Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Jubileuszowo...

13-05-2020 22:56 | Autor: Wojciech Dąbrowski
Czwartek, 18 maja 2000 roku. Jeszcze XX wiek! Ale pamiętam ten dzień jakby to było wczoraj. Pierwszy numer nowego lokalnego tygodnika budził zrozumiałe zainteresowanie. Wcześniej było tylko „Pasmo” (od 1987 roku) pod redakcją Marka Przybylika, a później Macieja Petruczenki i „Południe” Andrzeja Rogińskiego (od 1994), pionierskie inicjatywy na rynku lokalnej prasy. Dziś „Pasmo” się już nie ukazuje, a „Południe” ma tylko stronę internetową.

Przeglądam ten pierwszy numer „Passy” po latach z nieukrywanym wzruszeniem. Wspomnienia odżywają na nowo. Człowiek był o 20 lat młodszy, widać jak bardzo Ursynów się w tym czasie zmienił. „Passa” towarzyszyła nam przez cały czas i dla wielu stała się niezawodnym przyjacielem. Przyzwyczailiśmy się do czwartkowej lektury.

Sam jestem mieszkańcem Ursynowa od samego początku (styczeń 1977). Czytam „Passę” z zainteresowaniem, podjąłem stałą współpracę właśnie dlatego, że bardzo sobie cenię tę inicjatywę i cieszę się, że mogę, jak potrafię, ją wspierać.

„Passa” wyróżnia się, moim zdaniem, wśród lokalnych gazet, właśnie tym, że nie ma charakteru biuletynu informacyjnego, ale jest, w pełnym tego słowa znaczeniu, pismem społeczno-kulturalnym. Jest nie tylko źródłem informacji o wydarzeniach lokalnych i inicjatywach społecznych, ale utrzymuje ścisłą więź z czytelnikami, podejmuje wszechstronną tematykę z zakresu historii, kultury, edukacji i sportu, dba o wysoki poziom publicystyki, przyciągając dobrych autorów i stałych felietonistów.

Myślę, że redaktor naczelny Maciek Petruczenko-Passmita, który kieruje redakcją od początku (a w zawodzie jest swoistym rekordzistą, pracując od ponad pół wieku w Przeglądzie Sportowym) – ma pełne prawo do satysfakcji. W imieniu całej redakcji i czytelników dziękujemy ci, Maćku, za dotychczasową pracę i życzymy wytrwałości na dalsze lata. Warto przy tej okazji wspomnieć duży wkład pracy sekretarzy redakcji, tych których już nie ma wśród nas, nieodżałowanego Ryśka Kochana i Jacka Chudzika oraz obecnego Łukasza Kondeja wraz z zespołem.

Sam debiutowałem w prasie harcerskiej i przez wiele lat byłem stałym korespondentem tygodników Drużyna, Motywy, Na przełaj, byłem członkiem Rady programowej tygodnika Razem, potem stałym współpracownikiem tygodnika Południe (przez 13 lat od pierwszego numeru), zastępcą redaktora naczelnego tygodnika Sąsiedzi (wszystkie te tytuły już się nie ukazują), nie licząc doraźnych publikacji na innych łamach, ale z „Passą” współpracuję najdłużej (liczba moich opublikowanych artykułów, wierszy, felietonów, recenzji zbliża się już do tysiąca).

Życząc redakcji wiele serdeczności z okazji jubileuszu, liczę na dalszą owocną współpracę. Patrząc na minione dwudziestolecie, które wydaje się okresem tak krótkim, mniemam, że kolejne 20 lat upłynie jak z bicza trzasł, ale składając te życzenia na ręce Naczelnego, liczę, że obaj będziemy nadal w dobrej formie (w 2040 roku będziemy dopiero po dziewięćdziesiątce!), a po drodze czeka nas jeszcze jubileusz 50-lecia Ursynowa (2027).


UWAGA RÓWIEŚNICY „PASSY”!

Z okazji jubileuszu poszukujemy mieszkańców Ursynowa, którzy urodzili się 18 maja 2000 roku. W następnym numerze chcielibyśmy przedstawić sylwetki rówieśników „Passy”. Prosimy o bezpośredni kontakt z red. Wojciechem Dąbrowskim w terminie do poniedziałku 18 maja (e-mail: wojdabrowski@onet.eu).

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA