Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Kabaty po nowemu!

23-09-2020 21:06 | Autor: Tadeusz Porębski
Publiczny spór w kwestii rozbudowy hipermarketu „Tesco” na ursynowskich Kabatach toczy się już od 13 lat. Wydaje się, że po ponad dekadzie blokowania inwestycji przez okolicznych mieszkańców został znaleziony złoty środek, który spełni oczekiwania każdej z zainteresowanych stron.

W listopadzie 2007 r. analizowaliśmy w redakcji wyłożony do publicznego wglądu projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla obszaru Kabaty – Południe i ze zdumieniem skonstatowaliśmy, że znacznie zawyżono wskaźnik intensywności zabudowy. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m. st. Warszawy, którego zapisy są dla planistów wiążące, jasno wytyczało wysokość wskaźnika maksymalnie do wartości 1,5. Działka znajdująca się wówczas w posiadaniu „Tesco” liczy około 40 tys. metrów kwadratowych, więc zgodnie z zapisem w studium hipermarket mógł rozbudować się do mniej więcej 60 tys. mkw. Tymczasem czyjaś do dzisiaj nieustalona ręka wpisała do projektu mpzp współczynnik aż 3,5, co pozwoliłoby inwestorowi na rozbudowę galerii handlowej do gigantycznych rozmiarów (140 tys. mkw). Obiekt byłby większy od Galerii Mokotów. Poinformowaliśmy o tym fakcie mieszkańców, co wywołało masowe protesty. Na sesji Rady Warszawy w lipcu 2008 r. sprawiedliwości stało się zadość, radni przegłosowali współczynnik intensywności zabudowy na poziomie 1,5.

W sprawie rozbudowy handlowego giganta na Kabatach nie ma dwóch prawd. Prawda jest tylko jedna – nikt nie zdoła przeszkodzić właścicielowi terenu w realizacji swojego projektu, o ile będzie on zgodny z zapisami mpzp. Okoliczni mieszkańcy skarżyli decyzje środowiskowe oraz domagali się dokonania przez radę miasta korekt w planie, m. in. obniżenia wskaźnika intensywności zabudowy z 1,5 do 0,7. Prawdopodobnie to było powodem, że szefowie „Tesco” zdecydowali się pozbyć problemów i wystawić działkę na sprzedaż. Kupił ją znany polski deweloper Echo Investment SA. Udało nam się dotrzeć do szczegółów dotyczących zagospodarowania nieruchomości przez nowego właściciela.

Ma tam powstać miejsce, które stanie się naturalnym dopełnieniem dzielnicy, dedykowane potrzebom lokalnej społeczności. Projekt przełamie obecną mono funkcję i zwróci mieszkańcom Kabat przestrzeń pomiędzy al. KEN a ul. Wąwozową. Przestrzenie publiczne, komercyjne i prywatne będą się tam ze sobą łączyć i wzajemnie się przenikać. Ma to być kameralny kompleks budynków otoczonych zielonymi przestrzeniami publicznymi, gdzie pierwszeństwo zawsze ma pieszy, a ruch kołowy schowany jest pod ziemią. Projekt połączy w sobie wiele funkcji: mieszkania, spędzania wolnego czasu, rozrywki, pracy, zakupów, wydarzeń kulturalnych, czy jedzenia. Wszystko czego człowiek spodziewa się od miasta będzie na miejscu na wyciągnięcie ręki.

Mówi Marcin Materny, członek zarządu Echo Investment: „Pracując nad koncepcją projektu, wsłuchaliśmy się w potrzeby mieszkańców dzielnicy i wzięliśmy pod uwagę postulaty społeczne. Wierzymy, że projekt istotnie poprawi jakość tego fragmentu miasta i walory użytkowe dla mieszkańców”. W środę 23 września o godz. 17.00 odbyła się telekonferencja, podczas której deweloper przedstawił swoją wizję inwestycji Konferencja przebiegła w pełnej zrozumienia atmosferze. Co planuje „Echo Investment” na czterohektarowej działce budowlanej? W miejscu ogrodzonego parkingu i obiektu handlowego starej generacji powstanie wielofunkcyjny, przyjazny i otwarty kwartał. Teren wypełnią kameralne budynki i przestrzenie publiczne – zanurzone w zieleni i harmonijnie wpisujące się w sąsiedztwo, dzięki przyjaznej skali zabudowy. Projektanci zadbali, by architektura łączyła walory estetyczne i funkcjonalne.

Fundamentem założeń funkcjonalnych i przestrzennych projektu było stworzenie miejsca, które wyjdzie naprzeciw mieszkańcom Kabat oraz osobom odwiedzającym tę dzielnicę. Będzie to lokalny punkt spotkań integrujący okolicę wokół różnorodnych aktywności, dbający o różne aspekty codziennego życia, łatwo dostępny, by wszystko, co niezbędne, było pod ręką. A jednocześnie aktywnego i przez cały rok przyciągającego różnorodnością funkcji, będącego sceną dla lokalnych wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych, rekreacyjnych i społecznych. Zieleń, będąca jednym z założeń urbanistycznych Kabat, jest także ważną cechą nowego projektu. Mieszkańcy zyskają ogólnodostępny park, który połączy się z istniejącym tu skwerem. Od strony wschodniej ku zachodowi teren będzie łagodnie się wznosić, by dać zieleni więcej przestrzeni i schować pod poziomem gruntu część zabudowy. Tak będzie wyglądać ponadhektarowy Ogród na Skarpie.

W narożniku al. KEN i ulicy Wąwozowej, przy wyjściu z metra, zaprojektowano nowy miejski plac – Plac Kabacki, który zajmie powierzchnię 9,4 tys. m.kw. Podobnie jak Ogród na Skarpie stanie się on ogólnodostępną przestrzenią publiczną otwartą dla wszystkich mieszkańców. Plac zaprojektowano tak, by mógł stać się naturalnym miejscem spotkań. Wypełnią go kawiarniane i restauracyjne ogródki, zieleń, fontanny oraz mała architektura.

Echo Investment postawiło na uspokojony ruch, pierwszeństwo będą tu miały samochody i rowerzyści, a sam kwartał zostanie zamknięty dla ruchu samochodowego. Lokalizacja i zintegrowanie z miejskimi środkami komunikacji – w tym z metrem – sprawią, że będzie tu można wygodnie dostać się autobusem, bądź metrem. Inwestor jest gotowy do rozpoczęcia budowy na koniec 2021, jednak jest to uwarunkowane uzyskaniem pozytywnych uzgodnień z miastem oraz społecznością lokalną, jak również sprawnym i terminowym przejściem procesów administracyjnych. Echo Investment zależy na wypracowaniu najlepszego projektu, który uzyska społeczną akceptację.

Nam wstępnie mocno przypadła do gustu przedstawiona koncepcja zagospodarowania działki zlokalizowanej w tak prestiżowym miejscu. Jest to perła Kabatów i tak powinna być traktowana tak przez władze dzielnicy, jak i przez inwestora oraz mieszkańców Ursynowa Płd.

https://kabaty.echo.com.pl/

 

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA