Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

2°
-2°

Miroński – Paderewskiemu

07-11-2018 21:16 | Autor: RK
Ciekawą wystawę można zobaczyć w Centrum Kultury Wilanów. W Międzypokoleniowym Centrum Edukacji przy ul. Radosnej 11swoje prace – malarstwo, grafikę, szkice prezentuje nasz redakcyjny kolega red. Mirosław Miroński, który oprócz pracy dziennikarskiej zajmuje się profesjonalnie sztuką.

Na wystawie każdy może znaleźć coś dla siebie. Obok ekspresyjnych grafik, będących pokłosiem poszukiwań nowych form wyrazu można obejrzeć pejzaże portrety i szkice scenki miejskie przedstawiające ludzi, w parku, na targowisku, nad wodą. W tej części wystawy dominują akwarele, wspomagane rysunkiem. Szkice wpisują się w rozwijający się dynamicznie nurt – „Urban Sketching”, czyli rysowania i malowania miasta.

Na uwagę zasługuje lekkość i świeżość prac. Obok tych obrazów znalazły się też pejzaże olejne zwracające uwagę oszczędnością koloru, utrzymane w charakterystycznym dla autora nastroju. Niedopowiedzenia szczegółów i detali podkreślają harmonię barw i syntetycznych form pozostawiając widza w nastroju sprzyjającym kontemplacji.

Mirosław Miroński jest znanym artystą z wieloletnim dorobkiem. Należy do Grupy Artystycznej Symfonia, Positive Art. Uprawia malarstwo, grafikę artystyczną i grafikę użytkową, współpracuje z wydawnictwami książkowymi i prasowymi, prowadzi własne studio artystyczno-projektowe w zakresie grafiki. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków Oddziału Warszawskiego. Uczestniczy w życiu artystycznym stolicy, jak też w wielu miastach w kraju i za granicą, czego przykładem jest tegoroczne prestiżowe wyróżnienie w 51. Mostra Nazionale Di Pittura E 46. Premio Internazionale Di Grafica Del Pomero.

Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Zachęcamy do obejrzenia. Tym bardziej, że Mirek nie byłby sobą, gdyby nie uczcił swoim dziełem (naszym zdaniem arcydziełem) – stulecia odzyskania przez Polskę samodzielnego bytu.

Wśród ojców niepodległości w 1918 byli też ludzie sztuki, artyści, którzy przyczynili się poprzez swą twórczość do wyzwolenia Polski spod wieloletniego jarzma. Sztandarowym przykładem jest słynny pianista Ignacy Jan Paderewski, będący wielkim orędownikiem idei przywrócenia Polski niepodległej. Jego postawa i znacząca rola w tym zaszczytnym dziele jest nie do przecenienia. Na zdjęciu prezentujemy portret I. J. Paderewskiego – właśnie pędzla Mirosława Mirońskiego.

Wróć

Inne artykuły

Radni już po ślubowaniu To już koniec fetowania wygranej w wyborach i pławienia się w błogim nastroju sukcesu. Nawet nie miesiąc, ale niespełna trzy tygodnie "miodowe" właśnie się skończyły wraz z potwierdzeniem słowem "Ślubuję" roty ślubowania, wypowiedzianym przez radnych Ursynowa w dniu 9 listopada podczas I sesji nowo wybranej Rady.
Koncert okazji 100-lecia odzyskania niepodległości W niedzielę 11 listopada przed ursynowską publicznością, licznie przybyłą do kościoła pw. bł. Władysława z Gielniowa, wystąpiła Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jana Lewtaka oraz soliści – Maria Machowska (skrzypce) i Maciej Wota (fortepian).
Seminarium dla mieszkanek Ursynowa W dniu 14 listopada 2018 r. odbyło się seminarium dla mieszkanek Ursynowa w ramach projektu „Praca – czemu nie?”. Projekt powstał z inicjatywy Zespołu Rozwoju Zawodowego Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy i jest skierowany do kobiet, mieszkanek Ursynowa, a jego celem jest zdiagnozowanie sytuacji społecznej i zawodowej kobiet w przedziale wiekowym 25 – 44 lata. W tym przedziale według statystyk Urzędu Pracy najwięcej kobiet jest zarejestrowanych jako bezrobotne.
Zakopower ma POWER! Jednym z najważniejszych wydarzeń zakończonego 11 listopada Tygodnia Polskiego na Ursynowie, zorganizowanego przez dzielnicę Ursynów z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, był koncert zespołu ZAKOPOWER.