Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

14°
11°

Lalka na scenie i na ulicy

19-07-2017 21:59 | Autor: Mirosław Miroński
Najstarsza na świecie marionetka – Kasparko, międzynarodowej sławy artyści, unikatowe marionetki i pacynki, katarynka, spotkania od kuchni z artystami, pergamano, magia kolorów, dźwięków, gestów, słów…

To wszystko atrakcje, które czekały na widzów podczas II Międzynarodowego Festiwalu Ulicznych Teatrów Lalkowych „Lalka na Scenie”. W tym roku festiwalowe wydarzenia miały miejsce: w Teatrze Rampa i na Rynku Nowego Miasta w Warszawie.

Podczas ostatniego weekendu międzynarodowej sławy artyści gościli widzów – bez względu na wiek w zaczarowanym świecie teatru ulicznego. Wśród lalek, marionetek i pacynek na scenie pojawiła się najstarsza na świecie grająca, już stuletnia – drewniana marionetka Kasparko, która stała się symbolem warszawskiego Festiwalu „Lalka na Scenie”.

Teatr Rampa oraz na Rynek Nowego Miasta zamieniły się na czas festiwalowych dni w magiczną krainę zawładnięta przez lalki, animatorów i liczną grupę – widownię. Można było zaopatrzyć się w krzesełka, koce, poduchy, aby wygodnie rozkoszować się występami.

Wszystko to, by swobodnie oddawać się teatralnym emocjom.” – powiedziała Grażyna Karwowska-Winiarek, dyrektor Festiwalu, prezes Fundacji Meritum.

W trakcie tegorocznej edycji widzowie mieli okazję poznać m. in. brytyjski Covent Garden - Punch, Judy & Baby, węgierskiego komicznego bohatera – Viteza Laszlo, Dona Juana granego unikatowymi drewnianymi marionetkami, a także historię Herkulesa i posłuchać opowieści Kasparka – granego przez najstarszą na świecie marionetkę. Włoski Pulcinella zachwycił i rozbawił publiczność charakterystycznymi dźwiękami, śliczna marionetka Dona Isabella malowała obrazy w zaczarowanej teatralnej katarynce.

Mogli też obejrzeć teatr uliczny „od kuchni”. Poznać tajniki pracy z wyjątkowymi aktorami: marionetkami i pacynkami.

W tegorocznej edycji wystąpili wybitni artyści teatru lalkowego, m. in: profesor Clive Chandler z Wielkiej Brytanii, Bruno Leone z Włoch, Ivan Gontko ze Słowacji, František Petrák, Vydrová Miroslawa, Marcela Šiková, Pavlína Kordová z Czech.

Na wszystkie spektakle festiwalowe  wstęp był wolny.

Wróć

Inne artykuły

Jaki będzie nowy Dzielnicowy Ośrodek Kultury? Rozmawiamy z Beatą Rusinowską, nowym dyrektorem DOK Ursynów przy Kajakowej.
Konkurs architektoniczny na kompleks oświatowy przy ul. Zaruby rozstrzygnięty Wiadomo jak będzie wyglądała szkoła podstawowa i przedszkole przy ul. Zaruby na Ursynowie. W środę (18 października) ogłoszono wyniki konkursu architektoniczno-urbanistycznego na koncepcję tego kompleksu oświatowego.
Jaki budżet w 2018? Na sesji Rady Dzielnicy Ursynów we wtorek 17 października poznaliśmy szczegóły dotyczące budżetu dzielnicowego na przyszły rok. Wydatki budżetu ujęte w przedstawionym projekcie wynoszą ogółem 465,3 mln, tj. najwięcej w historii Ursynowa. Jest to o ponad 137 mln więcej niż w 2015 roku, czyli na początku obecnej kadencji.
Chcemy pediatrii w Szpitalu Południowym! Opublikowany w dniu 8 czerwca br. w mediach internetowych apel ursynowianki Katarzyny Kwiecińskiej - Otachel o podpisywanie petycji w sprawie utworzenia oddziału dziecięcego w Szpitalu Południowym na Ursynowie uzyskuje rosnące poparcie mieszkańców. Podczas XL Sesji Rady Dzielnicy Ursynów radni jednogłośnie poparli apel w sprawie oddziału pediatrycznego.