Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

1°
-2°

Koncert okazji 100-lecia odzyskania niepodległości

14-11-2018 21:45 | Autor: red.
W niedzielę 11 listopada przed ursynowską publicznością, licznie przybyłą do kościoła pw. bł. Władysława z Gielniowa, wystąpiła Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jana Lewtaka oraz soliści – Maria Machowska (skrzypce) i Maciej Wota (fortepian).

Po krótkim wprowadzeniu, dokonanym przez burmistrza dzielnicy Roberta Kempę, rozpoczęto koncert od wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Następnie po nakreśleniu przez prowadzącego występ tła powstania poszczególnych kompozycji, wykonane zostały utwory autorstwa m. in. F. Chopina (Polonez A-dur w wersji na orkiestrę, Etiuda rewolucyjna i Koncert fortepianowy f-moll), I.J. Paderewskiego (Krakowiak fantastyczny) i H. Wieniawskiego (Polonez koncertowy D-dur, Scherzo Tarantella). Na zakończenie zabrzmiał poruszający Koncert Warszawski, skomponowany przez Richarda Addinsella w 1941 roku. Pełna entuzjazmu widownia, nagradzając artystów głośnymi brawami, w ramach bisów usłyszała jeszcze Poloneza z filmu „Pan Tadeusz” oraz Oberka autorstwa Grażyny Bacewicz.

Występ ten zakończył obchody Tygodnia Polskiego na Ursynowie, a zarazem był ostatnim z trzech koncertów, przygotowanych przez Urząd Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy specjalnie na obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dla uczestników koncertu Urząd Dzielnicy przygotował kokardy narodowe podkreślające wyjątkowy charakter tego wydarzenia.

Wróć

Inne artykuły

Jak nazywać ulice Warszawy? Ostatnie lata przyniosły tak liczne zmiany nazw ulic i placów Warszawy, że jej długoletni mieszkańcy zaczęli się gubić. Sam miałem tego przykład w minionym tygodniu, gdy wyznaczono mi wizytę w LuxMedzie przy ul. Komitetu Obrony Robotników, domyślnie zaznaczając od razu, ze chodzi o ulicę noszącą przez lat wiele nazwę – 17 Stycznia.
Inteligent w centrum buntu robotniczego Z legendą opozycji PRL Andrzejem Celińskim o stanie wojennym i nie tylko...
Ul. Rosoła już przejezdna W środę (12 grudnia) o godzinie 20.00 spółka Fal-Bruk w porozumieniu z właściwymi służbami miejskimi i w obecności pracowników Urzędu Dzielnicy Ursynów wprowadziła nową organizację ruchu na ul. Rosoła. Obecnie ruch jest możliwy dwoma jezdniami, również w kierunku Centrum na nowej jezdni (2 pasami).
Choinka w urzędzie i przed urzędem W czwartek (6 grudnia), w Mikołajki, przy Urzędzie Dzielnicy Ursynów od strony Al. KEN rozbłysła wielka, jedenastometrowa choinka oświetlona diodami LED.