Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

28°
19°

Lalka na scenie i na ulicy

19-07-2017 21:59 | Autor: Mirosław Miroński
Najstarsza na świecie marionetka – Kasparko, międzynarodowej sławy artyści, unikatowe marionetki i pacynki, katarynka, spotkania od kuchni z artystami, pergamano, magia kolorów, dźwięków, gestów, słów…

To wszystko atrakcje, które czekały na widzów podczas II Międzynarodowego Festiwalu Ulicznych Teatrów Lalkowych „Lalka na Scenie”. W tym roku festiwalowe wydarzenia miały miejsce: w Teatrze Rampa i na Rynku Nowego Miasta w Warszawie.

Podczas ostatniego weekendu międzynarodowej sławy artyści gościli widzów – bez względu na wiek w zaczarowanym świecie teatru ulicznego. Wśród lalek, marionetek i pacynek na scenie pojawiła się najstarsza na świecie grająca, już stuletnia – drewniana marionetka Kasparko, która stała się symbolem warszawskiego Festiwalu „Lalka na Scenie”.

Teatr Rampa oraz na Rynek Nowego Miasta zamieniły się na czas festiwalowych dni w magiczną krainę zawładnięta przez lalki, animatorów i liczną grupę – widownię. Można było zaopatrzyć się w krzesełka, koce, poduchy, aby wygodnie rozkoszować się występami.

Wszystko to, by swobodnie oddawać się teatralnym emocjom.” – powiedziała Grażyna Karwowska-Winiarek, dyrektor Festiwalu, prezes Fundacji Meritum.

W trakcie tegorocznej edycji widzowie mieli okazję poznać m. in. brytyjski Covent Garden - Punch, Judy & Baby, węgierskiego komicznego bohatera – Viteza Laszlo, Dona Juana granego unikatowymi drewnianymi marionetkami, a także historię Herkulesa i posłuchać opowieści Kasparka – granego przez najstarszą na świecie marionetkę. Włoski Pulcinella zachwycił i rozbawił publiczność charakterystycznymi dźwiękami, śliczna marionetka Dona Isabella malowała obrazy w zaczarowanej teatralnej katarynce.

Mogli też obejrzeć teatr uliczny „od kuchni”. Poznać tajniki pracy z wyjątkowymi aktorami: marionetkami i pacynkami.

W tegorocznej edycji wystąpili wybitni artyści teatru lalkowego, m. in: profesor Clive Chandler z Wielkiej Brytanii, Bruno Leone z Włoch, Ivan Gontko ze Słowacji, František Petrák, Vydrová Miroslawa, Marcela Šiková, Pavlína Kordová z Czech.

Na wszystkie spektakle festiwalowe  wstęp był wolny.

Wróć

Inne artykuły

Bieg Ursynowa - święto sportu dla wszystkich - Życzę Wam wszystkim osiągnięcia swoich celów i bardzo dobrej zabawy. Życzę powodzenia wszystkim, którzy dzisiaj na bardzo sportowo będą współzawodniczyć również w Mistrzostwach Polski na 5 km. Ścigajcie się, zdobywajcie nagrody - tymi słowami powitał zebranych uczestników Tomasz Majewski, lekkoatleta, dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą. I już wkrótce zawieszał medale zwycięzcom.
KULT-owe Dni Ursynowa - największe święto dzielnicy Na początek wystąpili zwycięzcy tegorocznego Ursynów Music Fest – zespół My Own Westeland, grający mieszankę rock'n'rolla i punk-rocka. To była duża porcja mocy, która stopniowa rozpalała przybywającą publiczność na plac przed estradą.
35-lecie Szkoły Podstawowej przy ul. Teligi. Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 318 przy ul. Teligi obchodzi 35-lecie. Z tej okazji otrzymała ona niecodzienny prezent – nowy budynek z 6 salami, pracownię komputerową, salę gimnastyczną, bibliotekę i dodatkową przestrzeń użytkową, której tak bardzo brakowało uczniom.
Petycja w sprawie remontu parku dinozaurów Niezwykle popularny park dinozaurów na Olkówce potrzebuje drugiego życia. Dziury w tartanowej nawierzchni, wyślizgane drewniane stopnie i inne objawy zużycia świadczą o potrzebie jego remontu. Dzięki temu plac zabaw nadal będzie bezpiecznym miejscem zabaw dla dzieci, które przyjeżdżają tu z całej dzielnicy. Petycję w tej sprawie wystosowało stowarzyszenie PROJEKT URSYNÓW.