Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Kopa Cwila w serialu animowanym dla dorosłych

03-03-2021 21:22 | Autor: Piotr Celej
Wytwórnia SPInkafilmstudio opublikowała trzy odcinkową historię o Kopie Cwila. Bohaterowie kreskówki dla dorosłych poszukują pod ursynowską górką...tajnego sowieckiego schronu.

Blok Ekipa to serial Bartosza Walaszka, twórcy animacji dla dorosłych wyróżniających się męskim poczuciem humoru i parodią polskiej rzeczywistości. Najbardziej znanymi dziełami twórcy są Kapitan Bomba i właśnie Blok Ekipa. Druga produkcja obejmuje ponad 200 krótkich odcinków, opowiadających przygody trzech sympatycznych dresiarzy z Grochowa. Każdy z bohaterów cechuje się innymi zdolnościami: Wojtas ma prawo jazdy i BMW, Spejson jest typowym mięśniakiem, a Walo to cwaniak, który zawsze wpada na genialne pomysły, chociaż rzadko są one realizowane skutecznie. Chłopacy spędzają swój czas w grochowskim barze Speluno oraz na ławce. W wątkach narracyjnych często pojawiają się inne dzielnice Warszawy, chociaż dotychczas Ursynów był traktowany nieco po macoszemu – pojawił się tylko przy okazji konfliktu z inną grupą dresiarzy. Ostatnie odcinki jednak to zmieniły.

Sowiecki schron na Ursynowie?

Odcinki serii od 221 do 223 opowiadają o wyprawie trzech przyjaciół na Ursynów. Powodem ma być zasłyszana przez Spejsona plotka o istniejącym rzekomo pod Kopą Cwila sowieckim schronie. By zdobyć potrzebną wiedzę, chłopcy znajdują starego Wartburga jednego z mieszkańców Ursynowa i dowiadują się o klątwie lokalnej górki. Nie zdradzając szczegółów scenariusza, powiem, że w serialowej opowieści jest ziarno prawdy i przygoda naprawdę nabiera tempa. Ursynowskiej opowieści Walaszek poświęcił aż trzy odcinki i mimo prostej grafiki wrażenie robi też odwzorowanie Ursynowa.

Odcinki cieszą się olbrzymią popularnością – obejrzało je 4,5 milionów widzów, którzy zostawili kilka tysięcy komentarzy, wśród nich znajdziemy też opinię zachwyconych mieszkańców Ursynowa. Serial można obejrzeć za darmo na platformie YouTube.

Kopiec, który wyróżnia dzielnicę

W rzeczywistości Kopa Cwila była śmiałym projektem zmieniającym krajobraz Ursynowa. To najstarsza z ursynowskich gór, usypana w latach siedemdziesiątych, podczas budowy pierwszego osiedla o nazwie Koński Jar – tuż przy ulicy Nutki. Powstała z pomysłu pracującego na budowie Ursynowa inżyniera Henryka Cwila. Wpadł on na racjonalizatorski pomysł, by nie wywozić ziemi gdzieś daleko, tylko zwalić ją wprost, na miejscu. Powstała górka miała być miejscem odpoczynku i rekreacji dla mieszkańców pobliskich osiedli. I takim istotnie się stała jako centralny punkt Parku im. Romana Kozłowskiego.

Ponad 40 lat po powstaniu osiedla w rejonie Koński Jar/Nutki teren wciąż służy mieszkańcom i cieszy oko zielenią. Obecnie zieleniec wokół Kopy wyposażony jest w plac zabaw, siłownię zewnętrzną, urządzenia do ćwiczeń Street Workout, ściankę wspinaczkową, stoliki do ping-ponga, stoliki do gier planszowych, ścieżkę rowerową czy stojaki rowerowe. W latach 80-tych poprowadzono chodnik na szczyt i zbudowano prosty wyciąg narciarski, który jednak szybko został zdewastowany i rozkradziony, tym bardziej, że bezśnieżne lata czyniły jego ponowne uruchomienie bezsensownym lub wymagałoby użycia igielitu.

Ciekawym pomysłem, który znalazł spory odzew w Internecie, była propozycja Pawła Kapelańskiego. Ten artysta plastyk z Ursynowa chciałby na szczycie postawić sporych rozmiarów pomnik Stanisława Anioła z serialu Alternatywy 4. Na Kopie Cwila od lat odbywał się też Bieg PASSY, będący prawdziwym świętem Ursynowa. Niestety, w 2020 ze względu na pandemię COVID-19 nie udało się przeprowadzić zmagań.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA