Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Mokotów solidarny z Ukrainą

06-04-2022 21:27 | Autor: Katarzyna Nowińska
Dwa tygodnie temu pisaliśmy o tym jak Ursynów pomaga Ukraińcom, a w tym tygodniu przyglądamy się jakie wsparcie dla naszych gości uruchomiła dzielnica Mokotów.

„Pomagamy przy nadawaniu numerów PESEL, gdzie dziennie obsługujemy około 400 osób. Organizujemy zajęcia dla dzieci i dorosłych, gdzie wspólnie z naszymi mieszkańcami goście zza wschodniej granicy mogą się integrować i poznawać Mokotów. Pomagamy w sprawach urzędowych związanych z otrzymaniem świadczeń rodzinnych. Przyjmujemy i realizujemy też wnioski o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. A to wszystko przy niezmiennym utrzymywaniu poziomu jakości obsługi naszych mieszkańców.” – mówi burmistrz Mokotowa Rafał Miastowski.

Według danych Systemu Informacji Oświatowej pomiędzy 24 lutego a 4 kwietnia 2022 roku do mokotowskich szkół i przedszkoli przyjęto 2095 dzieci uchodźców z Ukrainy, z czego 1779 trafiło do jednostek oświatowych prowadzonych przez m.st. Warszawa. W tym czasie największa liczba młodych Ukraińców rozpoczęła naukę w szkołach podstawowych – 1420 osób.

Na Mokotowie, tak jak w każdej warszawskiej dzielnicy, powołany został koordynator, który pomaga ukraińskim rodzicom w znalezieniu miejsca dla ich dzieci w odpowiedniej jednostce oświatowej. Dzielnica przygotowała też specjalne ulotki informacyjne w języku ukraińskim i w języku polskim. Działania wspierające jednostki oświatowe i uczniów podejmowane są na bieżącą. W 8 szkołach podstawowych i w jednym liceum ogólnokształcącym prowadzonych przez m.st. Warszawa na terenie dzielnicy Mokotów utworzono oddziały przygotowawcze dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Szkoły i przedszkola intensywnie poszukują nauczycieli znających język ukraiński. Szczegóły w tej sprawie można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych szkół i przedszkoli. Biuro Edukacji Urzędu Dzielnicy Mokotów zorganizowało Bank Ofert Pracy dla Nauczycieli i Rezerw Kadrowych (edukacja-warszawa.pl). Biuro w porozumieniu z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej stworzyło możliwość zatrudnienia interwencyjnego uchodźców w ramach programu „Cash for Work". Fundacja pokrywa koszty zatrudnienia osób, które będą pomagały uczniom z Ukrainy w odrabianiu prac domowych, tłumaczeniu materiału omawianego podczas lekcji oraz w kontaktach z nauczycielami, personelem szkoły i polskimi dziećmi.

Numery PESEL nadawane są w siedzibie Urzędu Dzielnicy Mokotów przy ulicy Rakowieckiej 25/27. W Punkcie Pobytowym przy ulicy Wołoskiej 7 Ukraińcy mogą liczyć na pomoc w wypełnianiu druków koniecznych do przedłożenia celem otrzymania numeru PESEL. Pomoc realizowana jest w języku polskim i angielskim. Wsparcie świadczone na rzecz naszych gości w Punkcie Pobytowym przy ulicy Wołoskiej 7 jest dużo szersze niż pomoc w załatwieniu formalności związanych z otrzymaniem numeru PESEL i obejmuje pomoc w wypełnianiu i przyjmowaniu wniosków o 300+, udzielanie informacji dotyczących możliwości uzyskania uprawnień do innych świadczeń z sytemu zabezpieczenia społecznego, takich jak: 500+, zasiłki rodzinne czy transfer świadczeń emerytalno-rentowych, pośrednictwo zlecone przez Urząd m. st. Warszawy w znajdowaniu miejsca zakwaterowania dla osób z Ukrainy, pomoc w załatwianiu spraw dotyczących zatrudnienia i legalizacji dokumentów. W punkcie tym organizowana jest też zbiórka żywności oraz odzieży i na bieżąco wydawana jest pomoc rzeczowa dla zgłaszających się po nią Ukraińców.

