Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

-1°
-4°

Kulturalne przedwiośnie na Ursynowie

14-03-2018 22:28 | Autor: red.
Już po raz trzeci urząd dzielnicy zorganizował Ursynowski Kalejdoskop Teatralny – swoisty przegląd spektakli dla dzieci i dorosłych. Pomysł przeglądu teatralnego bardzo przypadł do gustu mieszkańcom, jak co roku zainteresowanie bezpłatnymi kartami wstępu dystrybuowanymi przez urząd przewyższa pojemność sal, także tej największej, w Multikinie, w której odbyły się aż trzy przedstawienia.

Założeniem cyklu jest przygotowanie ambitnej i atrakcyjnej dla ursynowskiego widza oferty. „Edukacja Rity” – czyli sztuka napisana przez Willy'ego Russella – była w Multikinie popisem gry aktorskiej legendarnego Piotra Fronczewskiego oraz partnerującej mu młodej aktorki Katarzyny Ucherskiej, która z pewnością sprostała wymagającej roli, a według niektórych momentami nawet przerosła mistrza. Dużo radości i powodów do śmiechu zafundowali także w Multikinie aktorzy grający w „Lunchu o północy” czyli Joanna Kurowska, Piotr Gąsowski, Anna Iberszer oraz Paweł Królikowski. Zabawna sztuka Jakuba Przebindowskiego, świetnie zagrana przez znanych aktorów, wprawiła widzów w doskonały nastrój.

Natomiast w środą przysłowiową wisienką na torcie były tamże ”Rozmowy z diabłem. Wielkie kazanie księdza Bernarda”. Przewrotny traktat Leszka Kołakowskiego opowiada o istocie dobra i zła. W ascetycznej przestrzeni tytułowy kaznodzieja w wykonaniu Jerzego Treli prowadził przekorną rozmowę ze słuchaczami. Kunszt słowa, inteligentny humor i precyzja aktora sprawiły, że widzowie poddali się diabelskiej manipulacji, doświadczając prawdziwej magii teatru. Tego dnia znakomity Jerzy Trela obchodził swoje urodziny. Obok zasłużonych braw za wspaniała kreację nie mogło zatem zabraknąć odśpiewania tradycyjnych życzeń.

Przygoda z teatrem na Ursynowie potrwa jeszcze do niedzieli, 18 marca. Dla ursynowian przygotowano zarówno spektakle dla dorosłych („Supermenka”, „Kantata na cztery skrzydła”, „Małżeństwo we frankach szwajcarskich”), a dla dzieci „Mistrz Twardowski” – tyle że już bez szans na uzyskanie wejściówek do Domu Sztuki, NOK-u. Warto jednak wspomnieć także o monodramie „Lifting” w wykonaniu Jolanty Żółkowskiej w Ursynotece (17.3, godz. 17.00) i tamże o czwartkowym (15.3.) spotkaniu (godz. 19.00) z Henrykiem Talarem, kiedyś mieszkańcem Ursynowa.

Już dziś można stwierdzić, że Ursynowski Kalejdoskop Teatralny to znakomite przedsięwzięcie. Urząd dzielnicy znakomicie wstrzelił się w gusta mieszkańców, a różnorodny repertuar oraz zaproszone aktorskie sławy z pewnością przyczynią się popularyzowaniu teatru w dzielnicy, która jak dotychczas nie doczekała się profesjonalnej sceny. Brak teatru nie przeszkadza jednak włodarzom Ursynowa w realizowaniu ciekawego programu kulturalnego uwzględniającego także sztuki sceniczne.

Wydarzenia z Ursynowskiego Kalejdoskopu Teatralnego to nie jedyny element kulturalnego przedwiośnia na Ursynowie.

W niedzielę odbył się kolejny koncert wznowionego ostatnio cyklu „Wieczór z PIOsenką”. W kościele św. Ojca Pio wystąpił Wiktor Zborowski oraz Trio Amabile. Popularny aktor interpretował fragmenty „Księgi Mądrości” ze Starego Testamentu. Jego głęboki, charyzmatyczny głos wprawił słuchaczy w nastrój zadumy i refleksji. Muzycy towarzyszący Zborowskiemu zaprezentowali barokowe kompozycje J. S. Bacha, M.A. Charpentiera, D. Purcella i G. F. Haendla. Całość idealnie wkomponowała się w założenia cyklu „Wieczorów z PIOsenką”, a jednocześnie okresu Wielkiego postu.

Na początku marca zaprosiliśmy ursynowian na Pasję Jezusa Chrystusa wg św. Jana, czyli oratorium stworzone przez najwybitniejszego żyjącego mistyka wśród kompozytorów – Avro Pärta. Ambitne dzieło bardzo spodobało się mieszkańcom. Avro Pärt swoją Pasją wprowadził słuchaczy w kontemplacyjny, pozbawiony agresywnych bodźców świat. Także występ Wiktora Zborowskiego był pewnego rodzaju powrotem do źródeł naszej kultury. Fragmenty „Księgi Mądrości” w jego wykonaniu zabrzmiały bardzo podniośle, a jednocześnie trudno było nie odnieść wrażenia, że bardzo współcześnie jakby komentowały naszą codzienność i otaczający nas świat. Z kolei już w Niedzielę Palmową udać się na misterium Stabat Mater Włodka Pawlika. Jeden z najwybitniejszych, a na pewno najbardziej znany polski jazzman kilka lat temu skomponował przepiękny utwór pasyjny, który zaprezentuje w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego 25 marca o godz. 16.30, wraz z udziałem chórów, w tym Ursynowskiego Chóru Iuvenis. – Będzie to wydarzenie, którego nie można przegapić – zachęca zastępca burmistrza Łukasz Ciołko.

Wróć

Inne artykuły

Rower to pojazd Rower to pojazd – pod takim hasłem Warszawa będzie w tym roku promować wśród rowerzystów drogowy savoir-vivre. Wraz z początkiem wiosny rusza nowa kampania społeczno-edukacyjna.
Nielegalna domowa apteka Funkcjonariusze z wydziału wywiadowczo-patrolowego wezwani na interwencję w związku z awanturą, podczas której 32-latek miał pobić swoją matkę, znaleźli u niego marihuanę, ponad 300 tabletek clonozepamu i xanaxu oraz dziesiątki środków leczniczych.
Wiosenne sadzenie drzew Tej wiosny warszawscy ogrodnicy posadzą ponad 1000 nowych, przyulicznych drzew. Sadzonki pojawią się w parkach, na skwerach i przy stołecznych arteriach. Do akcji zazieleniania miasta przyłączają się także mieszkańcy.
Blisko 1,5 miliona złotych na projekty społeczne Z wiceburmistrzem Ursynowa Jakubem Berentem.