Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

-1°
-4°

Krauze dokumentalista

20-02-2019 20:58 | Autor: ABU
W Kinie Dokumentu w Domu Sztuki SMB „Jary” odbył się pokaz pn. „In Memoriam. Antoni Krauze”. W dwa dni po przypadającej 14 lutego pierwszej rocznicy śmierci reżysera przypomniano jego dawne filmy dokumentalne.

Spośród czterech krótkometrażowych obrazów widzom, sądząc po ich reakcjach, szczególnie spodobały się dwa z 1968 roku – „Cudów nie ma” i „Konflikty”, wyprodukowane przez Wytwórnię Filmów Oświatowych w Łodzi. Krauze wykazał się w nich umiejętnością zarazem celnej i dowcipnej obserwacji niezbyt pochlebnych zjawisk społecznych – bezrobocia z wyboru (w pierwszym) i tzw. pyskówek sądowych (w drugim). Duże wrażenie wywarł również średniometrażowy film z roku 1990 „Co się należy prawdzie”, produkcji Studia Filmowego Dom i Telewizji Polskiej, przybliżający postać biskupa przemyskiego Ignacego Tokarczuka, który dzięki swym zasługom dla opozycji demokratycznej w PRL oraz mężnej postawie wobec szykanujących go ówczesnych władz i służb specjalnych zyskał miano „biskupa niezłomnego”.

Pokaz zgromadził dużą widownię – obok licznych mieszkańców Ursynowa wiele miejsc na sali zajęli znani filmowcy dokumentaliści. Po projekcji odbyło się ciekawe spotkanie z publicznością, na którym Antoniego Krauze wspominały m.in. jego żona Joanna i córka Patrycja (obie na zdjęciu). Całe wydarzenie zorganizowano we współpracy ze Studiem Filmowym Kalejdoskop, z partnerskim współudziałem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Wróć

Inne artykuły

Ucieczka ulicami Ursynowa Zarzuty za niezatrzymanie się do kontroli drogowej, użycia siły wobec policjantki w celu zmuszenia jej do zaniechania czynności służbowej i utrudnianie prowadzenia postępowania karnego poprzez ukrywanie tożsamości sprawcy i przyjmowanie winy za siebie, to konsekwencja nieprzemyślanych decyzji podjętych przez dwóch mężczyzn w związku z kontrolą drogową.
Ursynowianie będą wiedzieć jak głosowali radni W ramach realizacji projektu budżetu partycypacyjnego „Obywatele Ursynowa wiedzą, jak głosują radni – zakup elektronicznego systemu do jawnych głosowań w Radzie Dzielnicy” zakupiono 27 tabletów oraz licencje do systemu eSesja (25 licencji dla radnych, 5 dla członków zarządu i 5 dla administratorów – pracowników Zespołu Obsługi Rady). Ten projekt został zrealizowany dzięki poparciu 2 059 osób. Dzięki wyborowi głosujących i zastosowanej technologii usprawniono przebieg posiedzeń, a mieszkańcy mogą bezpośrednio śledzić aktywność uczestników sesji.
Spontaniczna pomoc ursynowian dla pogorzelców Poniedziałek 11 marca, godz. 18, pora powrotu mieszkańców Ursynowa do domów. Płomienie i czarny dym z okien ostatniego piętra widoczne z daleka, syreny pięciu zastępów straży pożarnej, karetka, później policja. Tak wyglądała sceneria ratownicza pożaru mieszkania na 9 piętrze bloku przy ul. Teligi 4. Zniszczeniu uległ praktycznie cały dobytek mieszkańców. Na szczęście obyło się bez ofiar, zapewne dlatego, że właścicieli nie było w mieszkaniu.
Wpadła trójka handlarzy narkotyków Mokotowscy kryminalni zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o posiadanie znacznej ilości narkotyków. Funkcjonariusze operacyjnie ustalili, że 43-letni Jarosław D. jego o 10 lat młodszy brat oraz współpracujący z nimi 31-letni Kamil G. mogą trudnić się rozprowadzaniem środków psychoaktywnych.