Urząd Dzielnicy Mokotów oraz mokotowskie ośrodki pomocy społecznej przyjmują wnioski o jednorazowe wsparcie w wysokości 300 złotych. Świadczenie to przysługuje na terenie całej Polski wszystkim Ukraińców, którzy przyjechali do naszego kraju po 24 lutego 2022 roku i otrzymali już numer PESEL. To jednorazowe świadczenie pieniężne może zostać przeznaczone na pokrycie bieżących wydatków, taki jak, ubrania, żywność, czy opłata za mieszkanie. Również w siedzibie urzędu wnioski o świadczenie finansowe mogą składać Warszawiacy, którzy przyjęli pod swój dach uchodźców z Ukrainy. Wysokość tego świadczenia wynosi 40 zł za każdy dzień pobytu gości zza wschodniej granicy w polskim gospodarstwie domowym. Maksymalny okres, przez który wsparcie przysługuje to 60 dni. Przewiduje się jednak wydłużenie tego czasu po uzyskaniu zgody Wojewody.

W Mokotowskim Centrum Integracji Mieszkańców przy ulicy Woronicza 44 zarówno dzieci, jak i dorośli z Ukrainy mogą wziąć udział w bezpłatnych zajęciach. Dzieci zapraszane są na warsztaty z ceramiki i treningi karate. Wkrótce ruszą też zajęcia plastyczne dla najmłodszych. Dla osób dorosłych prowadzone są zajęcia z gimnastyki chińskiej qigong, zajęcia usprawniające dla seniorów oraz warsztaty z ceramiki. Na miejscu Ukraińcy mogą bezpłatnie skorzystać z E-pracowni oraz z siłowni.

Ponadto Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy, który realizuje pomoc specjalistyczną dla mieszkańców Mokotowa, taką jak asysta rodziny, specjalistyczne poradnictwo rodzinne, poradnictwo psychologiczne dla osób dorosłych i dzieci oraz terapia uzależnień, zaprasza również szukających pomocy uchodźców z Ukrainy. Ośrodek udziela również informacji na temat dodatkowych bezpłatnych lekcji z języka polskiego dla dzieci i młodzieży z Ukrainy.

Od 28 lutego do 31 marca w Domu Kultury Kadr przy ulicy Rzymowskiego 32 trwała zbiórka darów dla Ukraińców. Poza mieszkańcami dzielnicy w akcję włączyli się również obcokrajowcy – do punktu zbiórki dotarły paczki z Katalonii, z Kraju Basków oraz z Wielkiej Brytanii. Ze wszystkich zebranych darów przygotowano w sumie 2556 paczek o łącznej wadze 38  340 kg. Cześć paczek została wysłana do Kijowa, a część jest wydawana Ukraińcom we wspomnianym już wcześniej punkcie pobytowym przy ulicy Wołoskiej 7.

Od 1 kwietnia punkty zbiórek darów na Mokotowie funkcjonują w następujących lokalizacjach:

1. Mokotowskie Hospicjum Świętego Krzyża, ul. Magazynowa 14 (od poniedziałku do niedzieli w godzinach 8.00-13.00)

2. Mokotowski Punkt Wsparcia Rodzin Ukraińskich organizowany przez grupę społeczną „Lwie Serce”, ul. Czerniakowska 28B, klatka III, domofon 100 (w soboty i niedziele, w godzinach 12.00-15.00)

3. Centrum Pomocy Ukrainie przy ul. Puławskiej 20, prowadzone przez Fundację Rozwoju Kinematografii (we wtorki i czwartki w godzinach 12.00-18.00 oraz w soboty w godzinach 10.00-14.00)

Szczegółowe informacje na temat zbiórek prowadzonych w wymienionych powyżej miejscach dostępne są na stronie www.warszawa19115.pl.

Fot. J. Tercz

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA