Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

-1°
-4°

Kultura w kalejdoskopie…

14-03-2019 14:21 | Autor: red.
Rozmawiamy z wiceburmistrzem Ursynowa Klaudiuszem Ostrowskim.

PASSA: Panie Burmistrzu, co w zakresie oferty kulturalnej na najbliższe tygodnie przygotował urząd?

Klaudiusz Ostrowski: Urząd Dzielnicy Ursynów już po raz czwarty przygotował dla mieszkańców Ursynowa wydarzenie kulturalne, które – jak sądzę – na stałe zagościło w ursynowskim kalendarzu, czyli Ursynowski Kalejdoskop Teatralny. To cykl wydarzeń którego celem jest prezentacja naszym mieszkańcom pełnego wachlarza sztuki teatralnej: od dramatu po komedie, od teatrów profesjonalnych po teatry amatorskie, ale zawsze z przesłaniem. Jest to istny kalejdoskop nastrojów mieniący się barwą, klimatem, humorem, patosem przenoszący nas w świat miłości, dramatu, bajki i marzeń. W kalejdoskopie, czyli urządzeniu optycznym mamy zazwyczaj dwa zwierciadła – w naszym kalejdoskopie tymi zwierciadłami są oczywiście aktorzy i publiczność. Sądzę że magia przeżywania kultury to ta chwilowa niezwykła relacja jaka powstaje między widzami i osobami na scenie. A w tym roku na gościnnych ursynowskich scenach zobaczymy m. in.: Adama Ferencego w spektaklu Cudotwórca, Jerzego Trelę i Piotra Cyrwusa w spektaklu Teatru STU Wariacje Tischnerowskie, Olafa Lubaszenkę, Izabelę Kunę i Renatę Dancewicz w spektaklu Ludzie Inteligentni, Sonię Bohosiewicz w spektaklu Chodź ze mną do łóżka, Dominikę Ostałowską w spektaklu Cudowna terapia oraz będziemy mogli obejrzeć premierowe przedstawienie ursynowskiego Teatru Kontrapunkt – Antygona w Nowym Jorku.

Co jeszcze wyjątkowego jest w kalejdoskopie ?

Kalejdoskop to różnorodność i taka jest też nasza propozycja na drugą połowę marca. To zróżnicowana oferta, więc jestem przekonany że każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. Mamy propozycję dla różnych grup wiekowych – zarówno dla widzów dorosłych, jak i dla dzieci. Różnorodność wynika także z miejsc, bo cykl przedsięwzięć kulturalnych obejmuje swoim zasięgiem cały Ursynów . W ramach kalejdoskopu wydarzenia odbędą się w Ursynotece, Dzielnicowym Ośrodku Kultury, Multikinie Ursynów, Natolińskim Ośrodku Kultury oraz Domu Sztuki. Sądzę, że to propozycja, która pasuje swoją konwencją do przypadającej w tym czasie zmiany w kalendarzu czyli początku kalendarzowej wiosny.

Co czeka ursynowską publiczność w najbliższych miesiącach?

Przed nami wielkie wydarzenie – w tym roku ukończymy budowę Ursynowskiego Centrum Kultury i pragniemy zorganizować konsultacje w sprawie oczekiwań mieszkańców dzielnicy Ursynów co do działań programowych. Tylko w ten sposób możemy zapewnić, by oferta trafiła w gusta i ambicje mieszkańców. Trwają także intensywne prace związane z organizacją wydarzeń kulturalnych, a także plenerowych. Znamy już datę kolejnej edycji Dnia Cichociemnych na Ursynowie – w tym roku piknik edukacyjny o tematyce militarno-historycznej odbędzie się 26 maja. Niezmiennie zachęcam do częstego odwiedzania strony internetowej www.ursynow.pl, na której na bieżąco publikujemy informacje o organizowanych przez nas wydarzeniach. Warto również śledzić nasz popularny fanpage na Facebooku. Pragnę także przypomnieć, że co miesiąc na Ursynowie ukazuje się nasz Informator Kulturalny – publikacja obowiązkowa dla tych którzy cenią sobie kulturę. A korzystając z okazji pragnę zaprosić mieszkańców na wyjątkowy koncert. W związku z ogłoszonym Rokiem Moniuszkowskim dokładnie w dwusetną rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki, czyli 5 maja 2019 r. odbędzie się na Ursynowie koncert prezentujący twórczość tego kompozytora. Na wydarzenie serdecznie zapraszam do kościoła pw. bł. Władysława z Gielniowa przy ul. Przy Bażantarni 3. Do współpracy w tym zakresie udało się pozyskać Fundację Filharmonii Warszawskiej, reprezentującą Filharmonię Narodową, która otrzymała dotację na zorganizowanie koncertu, a w programie znajdą się fragmenty z najsłynniejszych dzieł tego kompozytora. Podczas koncertu wystąpi Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej w Warszawie pod kierunkiem Jana Lewtaka. Solistą będzie jeden z czołowych polskich wokalistów Wojciech Gierlach. Ale to nie wszystko. Słowo wiążące podczas koncertu, odnoszące się zarówno do kompozycji ujętych w programie, jak i samego kompozytora wygłosi popularny prezenter radiowy Paweł Sztompke. Sądzę, że to jedno z ciekawszych wydarzeń kulturalnych tego roku, na które tak jak na wydarzenia w ramach kalejdoskopu teatralnego serdecznie zapraszam.

Dziękujemy za rozmowę.

Wróć

Inne artykuły

Ucieczka ulicami Ursynowa Zarzuty za niezatrzymanie się do kontroli drogowej, użycia siły wobec policjantki w celu zmuszenia jej do zaniechania czynności służbowej i utrudnianie prowadzenia postępowania karnego poprzez ukrywanie tożsamości sprawcy i przyjmowanie winy za siebie, to konsekwencja nieprzemyślanych decyzji podjętych przez dwóch mężczyzn w związku z kontrolą drogową.
Ursynowianie będą wiedzieć jak głosowali radni W ramach realizacji projektu budżetu partycypacyjnego „Obywatele Ursynowa wiedzą, jak głosują radni – zakup elektronicznego systemu do jawnych głosowań w Radzie Dzielnicy” zakupiono 27 tabletów oraz licencje do systemu eSesja (25 licencji dla radnych, 5 dla członków zarządu i 5 dla administratorów – pracowników Zespołu Obsługi Rady). Ten projekt został zrealizowany dzięki poparciu 2 059 osób. Dzięki wyborowi głosujących i zastosowanej technologii usprawniono przebieg posiedzeń, a mieszkańcy mogą bezpośrednio śledzić aktywność uczestników sesji.
Spontaniczna pomoc ursynowian dla pogorzelców Poniedziałek 11 marca, godz. 18, pora powrotu mieszkańców Ursynowa do domów. Płomienie i czarny dym z okien ostatniego piętra widoczne z daleka, syreny pięciu zastępów straży pożarnej, karetka, później policja. Tak wyglądała sceneria ratownicza pożaru mieszkania na 9 piętrze bloku przy ul. Teligi 4. Zniszczeniu uległ praktycznie cały dobytek mieszkańców. Na szczęście obyło się bez ofiar, zapewne dlatego, że właścicieli nie było w mieszkaniu.
Wpadła trójka handlarzy narkotyków Mokotowscy kryminalni zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o posiadanie znacznej ilości narkotyków. Funkcjonariusze operacyjnie ustalili, że 43-letni Jarosław D. jego o 10 lat młodszy brat oraz współpracujący z nimi 31-letni Kamil G. mogą trudnić się rozprowadzaniem środków psychoaktywnych.