Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

-3°
-8°

Lalka na scenie i na ulicy

19-07-2017 21:59 | Autor: Mirosław Miroński
Najstarsza na świecie marionetka – Kasparko, międzynarodowej sławy artyści, unikatowe marionetki i pacynki, katarynka, spotkania od kuchni z artystami, pergamano, magia kolorów, dźwięków, gestów, słów…

To wszystko atrakcje, które czekały na widzów podczas II Międzynarodowego Festiwalu Ulicznych Teatrów Lalkowych „Lalka na Scenie”. W tym roku festiwalowe wydarzenia miały miejsce: w Teatrze Rampa i na Rynku Nowego Miasta w Warszawie.

Podczas ostatniego weekendu międzynarodowej sławy artyści gościli widzów – bez względu na wiek w zaczarowanym świecie teatru ulicznego. Wśród lalek, marionetek i pacynek na scenie pojawiła się najstarsza na świecie grająca, już stuletnia – drewniana marionetka Kasparko, która stała się symbolem warszawskiego Festiwalu „Lalka na Scenie”.

Teatr Rampa oraz na Rynek Nowego Miasta zamieniły się na czas festiwalowych dni w magiczną krainę zawładnięta przez lalki, animatorów i liczną grupę – widownię. Można było zaopatrzyć się w krzesełka, koce, poduchy, aby wygodnie rozkoszować się występami.

Wszystko to, by swobodnie oddawać się teatralnym emocjom.” – powiedziała Grażyna Karwowska-Winiarek, dyrektor Festiwalu, prezes Fundacji Meritum.

W trakcie tegorocznej edycji widzowie mieli okazję poznać m. in. brytyjski Covent Garden - Punch, Judy & Baby, węgierskiego komicznego bohatera – Viteza Laszlo, Dona Juana granego unikatowymi drewnianymi marionetkami, a także historię Herkulesa i posłuchać opowieści Kasparka – granego przez najstarszą na świecie marionetkę. Włoski Pulcinella zachwycił i rozbawił publiczność charakterystycznymi dźwiękami, śliczna marionetka Dona Isabella malowała obrazy w zaczarowanej teatralnej katarynce.

Mogli też obejrzeć teatr uliczny „od kuchni”. Poznać tajniki pracy z wyjątkowymi aktorami: marionetkami i pacynkami.

W tegorocznej edycji wystąpili wybitni artyści teatru lalkowego, m. in: profesor Clive Chandler z Wielkiej Brytanii, Bruno Leone z Włoch, Ivan Gontko ze Słowacji, František Petrák, Vydrová Miroslawa, Marcela Šiková, Pavlína Kordová z Czech.

Na wszystkie spektakle festiwalowe  wstęp był wolny.

Wróć

Inne artykuły

Znalezisko podczas prac budowlanych Realizowana przez Urząd Dzielnicy Ursynów modernizacja najstarszej szkoły na Ursynowie - dawnej „Tysiąclatki”, a dzisiejszej SP nr 100 przy ul. Tanecznej, stanowi największą oświatową inwestycję samorządową na Zielonym Ursynowie. Właśnie rozpoczęto kolejny etap modernizacji - budowę części sportowej szkoły.
Na Pięciolinii 2 wszystko idzie jak z nut Po 40 latach zamieszkiwania w jednym z pierwszych budynków Wysokiego Ursynowa Komitet Domowy załatwił wszystko, co tylko było do załatwienia.
Nowy plac zabaw w Powsinie Park Kultury w Powsinie jest sukcesywnie rewitalizowany. Po modernizacji kortów tenisowych i kompleksowym wyposażeniu parku w elementy małej architektury nadszedł czas na odnowę placu zabaw.
Czy aleja KEN stanie na czerwonym? To już pewne. Zarząd Dróg Miejskich planuje do końca 2018 roku postawić sygnalizację świetlną na każdym przejściu alei KEN. Teoretycznie, na całej długości głównej arterii Ursynowa ma stać się bezpieczniej. Jednak czy pomyślano o konsekwencjach komunikacyjnych tej decyzji?