Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Kultowe miejsca – Kopiec Powstania Warszawskiego

22-07-2020 19:54 | Autor: Piotr Celej
Kopiec, do którego dojedziemy ul. Bartycką to jedna z nielicznych warszawskich “górek”. W przyszłości zmieni swój wygląd, ale już dziś jest miejscem kultowym dla pokoleń mieszkańców Mokotowa.

Pomysł usypania w Warszawie kopca z ruin miasta pojawił się już w 1945 roku. Autorem koncepcji był inżynier Stanisław Gruszczyński – architekt z Biura Odbudowy Stolicy. Pierwotnie planowano nadać mu nazwę nawiązującą do zniszczeń stolicy – jak np.. “Grób Warszawy”. Kopiec na Czerniakowie był jednym z czterech tego typu miejsc na terenie miasta (pozostałe to: Kopiec Moczydłowski, Górka Szczęśliwicka oraz nieistniejący kopiec u wylotu ul. Krasińskiego).

Góra Śmieci, Śmieciara

Aż do lat 60. XX wieku sztuczne wzgórze wykorzystywano jako miejsce wywózki gruzu i śmieci. Zapewne dlatego nazywano górkę „Śmieciarą”, czy jak to określono w mapie z 1995 roku “Górą Śmieci”. Miejsce to nie było zbyt popularne i znane było głównie studentom Uniwersytetu Warszawskiego, którzy odbywali w latach 60. i 70 ćwiczenia wojskowe. Co ciekawe, żacy wymyślili własną nazwę górki – kopiec Kucejki. Pod nazwiskiem ukrywa się kapitan Ludowego Wojska Polskiego, który uczył w studium i był bohaterem niezliczonych anegdot.

Do lat 90. teren był jednak mocno niezadbany. Dopiero w 1994 r, ustawiono na wzgórzu olbrzymią stalową „kotwicę” Polski Walczącej projektu architekta i powstańca Eugeniusza Ajewskiego. W 2004 r. z jego inicjatywy kopiec uporządkowano. Wtedy też od strony Bartyckiej wybudowano prowadzące na szczyt schody. Radni Warszawy podjęli wówczas uchwałę o nadaniu nazwy „Kopiec Powstania Warszawskiego”. Wzgórze stało się odtąd jednym z ulubionych miejsc spacerowych mieszkańców Mokotowa. Widok na Siekierki, Centrum oraz prawą stronę stolicy jest bardzo ciekawy zarówno w dzień, jak i w nocy. Miejsce to znane jest też pierwszym w stolicy... downhillowcom, czyli miłośnikom ekstremalnych zjazdów rowerowych.

– Kopiec Powstania Warszawskiego to dla nas po prostu górka – gdy chcieliśmy z ekipą potrenować to przyjeżdżaliśmy właśnie tutaj. Pod koniec lat 90. nie było w Polsce miejsc do downhillu i sami musieliśmy zadbać, by droga, którą sobie oznaczyliśmy na kopcu była bezpieczna – wspomina Marcin Dull.

Całoroczne pawilony i wieża widokowa

Wkrótce Kopiec Powstania Warszawskiego się zmieni. Rozstrzygnięto konkurs na zagospodarowanie terenu. Zwycięską pracę nadesłał zespół architektów z pracowni topoScape oraz Archigrest. Na szczycie wzniesienia ma powstać dwupoziomowa platforma widokowa. Na obrzeżach kopca wygospodarowano także miejsce na łąkę z gęstą siecią ścieżek spacerowych i „ambonami” widokowymi oraz strefę sportową w pawilonach. Ma tam znaleźć się m. in. siłownia z klubem fitness, klub rowerowy, pawilon z salami zabaw dla dzieci.

Dzięki temu kopiec ma funkcjonować całorocznie jako centrum rekreacji i sportu na Czerniakowie. Zarząd Zieleni zapowiada, że urządzanie okolic kopca według konkursowego projektu potrwa do wiosny 2022 roku. Inwestycja ma sięgnąć 19 mln złotych.

Fot. wikipedia

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA