Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

-1°
-4°

Koncert okazji 100-lecia odzyskania niepodległości

14-11-2018 21:45 | Autor: red.
W niedzielę 11 listopada przed ursynowską publicznością, licznie przybyłą do kościoła pw. bł. Władysława z Gielniowa, wystąpiła Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jana Lewtaka oraz soliści – Maria Machowska (skrzypce) i Maciej Wota (fortepian).

Po krótkim wprowadzeniu, dokonanym przez burmistrza dzielnicy Roberta Kempę, rozpoczęto koncert od wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Następnie po nakreśleniu przez prowadzącego występ tła powstania poszczególnych kompozycji, wykonane zostały utwory autorstwa m. in. F. Chopina (Polonez A-dur w wersji na orkiestrę, Etiuda rewolucyjna i Koncert fortepianowy f-moll), I.J. Paderewskiego (Krakowiak fantastyczny) i H. Wieniawskiego (Polonez koncertowy D-dur, Scherzo Tarantella). Na zakończenie zabrzmiał poruszający Koncert Warszawski, skomponowany przez Richarda Addinsella w 1941 roku. Pełna entuzjazmu widownia, nagradzając artystów głośnymi brawami, w ramach bisów usłyszała jeszcze Poloneza z filmu „Pan Tadeusz” oraz Oberka autorstwa Grażyny Bacewicz.

Występ ten zakończył obchody Tygodnia Polskiego na Ursynowie, a zarazem był ostatnim z trzech koncertów, przygotowanych przez Urząd Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy specjalnie na obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dla uczestników koncertu Urząd Dzielnicy przygotował kokardy narodowe podkreślające wyjątkowy charakter tego wydarzenia.

Wróć

Inne artykuły

Anita Włodarczyk najlepszym sportowcem Warszawy – po raz szósty Zdobywczynię czwartego w karierze tytułu mistrzyni Europy w rzucie młotem Anitę Włodarczyk ogłoszono w Arenie Ursynów najlepszą sportsmenką Warszawy w 2018 roku.
Wznowienie robót na ul. Rosoła Informujemy, że w dniu 21 lutego (czwartek) następuje wznowienie robót budowlanych na ul. Rosoła na odcinku ul. Jeżewskiego – ul. Wąwozowa. W pierwszej kolejności zostaną przebudowane miejsca parkingowe po zachodniej stronie ulicy. W czasie przebudowy będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się z tabliczką o możliwości odholowania parkujących pojazdów.
Bal jedyny w swoim rodzaju! Zgodnie z dzielnicową tradycją również w tym roku nie mogło zabraknąć Balu Karnawałowego dla Osób z Niepełnosprawnością, który odbył się w wtorek w ursynowskim ratuszu.
Uwaga na radar na Puławskiej Przy wjeździe na Ursynów od strony Piaseczna stoi fotoradar który już niedługo zostanie uruchomiony.