Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

-3°
-8°

Konkurs architektoniczny na kompleks oświatowy przy ul. Zaruby rozstrzygnięty

18-10-2017 22:30 | Autor: red.
Wiadomo jak będzie wyglądała szkoła podstawowa i przedszkole przy ul. Zaruby na Ursynowie. W środę (18 października) ogłoszono wyniki konkursu architektoniczno-urbanistycznego na koncepcję tego kompleksu oświatowego.

Zwyciężył projekt Pracowni Projektowej OOA Macieja Siudy. Konkurs architektoniczno-urbanistyczny na wykonanie koncepcji kompleksu oświatowego przedszkolno-szkolnego przy ul. Zaruby został ogłoszony 30 czerwca br. Wpłynęły 24 prace konkursowe, które zostały ocenione przez sąd konkursowy. Od 19 października do 7 listopada w Urzędzie Dzielnicy Ursynów przy al. KEN 61 można odwiedzić wystawę pokonkursową. A we wtorek, 7 listopada, o godz. 18.00 w tym samym miejscu (sala im. J. U. Niemcewicza, I piętro) odbędzie się dyskusja pokonkursowa.

– Konkurs to dłuższa procedura niż przetarg, jednak to jedyna szansa, by kryterium wyboru była jakość architektury – mówi Robert Kempa, burmistrz dzielnicy Ursynów.

– Ursynowskie szkoły od początku powstawania osiedla były projektowane innowacyjnie. Projekt wybrany w tym konkursie wpisuje się w ten trend. W myśl tej pracy konkursowej edukacja nie zamyka się tylko do nauczania w klasach. Architekci podkreślili, jak ważne są również przestrzenie wspólne, szczególnie te, które umożliwiają przebywanie na świeżym powietrzu. Zwycięski projekt proponuje wizję ogrodów szkolnych, bezpośredni kontakt uczniów z naturą. Zwycięzca konkursu oprócz nagrody pieniężnej w wysokości 40 tys. zł otrzyma także zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki.

– Już nie mogę się doczekać, kiedy placówka powstanie, a korytarze i sale wypełnią się dziećmi. To kolejny sukces obecnej kadencji, bo realizacja tej zapowiadanej od lat inwestycji jest naprawdę konieczna. Wygrał bardzo dobry projekt, a dzięki wybranej formie konkursowej także atrakcyjny wizualnie – podsumował burmistrz.

Sąd konkursowy przyznał następujące nagrody:

I nagroda (40 tys. zł) – Maciej Siuda Pracownia Projektowa OOA z Warszawy;

II nagroda (20 tys. zł) – M.O.C. Architekci Sp. z o.o. Sp.k. z Katowic;

III nagroda (10 tys. zł) – Jakub Heciak z Kielc;

Wyróżnienia I stopnia równorzędne (po 4 tys. zł):

– Staruń Wanik Architekci, Paulina Staruń z Warszawy;

– GAB Piotr Grabowski Architekt z Poznania;

Wyróżnienie II stopnia (2 tys. zł)

– Bartosz Dendura Pracownia Architektoniczna studio4SPACE z Krakowa;

Zwycięski projekt został nagrodzony za:

– zaproponowaną architekturę obiektu, użycie prostych form wyrazu, podkreślanych strukturą budynku i naturalnymi materiałami;

– umiejętne przełożenie założeń ideowych na rozwiązania architektoniczne, technologiczne i materiałowe;

– właściwą dyspozycję funkcjonalną i strefowanie;

– dobór zieleni wspierający bioróżnorodność i nawiązanie zielenią do charakteru Lasu Kabackiego;

– ekonomikę rozwiązań budowlanych, w szczególności konstrukcyjnych;

– stonowaną estetykę i prostą formę wynikającą z funkcji i przyjętych założeń technologicznych.

Wróć

Inne artykuły

Znalezisko podczas prac budowlanych Realizowana przez Urząd Dzielnicy Ursynów modernizacja najstarszej szkoły na Ursynowie - dawnej „Tysiąclatki”, a dzisiejszej SP nr 100 przy ul. Tanecznej, stanowi największą oświatową inwestycję samorządową na Zielonym Ursynowie. Właśnie rozpoczęto kolejny etap modernizacji - budowę części sportowej szkoły.
Na Pięciolinii 2 wszystko idzie jak z nut Po 40 latach zamieszkiwania w jednym z pierwszych budynków Wysokiego Ursynowa Komitet Domowy załatwił wszystko, co tylko było do załatwienia.
Nowy plac zabaw w Powsinie Park Kultury w Powsinie jest sukcesywnie rewitalizowany. Po modernizacji kortów tenisowych i kompleksowym wyposażeniu parku w elementy małej architektury nadszedł czas na odnowę placu zabaw.
Czy aleja KEN stanie na czerwonym? To już pewne. Zarząd Dróg Miejskich planuje do końca 2018 roku postawić sygnalizację świetlną na każdym przejściu alei KEN. Teoretycznie, na całej długości głównej arterii Ursynowa ma stać się bezpieczniej. Jednak czy pomyślano o konsekwencjach komunikacyjnych tej decyzji?