Ursynowskie LXX Liceum Ogólnokształcące, które słynnego Kamyka przyjęło za patrona, jest szkołą, która w praktyce realizuje i wciela w życie harcerskie ideały i wartości, stawiając sobie tę wybitną postać za wzór.
W piątek 17 marca liceum było gospodarzem uroczystych obchodów rocznicy, organizowanych pod patronatem Ogólnopolskiego Ruchu Kamykowego i Muzeum Harcerstwa w Warszawie z udziałem harcerzy Szczepu 432 WDHiGZ Dąbrowa im. Aleksandra Kamińskiego.
Uroczystość, zarówno prezentacje jak i część artystyczna przygotowane zostały przez młodzież starannie i na najwyższym poziomie. Trzeba przyznać, że słowa Kamyka, które stały się mottem przewodnim spotkania Trzeba umieć różnić się pięknie, jak i hasła znajdujące się na szkolnym sztandarze (dobroć, uczynność, mądrość, życzliwość, tolerancja) nie są dla uczniów LXX LO pustymi sloganami, szkoła potwierdza to swoim codziennym działaniem i imponującym dorobkiem.
W sobotę 18 marca w Domu Kultury na Stokłosach nastąpiło otwarcie wystawy harcerskiej o tematyce pokoju. Organizatorem była 234 WDH Forteca, działająca na Ursynowie przy Szkole Podstawowej nr 319 im. Marii Kann przy ul. Wokalnej 1. Harcerze pod kierunkiem drużynowej Julii Sało wykonali samodzielnie i zebrali wśród artystów obrazy, mozaiki i abstrakcyjne prace plastyczne. Podczas wernisażu odbyła się aukcja, z której dochód przeznaczono na fundusz solidarności z walczącą Ukrainą. Jak poinformował nas zastępowy Kamil Ostaś, obecnie uczeń Liceum im. Mikołaja Reja, zebrano ponad 7500 złotych. Na uznanie zasługuje ogromne zaangażowanie młodzieży przy realizacji tego projektu.
Na kolejny medal zasłużyły licealistki z XXII LO im. Jose Marti na Bielanach: Sylwia Gil, Julia Kaliś, Dominika Kwiatkowska, Aleksandra Poślada, Klara Porębska (autorka projektu logo), Maria Stykowska oraz Julia Wańska.
W październiku ub. roku zafascynował je temat ogólnopolskiej olimpiady Zwolnieni z Teorii, której celem jest popularyzowanie wiedzy na temat przyczyn i skutków choroby Alzheimera, upowszechnianie wiedzy profilaktycznej, która może zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia oraz pomoc ludziom dotkniętym tą chorobą.
Postanowiły przystąpić do działania. Utworzyły własny zespół realizujący projekt społeczny o nazwie Rozdając radość i podjęły współpracę z Centrum Alzheimera w Warszawie, gdzie w formie wolontariatu prowadziły zajęcia dla jego podopiecznych, organizowały z własnej inicjatywy zajęcia z malowania, dekorowanie pierników, występy grupy teatralnej i wspólne kolędowanie, a ostatnio koncert muzyki nowoczesnej w klasycznej aranżacji, stwarzając chorym możliwość do aktywności i wzajemnego dzielenia się radością poprzez artystyczną formę wyrażania siebie. W ten sposób jednoznacznie protestowały przeciwko wykluczeniu ze społeczeństwa osób cierpiących na tę chorobę.
Równocześnie prowadziły zajęcia w placówkach edukacyjnych (szkołach podstawowych oraz liceach) gdzie dzieliły się wiedzą na temat tej choroby, kładąc nacisk na to, żeby nie bagatelizować objawów choroby u bliskich, gdyż wczesne wykrycie choroby najczęściej zapewnia jej łagodny przebieg. Upowszechniając pogląd, że nie możemy być bezradni w obliczu tej choroby, szerzyły wiedzę o prostych działaniach jak regularna aktywność, zdrowa dieta czy samorozwój, które pozwolą żyć zdrowo i szczęśliwie nie tylko w młodości, ale pomogą zachować zdrowie na długie lata.
Podsumowanie działań odbędzie się podczas uroczystej gali na Torze Wyścigów Konnych na Służewcu w piątek 21 kwietnia.