Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Musica Nova w Galerii Działań

20-06-2018 21:55 | Autor: AW
Galeria Działań SMB Imielin to miejsce szczególne. Niedawna prezentacja sztuki performance ,,INTERAKCJE 2018” z udziałem artystów z Francji to świadectwo udanego połączenia sztuki wizualnej, żywego słowa i ruchu.

Podobny wymiar artystyczny miał ostatni piątkowy wieczór (8 czerwca) z udziałem młodych kompozytorów, studentów i absolwentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Prezentacja dorobku młodych kompozytorów z cyklu ,,Muzyka Nova" to koncert będący swoistą miniaturą Warszawskiej Jesieni.

Zaprezentowano utwory 10 kompozytorów (celowo unikam słowa ,,młodych"), których dojrzałość artystyczna i warsztat wymykają się uproszczonym schematom przypisywanym zwykle debiutom. Zresztą i ten termin odnosi się tylko do artysty, natomiast prezentację jego utworu określa się mianem premiery. Jeśli tak, to słuchacze tego koncertu mieli niepowtarzalną okazję usłyszenia światowych (tak, światowych!) premier utworów Pawła Korepty, Andrzeja Karałowa, Zuzanny Falkowskiej, Dominika Lasoty, Marcina Marchewki, Tomasza Kaczora, Michała Malca, Zuzanny Koziej i Żanety Rydzewskiej.

Muzyka łatwo przekracza granice; każde kolejne wykonanie tych utworów będzie premierą krakowską, gdańską, paryską czy tokijską.

Przy prezentacji tego typu przyjmuje się jako zasadę podawanie nazwy klasy kompozytorskiej sygnowanej nazwiskiem pedagoga przygotowującego danego artystę. Sześciu z dziesięciorga prezentowanych artystów to uczniowie prof. Stanisława Moryto, wieloletniego rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Jego studenci, tak jak i pozostali wykonawcy, dedykowali ten wieczór pamięci niedawno zmarłego wybitnego pedagoga.

Na program wieczoru składały się utwory instrumentalne na klarnet, klarnet basowy i akordeon Pawła Korepty, na klarnet i akordeon Dominika Lasoty oraz Tomasza Kaczora na klarnet , bandoneon i fortepian. Interesująco zabrzmiał utwór ,,after all" Żanety Rydzewskiej, brawurowo wykonany przez Andrzeja Karałowa (fortepian i Pablo Sancheza-Escarinche Gaschę (saksofon altowy).

Ciekawie zaprezentował się zespół wokalny ,,Vocore", złożony ze studentów trzech różnych klas Uniwersytetu Muzycznego. W jego skład weszły: Adrianna Żołnierczyk i Marta Huptas (soprany), Apolonia Golachowska i Katarzyna Karbownik (alty) i Kacper Szemraj (tenor). Jako ciekawostkę należy podać fakt, że pozostałymi członkami ,,Vocore" byli dwaj kompozytorzy: Michał Malec i Wiktor Gniazdowski (basy).

Ci, którym muzyka nowoczesna kojarzy się z niekontrolowaną kaskadą kakofoniczną, powinni wysłuchać tego koncertu i odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie wcześniej już słyszeli podobne dźwięki. Może podczas oglądania ,,Gwiezdnych wojen", a może najnowszego ,,Han Solo"? Dzisiejsza muzyka nowa znakomicie wpisuje się w krajobraz filmowy, teatralny i baletowy. Może także stanowić ilustrację spektaklu światło/dźwięk, podkład pod teksty poezji klasycznej i współczesnej, a nawet wzbogacać utwory religijne.

Instrumentacja prezentowanych utworów to m. in. ciągle stanowiące rzadkość zastosowanie fortepianu zmodyfikowanego (tzw. fortepian totalny) jako instrumentu solowego, który świetnie komponował się tego wieczoru z podobnym użyciem klarnetu basowego, bandoneonu i saksofonu altowego.

Opiekunem artystycznym młodych kompozytorów był dr Rafał Janiak, który znakomicie prowadził ten koncert, prezentując dorobek twórczy poszczególnych artystów.

Jeżeli chciało się przeżyć coś ciekawego, oryginalnego i świeżego to trzeba było koniecznie być w ten piątek wraz z pozostałymi melomanami w Galerii Działań, bowiem słuchanie tej muzyki sprawiało po prostu przyjemność.

Po koncercie można było obejrzeć prace towarzyszących koncertowi dwóch wystaw plastycznych: ,,Teksty wizualne" Alaina Snyersa (Francja) i ,,Geometria miejska" Pawła Mendrka (Polska).

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA