Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

-1°
-4°

Morysin niszczeje

06-02-2019 21:28 | Autor: Mirosław Miroński
Niedawno miałem okazję przejeżdżać rowerem przez rezerwat przyrody Morysin. Wymaga to sporej determinacji, udało się przedrzeć przez zarośnięte ścieżki. To wciąż dzikie miejsce obfitujące w niedostępne gęste zarośla, powywracane drzewa. Jest usytuowany po wschodniej stronie Jeziora Wilanowskiego. Sprawia wrażenie zapomnianego przez wszystkich. Opiekę nad nim sprawuje Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, ale wcale tego nie widać.

Morysin, którego historia jest niezwykle ciekawa, został założony jako romantyczny park z królewskim zwierzyńcem, dziś jednak z romantyzmem ma niewiele wspólnego. Ruiny dawnych budowli zdają się wołać o pomoc. A jest co ratować, bo na terenie znajdują się tam resztki kilku interesujących obiektów. Właściwie nie wiadomo, dlaczego nikt dotąd nie zadbał o przywrócenie ich do dawnej świetności.

Polska w swej historii ucierpiała,tracąc bezpowrotnie wiele cennych zabytków. Ich brak to niepowetowana strata dla kultury. Przyzwolenie na to, by kolejne, stojące jeszcze w Morysinie niszczały i zamieniały się z każdym rokiem w kupę gruzu jest nie do przyjęcia. Nie powinniśmy na to pozwalać jako społeczeństwo. Zwłaszcza że doświadczyliśmy tylu zniszczeń w wyniku wojen, zmian społecznych, własnościowych etc.

Morysin mógłby być na powrót perełką przyrodniczą i architektoniczną. Tym bardziej, że budowle tam usytuowane były projektowane przez wybitnych architektów epoki.

Wydawanie monografii, czy też organizowanie wycieczek dzieci i młodzieży popularyzujących wiedzę o Morysinie nie rozwiążą problemu. Miejsce to powinno być priorytetem dla dzielnicy i dla decydentów. Tymczasem park przypomina śmietnisko, a cenne zabytki niszczeją.

Wróć

Inne artykuły

Koniec wysypiska na Surowieckiego Jednym z czołowych tematów naszej okolicy jest stan bieżący oraz niepewna przyszłość dawnego bazarku „za Megasamem”. Niestety, po opuszczeniu terenu przez kupców, popadł on w kompletną ruinę. Plac zaczął być wykorzystywany jako wysypisko, parking dla wraków samochodów lub strefa przeładunkowa dla śmieciarek.
Czas atrakcyjnych majówek Rozmawiamy z wiceburmistrzem Ursynowa Klaudiuszem Ostrowskim.
Dzielnica dba o boiska W zeszłym roku dzielnica wymieniła nawierzchnie na kilku ursynowskich boiskach, m. in. w parku Jana Pawła II. Sezon piłkarski (i nie tylko) zaczął się na dobre, a ratusz zapowiada prace na kolejnych obiektach.
W sobotę oddaj krew! W najbliższą sobotę, 27 kwietnia w godz. 9.00 – 14.00, odbędzie się kolejna zbiórka krwi pn. „Twoja decyzja, czyjeś życie”. Krwiobus będzie czekał na parkingu przy Urzędzie Dzielnicy Ursynów.