Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

1°
-1°

Lalka na scenie i na ulicy

19-07-2017 21:59 | Autor: Mirosław Miroński
Najstarsza na świecie marionetka – Kasparko, międzynarodowej sławy artyści, unikatowe marionetki i pacynki, katarynka, spotkania od kuchni z artystami, pergamano, magia kolorów, dźwięków, gestów, słów…

To wszystko atrakcje, które czekały na widzów podczas II Międzynarodowego Festiwalu Ulicznych Teatrów Lalkowych „Lalka na Scenie”. W tym roku festiwalowe wydarzenia miały miejsce: w Teatrze Rampa i na Rynku Nowego Miasta w Warszawie.

Podczas ostatniego weekendu międzynarodowej sławy artyści gościli widzów – bez względu na wiek w zaczarowanym świecie teatru ulicznego. Wśród lalek, marionetek i pacynek na scenie pojawiła się najstarsza na świecie grająca, już stuletnia – drewniana marionetka Kasparko, która stała się symbolem warszawskiego Festiwalu „Lalka na Scenie”.

Teatr Rampa oraz na Rynek Nowego Miasta zamieniły się na czas festiwalowych dni w magiczną krainę zawładnięta przez lalki, animatorów i liczną grupę – widownię. Można było zaopatrzyć się w krzesełka, koce, poduchy, aby wygodnie rozkoszować się występami.

Wszystko to, by swobodnie oddawać się teatralnym emocjom.” – powiedziała Grażyna Karwowska-Winiarek, dyrektor Festiwalu, prezes Fundacji Meritum.

W trakcie tegorocznej edycji widzowie mieli okazję poznać m. in. brytyjski Covent Garden - Punch, Judy & Baby, węgierskiego komicznego bohatera – Viteza Laszlo, Dona Juana granego unikatowymi drewnianymi marionetkami, a także historię Herkulesa i posłuchać opowieści Kasparka – granego przez najstarszą na świecie marionetkę. Włoski Pulcinella zachwycił i rozbawił publiczność charakterystycznymi dźwiękami, śliczna marionetka Dona Isabella malowała obrazy w zaczarowanej teatralnej katarynce.

Mogli też obejrzeć teatr uliczny „od kuchni”. Poznać tajniki pracy z wyjątkowymi aktorami: marionetkami i pacynkami.

W tegorocznej edycji wystąpili wybitni artyści teatru lalkowego, m. in: profesor Clive Chandler z Wielkiej Brytanii, Bruno Leone z Włoch, Ivan Gontko ze Słowacji, František Petrák, Vydrová Miroslawa, Marcela Šiková, Pavlína Kordová z Czech.

Na wszystkie spektakle festiwalowe  wstęp był wolny.

Wróć

Inne artykuły

Nagrody w konkursie fotograficznym rozdane! 6 grudnia w ursynowskim Ratuszu ogłoszono wyniki konkursu fotograficznego „Ursynów w obiektywie mieszkańców”, w tym wyniki głosowania internetowego portalu społecznościowym Facebook.
Dziś Ursynów, jutro - Polska Łukasz Ciołko o obchodach 40-lecia.
Mikołaj na Ursynowie W sobotę na Mikołajki zaprosił DOK Ursynów, czyli nowy Dzielnicowy Ośrodek Kultury przy ul Kajakowej. Dzieci miały okazję uczestniczyć w warsztatach artystycznych a ich dobrą zabawę dbali animatorzy oraz magik. Mikołaj odwiedził także Miejsce Aktywności Lokalnej (MAL) przy ul. Kłobuckiej 14.
Już w niedzielę Mesjasz na Ursynowie Rozmawiamy z wybitną śpiewaczką Aleksandrą Klimczak.