Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

-1°
-4°

Młynarski nieśmiertelny

19-12-2018 21:49 | Autor: ABU
W w Domu Sztuki SMB „Jary” na Ursynowie odbył się ostatni tegoroczny koncert Marka Majewskiego i jego gości – jeden z najbardziej udanych w sześcioipółrocznej historii tego cyklu.

W programie „Wy wójta się nie bójta czyli autorzy śpiewają Młynarskiego” znane i – co było istotnym walorem koncertu – mniej znane, a też znakomite, utwory twórcy „Niedzieli na Głównym” śpiewali rzec można koledzy po fachu nieżyjącego Mistrza: poeci i bardowie. Albowiem (tak przynajmniej uważa Marek Majewski) nikt nie zrozumie poety – sensu, niuansów i smaczków jego twórczości niż inny poeta.

Można się z tym zgodzić albo nie, ale nie sposób zaprzeczyć mistrzostwu interpretowania spuścizny Młynarskiego przez wykonawców koncertu w Domu Sztuki. A byli nimi: Marek Bartkowicz, Marek Majewski, Antoni Muracki i Andrzej Ozga. Na pianinie elektrycznym pięknie akompaniował im Piotr Sawicki. Artyści nie starali się imitować Młynarskiego; zresztą coś takiego zapewne nikomu nie przyszłoby do głowy. Śpiewali po swojemu, ale zarazem nie „zdradzili” autora „Róbmy swoje”, nie „uciekli” od niego za daleko, zachowując nastrój i charakter piosenek, wydobywając ich przenikliwość, dowcip, inteligencję i – co tu kryć –aktualność.

Nie pierwszy i zapewne nie ostatni raz sztuka Wojciecha Młynarskiego okazała się nieśmiertelna, zarówno jako inspiracja dla innych wykonawców, jak i obserwacja polskiej rzeczywistości, polskiej mentalności. Zanim się „rozgrzali” na scenie, swój poruszający wiersz o Wojciechu Młynarskim, napisany bezpośrednio po śmierci poety – i wtedy też opublikowany w PASSIE – wyrecytował Wojciech Dąbrowski. Na koncercie „Wy wójta się nie bójta” widownia była zapełniona do ostatniego miejsca.

Publiczność każdy utwór nagradzała rzęsistymi oklaskami i nie pozwoliła wykonawcom zejść ze sceny bez bisu. Ten wyjątkowy – bo i refleksyjny, i zabawny – koncert został sfinansowany ze środków Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy.

Wróć

Inne artykuły

Pomagamy bezdomnym zwierzętom! VIII edycja zbierania darów dla bezdomnych zwierząt „ALERT DLA ZWIERZĄT” trwała w ursynowskim Ratuszu od 17 grudnia 2018 r. do 14 stycznia 2019 r.
Oferta kulturalna będzie jeszcze lepsza! Rozmawiamy z wiceburmistrzem Ursynowa Klaudiuszem Ostrowskim.
Najpiękniejsze szopki! W piątek 11 stycznia w sali im. J.U. Niemcewicza w Urzędzie Dzielnicy Ursynów odbył się finał 23. edycji dzielnicowego konkursu plastycznego pn. „Najpiękniejsze Szopki Bożonarodzeniowe”. W konkursie wzięło udział 11 szkół ursynowskich – publicznych i niepublicznych. Prac wykonanych na konkurs zebrało się aż 170, część można było podziwiać w ursynowskim ratuszu.
Radny apeluje o przedłużenie linii 239 W jednej ze złożonych na początku roku interpelacji pojawia się pomysł na korektę trasy autobusu linii 239. Wydłużenie tej trasy ma ułatwić i skrócić czas dojazdu mieszkańców Zielonego Ursynowa do wielu miejsc w centralnej części dzielnicy. Propozycja trafiła do Zarządu Transportu Miejskiego.