Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Most Siekierkowski – dylatacja wymieniona

29-09-2021 21:48 | Autor: zdm.waw.pl
Przedłużył się remont nawierzchni południowej kapy chodnikowej na moście Siekierkowskim. Na odcinku od dylatacji do pylonu po stronie zachodniej przeprawy trwa skuwanie betonu, bo okazało się, że jest w gorszym niż przewidywano stanie.

Prace naprawcze potrwają co najmniej do połowy października. Wymieniona za to została już dylatacja w rejonie zjazdu w kierunku Wawra.

Most Siekierkowski to jedna z najpopularniejszych warszawskich przepraw. Pozwala na krótszą podróż z Mokotowa czy Ursynowa na Pragę-Południe i odwrotnie, dlatego codziennie pokonują go dziesiątki tysięcy kierowców. Dużym uznaniem cieszy się także wśród pieszych i rowerzystów. Ponieważ bezpieczeństwo i stan techniczny obiektów inżynierskich są szczególnie istotne, most regularnie przechodzi przeglądy i renowacje.

O obiekcie nie zapomniano także w tym roku. Prace toczą się na nim od lipca. Najpierw wiązały się z naprawą betonowych wysepek między jezdniami przy rozjazdach na skrzyżowaniu Trasy Łazienkowskiej z ul. Wał Miedzeszyński. Wysepki te uległy degradacji i konieczne stało się rozebranie betonu, a następnie ułożenie nowego i zabezpieczenie go żywicą epoksydową.

Potem zajęto się dylatacją. Wymieniono ją po wschodniej stronie mostu na jezdni w kierunku Wawra. Roboty z tym związane trwały niemal miesiąc – dlatego, że wymiana urządzenia dylatacyjnego jest skomplikowanym procesem, wymagającym zachowania reżimów technologicznych.

Jeszcze dłużej trwać będzie naprawa południowej kapy chodnikowej na odcinku od dylatacji do pylonu od strony zachodniej mostu. Ze względu na gorszy niż przewidywano stan betonu pod nawierzchnią, konieczne stało się na jego całkowite ściągnięcie. Jest zdejmowany na głębokość 25 cm, czyli do ustroju nośnego, tworzonego przez dźwigary główne i elementy usztywniające (tzw. stężenia).

Skute zostanie łącznie ok. 600 m kw. powierzchni. Następnie zostanie położony nowy beton i odpowiednio uzbrojony. Wykonana zostanie m.in. izolację przeciwwodną, a także sączki – urządzenia do zbierania wody z płyty pomostu. Na koniec nowy beton pokryty będzie żywicą epoksydowo-poliuretanową, która będzie stanowiła nawierzchnię ciągu pieszo-rowerowego.

W efekcie finał prac nastąpi najwcześniej w połowie października. Wiele zależy od pogody, muszą bowiem zostać wykonane gdy jest sucho. W przeciwnym razie efekty nie będą trwałe.

Obecnie południowa kapa chodnikowa jest w całości zamknięta dla pieszych i rowerzystów. Przejście i przejazd na dwóch kółkach możliwe są tylko po północnej stronie mostu.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA