„Żadna wcześniejsza wichura nie spowodowała jeszcze takich strat w Łazienkach Królewskich, jak nawałnice, które przeszły nad Warszawą w połowie lipca” - powiedziała rzeczniczka Muzeum Łazienki Królewskie Agata Zawora. W ciągu zaledwie dwóch nocy wiatr wyrwał z ziemi wiele drzew wraz z korzeniami, a burza uszkodziła nawet najgrubsze konary. Momentalnie rozpoczęły się intensywne prace porządkowe. „Podczas prac porządkowych pracownicy otrzymywali wiele słów wsparcia od wielbicieli Łazienek. Pojawiały się także pełne troski pytania o potrzebną pomoc” – poinformowała Agata Zawora.
Najpiękniejszy park miejski Warszawy został już częściowo otwarty dla odwiedzających. Niestety, niektóre części ogrodów pozostają zamknięte, a nad zabezpieczaniem i usuwaniem uszkodzonych drzew nieustannie pracuje cały zespół specjalistów. Wejścia do otwartej części Łazienek Królewskich znajdują się przy ulicach: Gagarina, Parkowej, Myśliwieckiej i 29 Listopada. Osobno otwarta jest także strefa przy Pomniku Chopina z bramą od al. Ujazdowskich.
Zamknięcie zabytkowych obiektów w samej pełni wakacyjnego sezonu miało przykre konsekwencje dla muzeum. Słynny Pałac na Wyspie, jak i inne zabytkowe obiekty królewskiej rezydencji, w pierwsze dni po ponownym częściowym otwarciu świeciły pustkami. Muzeum zaapelowało do warszawiaków i turystów, by wspierać Łazienki Królewskie, odwiedzając zabytkowe obiekty, które udało się otworzyć w pierwszej kolejności: Pałac na Wyspie i Podchorążówkę z wystawą czasową, Pałac Myślewicki, a także Stajnie Kubickiego i Koszary Kantonistów, czyli dwa budynki Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa.
Ach, te przepiękne Łazienki!
Łazienki Królewskie są uważane za najpiękniejszy park miejski w Warszawie oraz jeden z najpiękniejszych tego typu parków w całej Europie. Są one miejscem, w którym przyroda, architektura i sztuka harmonijnie współtworzą niepowtarzalny klimat. Warszawiacy uwielbiają tu odpoczywać, spacerując po zacienionych alejkach, wijących się wśród bujnej zieleni, lubią czytać na parkowych ławkach przy akompaniamencie ptaków, wpadać na kawę, lody i szarlotkę na ciepło z lodami waniliowymi do Trou Madame Cafe, mieszczącej się tuż obok Pałacu na Wyspie. Miłośnicy muzyki od maja aż do końca września rozkładają koce na trawnikach i wylegują się na parkowych leżakach, wsłuchując się w koncerty fortepianowe muzyki Fryderyka Chopina w wykonaniu najwybitniejszych pianistów z całego świata. Koncerty odbywają się przy pomniku chopinowskim w każdą niedzielę, począwszy od 1959 roku. Natomiast dla miłośników dobrej kuchni zlokalizowana w Nowej Oranżerii restauracja Belvedere pozostaje jednym z najciekawszych miejsc na kulinarnej mapie Polski.
Łazienki Królewskie przyciągają też wielbicieli i koneserów sztuki. W budynkach na terenie parku znajdują się niezwykle bogate kolekcje obrazów, rzeźb, mebli czy grafiki. W Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, poza tradycyjnymi w tego typu placówkach, akcesoriami myśliwskimi i jeździeckimi podziwiać można oryginalne, historyczne zaprzęgi i powozy konne, w tym między innymi z kolekcji łańcuckiej (landolet, mylord, wolant, bryczka wolantowa, buggi, jagdwagen i sanie) oraz karetę coupé i lando z kolekcji pszczyńskiej. Na terenie parku zawsze oglądać można jakieś ciekawe czasowe wystawy plenerowe.
Lazienkowski kompleks parkowo-architektoniczny zajmuję powierzchnię blisko 76 ha, w tym 4,9 ha stanowią wody. Całość podzielona jest na kilka ogrodów: największy powierzchniowo Ogród Królewski z XVIII wieku, Ogród Romantyczny z XIX wieku, Ogród Modernistyczny z XX wieku, Ogród Chiński i maleńki Ogród Holenderski. Na terenie parku zlokalizowanych jest 40 budynków, z czego aż 10 to obiekty o bardzo dużej wartości historycznej i artystycznej. Do Parku Łazienkowskiego można wejść jedną z 10 bram. Flora i fauna są tutaj wyjątkowo bogate i różnorodne, zwłaszcza jak na centrum dużego miasta. Swą wyjątkową urodą zachwycają przede wszystkim azalie, berberysy, hortensje bukietowe, lilaki, kwitnące drzewa magnolii japońskich, korkowca amurskiego czy kasztanowców czerwonych. Wśród spacerowiczów przechadzają się pawie indyjskie i pawie albinosy, przez parkowe ścieżki co rusz przebiegają wiewiórki, czasem spotkać można lisa. W małych jeziorkach i oczkach wodnych pływają łabędzie i różne gatunki kaczek.
Krótki rys historyczny
Łazienki Królewskie zostały założone w XVII wieku przez marszałka wielkiego koronnego Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, który u podnóża wybudowanego przez króla Zygmunta III Wazę Zamku Ujazdowskiego polecił utworzenie dwóch pawilonów - Ermitażu i Łaźni. Swą unikatową urodę i obecny kształt Łazienki zawdzięczają jednak przede wszystkim ostatniemu królowi Polski - Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu, który w drugiej połowie XVIII wieku kupił Ujazdów wraz ze zwierzyńcem od wdowy po Teodorze Lubomirskim (synu marszałka Stanisława Lubomirskiego) w celu wybudowania tutaj swej prywatnej rezydencji. W tym czasie Stanisław August Poniatowski nie był jeszcze królem, ale pełnił urząd wielkiego stolnika litewskiego. Poniatowski, choć krytycznie oceniany jako polityk i władca, był wyjątkowo dobrym znawcą sztuki i architektury i włożył wiele serca i zaangażowania w utworzenie w tym miejscu kompleksu pałacowo-parkowego o unikatowej urodzie. Projekty najwspanialszych budynków, położonych na terenie parku, czyli Pałacu na Wyspie, Wodozbioru, Starej Pomarańczarni, Nowej Kordegardy, Pałacu Myślewickiego oraz Białego Domku, są dziełem wybitnego architekta Dominika Merliniego. Otaczający Pałac na Wodzie park powstawał w latach 1774-84. Obecnie w parku wśród starych drzew oplecionych wiciokrzewami, powojnikami i bluszczem, na ukwieconych trawnikach rozstawione są, między innymi, rzeźby Fryderyka Chopina, Jana III Sobieskiego i Henryka Sienkiewicza, popiersia Cypriana Kamila Norwida, Ignacego Jana Paderewskiego i Stanisława Wyspiańskiego oraz Świątynie Sybilli i Egipska.
Sierpień w Łazienkach Królewskich
Od 26 kwietnia do 1 września w Pałacu na Wyspie oraz w Podchorążówce zobaczyć można wystawę „Sztuka dobrego myślenia. Dziedzictwo Stanisława Herakliusza Lubomirskiego”. Stanisław Herakliusz Lubomirski to przecież postać, od której zaczęła się historia Łazienek Królewskich. Był on wybitnym pisarzem, poetą, przedstawicielem tzw. „dworskiego baroku” i mecenasem sztuki. Jednocześnie Stanisław Herakliusz Lubomirski realizował się jako bardzo aktywny polityk (podstoli koronny (1669), marszałek wielki koronny w latach 1676–1702, marszałek nadworny koronny 1673–1676, marszałek sejmu zwyczajnego w Warszawie w 1670 roku, starosta spiski w latach 1660-1702).
Na wystawie prezentowany jest bogaty zbiór eksponatów z 15 krajowych i 5 zagranicznych (francuskiej, szwedzkiej, słowackiej, niemieckiej i węgierskiej) kolekcji, w tym znakomite obrazy, zagadkowe rysunki i starodruki, unikatowe naczynia, a także przedmioty wyciągnięte prosto z krypty. Ekspozycja składa się z dwóch części. W Pałacu na Wyspie zapoznamy się z historią barokowej Łaźni marszałka, której ślady są wciąż widoczne w architekturze rezydencji ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zasadnicza część wystawy umieszczona została w Podchorążówce. Tutaj odkryjemy różne wątki biografii Lubomirskiego. Ekspozycja rozpoczyna się opowieścią o dziejach Ujazdowa i Zwierzyńca oraz barokowej Łaźni. Możemy zgłębić, między innymi, historię rodziny marszałka, przyjrzeć się jego twórczości literackiej, fundacjom i działalności w charakterze mecenasa sztuki oraz polityka.
Niezwykłą biografię i bogatą twórczość Stanisława Herakliuszu Lubomirskiego oraz początki Łazienek Królewskich poznamy podczas specjalnych godzinnych oprowadzań po wystawie. Spotkanie dla osób dorosłych i młodzieży odbywać się będą w każdą niedzielę sierpnia w godzinach od 12 do 13. W sobotę 10 sierpnia w godzinach od 12 do 13 będzie miało miejsce oprowadzanie kuratorskie. W czwartek 25 sierpnia w godzinach od 14 do 15 przeprowadzone zostanie oprowadzanie w polskim języku migowym. Na oprowadzanie z tłumaczeniem na język ukraiński Łazienki Królewskie zapraszają w niedzielę 18 sierpnia w godzinach od 12 do 13. Każde spotkanie rozpoczyna się przy kasie w Podchorążówce. Udział w oprowadzaniu odbywa się w ramach biletu wstępu na wystawę.
Wystawa jest otwarta od wtorku do środy w godzinach od 10 do 17, w czwartek i piątek w godzinach od 10 do 18, w sobotę w godzinach od 12 do 20 oraz w niedzielę w godzinach od 10 do 16. Ostatnie wejście na wystawę możliwe jest 30 minut przed zamknięciem ekspozycji.
Od 19 maja do 29 września w Łazienkach Królewskich trwa 65. sezon Koncertów Chopinowskich. Recitali najznakomitszych polskich i zagranicznych pianistów słuchać można w każdą niedzielę o godzinie 12 i 16.
W sierpniu Łazienki Królewskie zapraszają na bezpłatne pokazy filmowe w ramach tegorocznej edycji Kina letniego w Łazienkach. Pokazy odbywają się na dziedzińcu Stajni Kubickiego. Każdy pokaz rozpoczyna się o godzinie 20:30. Po zakończeniu seansu wyjść z parku należy przez folwark bramą od ul. 29 Listopada. W przypadku złych warunków atmosferycznych seans może zostać przeniesiony na inny termin. 6 sierpnia o godzinie 20:30 zobaczyć będzie można film "Wszystko, wszędzie naraz", 13 sierpnia film "Boscy", 20 sierpnia film "Anatomia upadku", a 27 sierpnia film "Święto ognia".
W dniu 7 sierpnia o godzinie 12 odbędą się ostatnie z tegorocznego cyklu wakacyjnych spacerów przyrodniczych dla dzieci w wieku od 8 do 12 lat i ich opiekunów. Podczas spacerów najmłodsi poznają florę i faunę parku. Hasłem przewodnim spaceru 7 sierpnia jest „Poznajemy leśne drzewa”. Podczas przechadzki po parku dzieci zapoznają się z najważniejszymi gatunkami leśnych drzew, które można spotkać w łazienkowskich ogrodach i dowiedzą się jakie są ich wymagania siedliskowe i cechy, dzięki którym można je rozróżnić. Wydarzenie rozpocznie się na Dziedzińcu Stajni Kubickiego i potrwa godzinę. Bilety można nabyć w kasach w Stajniach Kubickiego i Podchorążówce.
Z kolei 10 sierpnia w godzinach od 12 do 14 Łazienki Królewskie zapraszają na warsztaty artystyczne „Rodzina w formie”. Wydarzenie dedykowane jest dzieciom w wieku od 7 do 12 lat i ich opiekunom. Podczas warsztatów uczestnicy wykonają własne szkice rzeźb oraz gipsowe kopie wybranego motywu lub ornamentu. Zajęcia odbędą się w Starej Oranżerii. Bilety można nabyć online na stronie Łazienek Królewskich.
Dzieci, które chcą popracować nad umiejętnością ładnego wypowiadania się, z pewnością zainteresują warsztaty literackie „Sztuka mądrego mówienia. Dziedzictwo Stanisława Herakliusza Lubomirskiego”. Zajęcia przeznaczone są dla grupy wiekowej od 10 do 14 lat oraz ich opiekunów i odbędą się 11 sierpnia w godzinach od 14 do 15 w Podchorążówce. Podczas zajęć uczestnicy poznawać będą barokowe utwory i przygotują własne notatki o „dobrym wypowiadaniu się”, korzystając ze wskazówek marszałka Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Bilety można nabyć online na stronie Łazienek Królewskich.
Dla najmłodszych, którzy są miłośnikami psów, przeznaczone są warsztaty historyczno-plastyczne „Kiopek i spółka, czyli znane psy sławnych ludzi”. Zaproszone są dzieci w wieku od 7 do 10 lat i ich opiekunowie. Zajęcia odbędą się 20 sierpnia w godzinach od 12 do 13.30 w Stajniach Kubickiego. Uczestnicy wysłuchają opowieści o różnych rasach psów oraz poznają anegdoty z życia sławnych właścicieli i ich czworonożnych przyjaciół, w tym Kiopka - ulubieńca króla Stanisława Augusta.
Dla dzieci w wieku od 1 do 3 lat adresowane są animacje „Ogrodowe igraszki” w dniu 23 sierpnia w godzinach od 10 do 11. Pełne żywiołu animacje plenerowe podziwiać będzie można w ogrodzie przy Starej Kordegardzie. Wstęp na animacje jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy: rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl. Zapisy rozpoczną się dwa tygodnie przed terminem wydarzenia.
24 sierpnia w godzinach od 11 do 12 w Starej Kordegardzie przeprowadzone zostaną warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat ich opiekunów „Wystaw się! - Gliniana kreacja”. Uczestnicy wykonają gliniane płaskorzeźby, prezentujące ważne dla nich osoby – członków rodziny, koleżanki i kolegów, ulubionych sportowców, aktorów, piosenkarzy lub postacie z bajek. Inspiracją będą dla nas płaskorzeźby z kolekcji Łazienek Królewskich, ukazujące różne postacie historyczne i mitologiczne. Na warsztaty obowiązują zapisy pod adresem: rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl.
Na zakończenie cyklu wakacyjnych atrakcji dla najmłodszych 25 sierpnia na godzinę 11 Łazienki Królewskie zapraszają na warsztaty tworzenia papieru marmurkowego „Kosmiczne widoki”. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat wraz z opiekunami. Uczestnicy warsztatów będą poznawali tajniki marmoryzacji papieru, a następnie przy użyciu tej techniki stworzą niebo wraz z gwiazdami i mgławicami. Warsztaty przeprowadzone zostaną w Starej Kordegardzie. Aby wziąć udział w warsztatach, należy dokonać rezerwacji pod adresem: rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl. Zapisy rozpoczną się dwa tygodnie przed terminem wydarzenia.
Miłośników literatury mogą zainteresować zajęcia w dniu 13 sierpnia, podczas których będzie można porozmawiać na temat książki „Don Kichote”. Uczestnicy będą się zastanawiali dlaczego słynny bohater książki od pokoleń fascynuje czytelników. Dyskusja odbędzie się w godzinach od 17:30 do 19 w Białym Dom w sali edukacyjnej na I piętrze.
Z kolei 18 sierpnia w godzinach od 14 do 15.30 będzie można wziąć udział w zajęciach literackich „Literatura baroku - marność świata i potęga umysłu”. Warsztaty przeznaczone są dla osób dorosłych i młodzieży powyżej 14 roku życia. Uczestnicy będą zgłębiali siedemnastowieczną literaturę na podstawie dzieł Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, jednego z najbardziej barwnych przedstawicieli polskiego baroku.
22 sierpnia na godzinę 18 do Pałacu na Wyspie Łazienki Królewskie zapraszają dorosłych na wykład „Zwierzęta w historii”. Uczestnicy wysłuchają o pierwszych europejskich spotkaniach z nowymi, nieznanymi dotąd gatunkami, takimi jak manaty, ptak dodo czy cudowronki. Wstęp na zajęcia jest wolny.
26 sierpnia w godzinach od 18 do 19.30 w Centrum Edukacji Ekologicznej w Nowej Palmiarni odbędą się warsztaty „Życie codzienne w Polsce w XVII wieku”. Zajęcia przeznaczone są dla dorosłych i młodzieży powyżej 14 roku życia. Podczas zajęć będzie można poznać zwyczaje funeralne z XVII wieku, dowiedzieć się jak wyglądały przygotowania pogrzebowe, moda trumienna oraz ceremonia pogrzebowa. Bilety na wszystkie zajęcia nabyć można on-line na stronie Łazienek Królewskich.
Fot. wikipedia