Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

25°
17°

Lalka na scenie i na ulicy

19-07-2017 21:59 | Autor: Mirosław Miroński
Najstarsza na świecie marionetka – Kasparko, międzynarodowej sławy artyści, unikatowe marionetki i pacynki, katarynka, spotkania od kuchni z artystami, pergamano, magia kolorów, dźwięków, gestów, słów…

To wszystko atrakcje, które czekały na widzów podczas II Międzynarodowego Festiwalu Ulicznych Teatrów Lalkowych „Lalka na Scenie”. W tym roku festiwalowe wydarzenia miały miejsce: w Teatrze Rampa i na Rynku Nowego Miasta w Warszawie.

Podczas ostatniego weekendu międzynarodowej sławy artyści gościli widzów – bez względu na wiek w zaczarowanym świecie teatru ulicznego. Wśród lalek, marionetek i pacynek na scenie pojawiła się najstarsza na świecie grająca, już stuletnia – drewniana marionetka Kasparko, która stała się symbolem warszawskiego Festiwalu „Lalka na Scenie”.

Teatr Rampa oraz na Rynek Nowego Miasta zamieniły się na czas festiwalowych dni w magiczną krainę zawładnięta przez lalki, animatorów i liczną grupę – widownię. Można było zaopatrzyć się w krzesełka, koce, poduchy, aby wygodnie rozkoszować się występami.

Wszystko to, by swobodnie oddawać się teatralnym emocjom.” – powiedziała Grażyna Karwowska-Winiarek, dyrektor Festiwalu, prezes Fundacji Meritum.

W trakcie tegorocznej edycji widzowie mieli okazję poznać m. in. brytyjski Covent Garden - Punch, Judy & Baby, węgierskiego komicznego bohatera – Viteza Laszlo, Dona Juana granego unikatowymi drewnianymi marionetkami, a także historię Herkulesa i posłuchać opowieści Kasparka – granego przez najstarszą na świecie marionetkę. Włoski Pulcinella zachwycił i rozbawił publiczność charakterystycznymi dźwiękami, śliczna marionetka Dona Isabella malowała obrazy w zaczarowanej teatralnej katarynce.

Mogli też obejrzeć teatr uliczny „od kuchni”. Poznać tajniki pracy z wyjątkowymi aktorami: marionetkami i pacynkami.

W tegorocznej edycji wystąpili wybitni artyści teatru lalkowego, m. in: profesor Clive Chandler z Wielkiej Brytanii, Bruno Leone z Włoch, Ivan Gontko ze Słowacji, František Petrák, Vydrová Miroslawa, Marcela Šiková, Pavlína Kordová z Czech.

Na wszystkie spektakle festiwalowe  wstęp był wolny.

Wróć

Inne artykuły

Obwodnica u wrót al. KEN Szybko przebiegają prace przy budowie wykopu pod najdłuższy w Polsce tunel (2,3 km) pod ulicą Filipiny Płaskowickiej.
Plan Miejscowy dla północnej części Osiedla Stokłosy – trwają konsultacje Rozmawiamy z zastępcą burmistrza Ursynowa Piotrem Zalewskim.
Na Ursynowie upamiętniono 97. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r. We wtorek 15 sierpnia w kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego odbyły się uroczystości związane z obchodami w 97. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. W kaplicy Pamięci Narodowej przedstawiciele ursynowskiego samorządu złożyli kwiaty, a następnie odbył się koncert zespołu Big-Band Ursynów.
Kreatywnie i sportowo dzięki Budżetowi Partycypacyjnemu Urząd Dzielnicy Ursynów zaprasza na bezpłatne zajęcia sportowo-kreatywne dla całej rodziny w ramach Budżetu Partycypacyjnego. Przed nami trzy ostatnie soboty w godz. od 9.00 do 13.00. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy – szczególnie na ceramikę. Zapisy: telefonicznie: 577 936 746 w piątki od 9.00 do 10.00 lub w czasie sobotnich zajęć, osobiście w czasie zajęć. Na projekt SP 100 - Aktywne soboty, w ramach którego odbywają się zajęcia, zagłosowało 295 osób.

komentarze

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza do artykułu
Imię i nazwisko *
Wiadomość *
Pola oznaczone * są obowiązkowe.