Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Kolejne mieszkania komunalne na Kłobuckiej

17-10-2018 23:49 | Autor: Bogusław Lasocki
Osiedle domów komunalnych przy ul. Kłobuckiej budowane jest już od kilku lat. Dotychczas zasiedlono pięć bloków przy Kłobuckiej 16, 16B, 18, 18A i 18D. Ostatnio zostały przygotowane do przekazania nowym użytkownikom lokale w trzech kolejnych domach przy Kłobuckiej 16A, 18B i 18C.

Klucze do nowych mieszkań otrzyma łącznie 67 rodzin i osób samotnych. Dwie największe powierzchnie zostaną wykorzystane jako żłobek dla 40 dzieci, a mieszkanie o powierzchni 240 m kw. będzie przeznaczone dla rodziny z pieczą zastępczą.

Dla kilku rodzin dzień 11 października 2018 r. na długo zapisze się w pamięci. Właśnie tego dnia odbyło się symboliczne przekazanie kluczy lokatorom trzech mieszkań. Wśród oficjalnych gości uroczystości byli: prezydent m. st. Warszawy Hanna Gronkiewicz - Waltz, burmistrz Ursynowa Robert Kempa i zastępca burmistrza Łukasz Ciołko.

–To są ostatnie budynki w ramach modelowego osiedla domów komunalnych – zaznaczył burmistrz Robert Kempa. – Cały kompleks jest tak przygotowany, żeby jak najlepiej służyć mieszkańcom. Mamy tutaj dwa oddziały biblioteki, "Miejsce Aktywności Lokalnej", mamy kompleksowy program "Warszawa rodzinna" czy mieszkania chronione. Od czerwca tego roku działa na Kłobuckiej przychodnia lekarska. Tak więc najważniejsze i podstawowe potrzeby można realizować tu na miejscu, nie opuszczając osiedla. Mamy już przygotowane skierowania do zawarcia umowy najmu – wyjaśniał Robert Kempa.

Osiedle komunalne Kłobucka wpisuje się w realizowany przez władze plan poprawy warunków lokalowych mieszkańców Warszawy.

– W ciągu dwunastu lat dostarczyliśmy mieszkańcom blisko 20 000 nowych lokali, na koniec 2018 r. będzie to aż 23 500 – mówiła Hanna Gronkiewicz - Waltz, prezydent Warszawy. – Od listopada tego roku przy ul. Kłobuckiej zacznie działać już trzydziesty dziewiąty żłobek wybudowany od kiedy jestem prezydentem stolicy. Będzie tu również mieszkanie dla pieczy zastępczej. To już staje się standardem, że gdy budujemy lub modernizujemy budynki, jedno z mieszkań, największe, przeznaczamy dla takiej pieczy. To nowy dom dla dzieci, które potrzebują najwięcej troski i miłości, ponieważ nie mogą być ze swoją rodziną – powiedziała pani prezydent.

Kulminacyjnym momentem uroczystości, na pewno najważniejszym dla przyszłych mieszkańców, było symboliczne przekazanie kluczy do mieszkań. Pierwszą szczęśliwą lokatorką okazała się pani Dominika. Klucz do jej przyszłego, nowiutkiego dwupokojowego mieszkania wręczyła Hanna Gronkiewicz - Waltz, a upominki w imieniu władz dzielnicy burmistrz Kempa.

– To wspaniałe, cudowne mieszkanie – cieszyła się rozpromieniona pani Dominika, mama dziewięcioletniego Kacpra i dwuletniego Filipa. – Nasze dotychczasowe jednopokojowe mieszkanie przy Pileckiego, też na piątym piętrze, kochaliśmy bardzo. Otrzymałam je jako samotna mama z Kacprem. Ale zrobiło się zbyt ciasne, gdy powiększyła się nam rodzina, i już razem z mężem i małym Filipem bardzo się tam męczyliśmy. Teraz będzie wspaniale. Chłopcy będą mieć pokój dla siebie, a w drugim ulokuję się ja z mężem. To jeszcze tylko chwila załatwiania formalności i wreszcie będziemy mieć swobodę – mówiła rozemocjonowana pani Dominika.

Swojego wzruszenia po otrzymaniu kluczy od pani prezydent Gronkiewicz - Waltz nawet nie próbowała ukryć pani Joanna. Na uroczystość przyszła razem z synkiem Oliwerem. – To taki symboliczny moment, będę go długo pamiętała – powiedziała pani Joanna. - A ja będę miał swój pokój! I jaki fajny widok przez okno, na tor wyścigów konnych! – cieszył się mały Oliwer.

Sąsiadujące mieszkanie otrzyma pan Paweł. Ponieważ jest osobą samotną, czeka na niego pokój z kuchnią. – Zamieszkam sam i taki jeden pokój w zupełności mi wystarczy. Będę po prostu od nikogo niezależny – skwitował pan Paweł.

Z punktu widzenia potrzeb lokalowych Ursynowa rozwój osiedla Kłobucka, zlokalizowanego na Wyczółkach, jest bardzo ważny ze względu na kompleksowe spojrzenie na potrzeby mieszkańców.

– Inwestujemy na Wyczółkach w infrastrukturę społeczną, ponieważ okoliczne osiedla rozwijają się bardzo dynamicznie - stwierdził zastępca burmistrza Ursynowa Łukasz Ciołko. – Publiczna przychodnia zdrowia, żłobek, dwa oddziały biblioteki, placówka wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży "Ognisko Ursynów", a także MAL czyli Miejsce Aktywności Lokalnej Kłobucka 14 sprawiają, że życie w tej okolicy staje się wygodniejsze i przyjemniejsze. Szczególnie MAL Kłobucka 14 stał się takim prawdziwym, podręcznikowym miejscem aktywności lokalnej, co mnie osobiście bardzo cieszy. Mieszkańcy nie tylko korzystają z przygotowanej dla nich oferty, ale bardzo aktywnie ją współtworzą. Organizują szkolenia, spotkania, warsztaty np. plastyczne, razem spędzają czas, po prostu się integrują. W tym miejscu czuć dobrą energię. W dniu wyborów MAL Kłobucka 14 stanie się z kolei lokalem wyborczym. Wyborcy nie tylko z Kłobuckiej, ale z całych Wyczółek po raz pierwszy będą mogli głosować w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Do osiągnięcia pełnego komfortu życia w tej okolicy pozostaje jeszcze wybudowanie szkoły oraz poprawa bezpieczeństwa i modernizacja ul. Kłobuckiej, a także nowe linie autobusowe w tym łączące Wyczółki bezpośrednio z Wysokim Ursynowem – dodał Łukasz Ciołko.   

Trzy rodziny, trzy mieszkania, trzy – a może nawet i więcej – rozwiązanych problemów. Jednak takich potrzeb jest przecież bardzo dużo. Dlatego też trwają bardzo intensywne prace planistyczne i programowe dotyczące zasobów lokalowych. W Warszawie w kolejnych latach powstanie co najmniej 650 lokali dzięki dzielnicowym inwestycjom i ponad 1250 mieszkań dzięki Towarzystwom Budownictwa Społecznego. Niezależnie od tych planów trwają przygotowania do realizacji programu Mieszkania 2030. Program ten zakłada, że do 2030 r. zasób miejskich mieszkań zwiększy się do ponad 100 tysięcy. Celem jest przygotowanie oferty dla każdego, kto zdecyduje się żyć w Warszawie – bez względu na wiek czy dochody. Program zakłada wzmocnienie zasobu komunalnego, jak i stworzenie szerokiej oferty dla osób, które obecnie nie mogą uzyskać pomocy mieszkaniowej, co dotyczy na przykład rodzin o średnich dochodach. Takie są plany. Miejmy nadzieję, że doczekają się pełnej realizacji i nie staną się kolejną przedwyborczą obietnicą.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA