowanego Browaru. Na Plancie Jeneralnej Pałacu Wilanowskiego z Ogrodem z ok. 1790 r. znalazła się już murowana słodownia z suszarnią, wybudowana ok. połowy XVIII w., zapewne niedługo po powstaniu browaru, datowanego na lata 40. XVIII wieku.

Wiemy, że jeszcze na początku XX w. browar wilanowski wraz ze słodownią działały. Najprawdopodobniej około 1911 r. słodownię przeznaczono na magazyn. W 1945 r. majątek wilanowski został upaństwowiony, a teren dawnego Browaru i Słodowni oddzielony od zespołu pałacowo-parkowego i przejęty przez Państwowe Gospodarstwo Rolne. W 1957 r. zabudowania dawnego folwarku zostały przekazane Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Poza wpisaniem dwóch budynków do rejestru zabytków (wpis datowany na 1 lipca 1965 r. nr 639/29 obejmuje obydwa „spichrze”) obiekty zasadniczo pozostawały poza zainteresowaniem badaczy, których uwaga skoncentrowana była całkowicie na wyizolowanym z dawnego majątku zespole pałacowo-parkowym.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA