Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Klasycy wiedeńscy na Olkówku

13-08-2019 20:21 | Autor: Bogusław Lasocki
Kolejny koncert plenerowy na Olkówku to tym razem klasycy wiedeńscy. Jeszcze sporo przed rozpoczęciem niedzielnego koncertu "Muzyka klasyków wiedeńskich" wszystkie miejsca siedzące były zajęte. Ale ursynowianie to twardy naród. Zasiadali na trawie obok zajętych krzesełek, bardziej zaradni i przewidujący mieli ze sobą jakieś kocyki czy stołeczki. Zresztą część słuchaczy przyjechała na rowerach, które grzecznie czekały pod okolicznymi drzewami na zakończenie koncertu.

Tradycje koncertów na Olkówku są dosyć długie i miejsce to już dobrze wryło się w pamięć mieszkańców jako strefa aktywnej kultury – zarówno dla dojrzalszych, jak i młodszych słuchaczy, a czasem również dla dzieci. W ramach cyklu "Muzyczne niedziele na Ursynowie", finansowanego z Budżetu Partycypacyjnego, tym razem brzmiała muzyka wielkich gwiazd klasycznych: Józefa Haydna, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Ludwika van Beethovena.

Wszyscy wykonawcy to bardzo młodzi muzycy, zaczynający swoje artystyczne kariery, ale już wyróżniający się swoją pasją i zainteresowaniem różnymi rodzajami muzyki. Spotkali się już wcześniej w orkiestrze Sinfonia Iuventus, która została stworzona dla młodych artystów, absolwentów szkół muzycznych. W orkiestrze tej poznają repertuar, mogą występować i brać udział w koncertach, w sumie kroczyć drogą - dla wytrwałych - zmierzając do wirtuozerii.

Podczas niedzielnego koncertu wystąpili:

– Grzegorz Warzecha (I skrzypce) - absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi w 2014 roku, koncertujący solo jak i w zespołach; obecnie jest koncertmistrzem w Filharmonii Kaliskiej, która w 2014 roku zdobyła pierwszego Oskara muzycznego dla Polski - nagrodę Grammy.

– Karolina Matuszkiewicz (II skrzypce) – absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2014 roku oraz Akademii Muzycznej w Krakowie u prof. Marii Pomianowskiej; pasjonują ją instrumenty ludowe, gra m. in. na suce biłgorajskiej.

– Mateusz Wasiucionek (altówka) – altowiolista, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Obecnie gra w orkiestrze Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze".

– Magdalena Kozber-Zarow (wiolonczela) – wiolonczelistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy; obecnie gra również w Sinfonii Iuventus.

Kompozytorzy granych utworów to najwybitniejsi muzycy klasyczni, którzy stworzyli podwaliny pod całą późniejszą muzykę. Ich utwory są na pierwszych miejscach wykonań najwybitniejszych wirtuozów muzyki klasycznej i symfonicznej.

Pierwszym utworem wykonanym przez młody zespół była I część "Eine kleine Nachtmusik" Wolfganga Amadeusza Mozarta. Żywiołowe wykonanie tak podobało się słuchaczom, że już podczas finału koncertu wybrali ten utwór do wysłuchania na bis. Zresztą wszystkie wykonania utworów znalazły aplauz przybyłych ursynowian, którzy po koncercie z wyraźną niechęcią rozchodzili się do domów.

Na szczęście ursynowskie lato i muzyczne niedziele jeszcze trwają. Na Olkówku odbędą się w najbliższym czasie jeszcze dwa plenerowe koncerty:

- 18 sierpnia, godz. 14:00 Koncert Trio Piazzolla, wystąpią: Karolina Matuszkiewicz – skrzypce Mateusz Chmielewski – akordeon, Roman Chraniuk – kontrabas,

- 25 sierpnia, godz. 14:00 Koncert Warsaw String Ensemble, wystąpią: Wojciech Proniewicz – I skrzypce, Adam Roszkowski – II skrzypce, Grzegorz Chmielewski – altówka, Jan Roszkowski – wiolonczela, Jerzy Cembrzyński – kontrabas.

Miejmy nadzieję, że pogoda będzie łaskawa, tak jak na dotychczasowych imprezach plenerowych.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA