Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

-1°
-4°

Jeszcze jeden mazur dzisiaj!

19-07-2018 00:13 | Autor: Bogusław Lasocki
Wiceburmistrz Łukasz Ciołko - ursynowianie chcą więcej muzyki.

PASSA: Panie burmistrzu, zakończony przed chwilą recital Marka Brachy jest pierwszym spośród dwóch dzisiejszych wydarzeń muzycznych, inaugurujących cykl niedzielnych koncertów na Ursynowie.

ŁUKASZ CIOŁKO: Tak, już od kilku lat realizowaliśmy koncerty w parkach ursynowskich. W tym roku mamy doniosłą rocznicę – jubileusz stulecia odzyskania niepodległości i chcieliśmy przygotować taki cykl, który będzie nawiązywał do naszego święta. Będzie hołdem dla polskich twórców kultury, przede wszystkim kompozytorów, którzy również przyczynili się do odzyskania wolności i niepodległości. Ponieważ wolność nie wykuwała się tylko w czynie zbrojnym, ale też przez utrzymanie i krzewienie polskiej kultury. Z tego powodu Fryderyk Chopin czy Ignacy Jan Paderewski są bohaterami cyklu trzech koncertów pod wspólną nazwą "Armaty ukryte w kwiatach...".

Skąd ta nazwa?

Tak o muzyce Chopina pisał współczesny mu kompozytor, ale także popularyzator muzyki Robert Schumann, który zauważył, że gdyby car Rosji wiedział jaką siłę ma w sobie muzyka Chopina, to z pewnością zakazałby jej wykonywania.

Pogoda niestety przeszkadza...

Nasza publiczność jest niesamowita i nawet pogoda nie jest w stanie zniechęcić ursynowian do uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. Mieszkańcy przychodzą na koncerty niezależnie od tego, czy jest upał, czy ryzyko opadów. Jednak w niedzielę kultura wygrała z pogodą – na początku recitalu wyszło piękne słońce i utrzymało się do jego końca, podobnie zresztą jak podczas koncertu Muzycznego Lata.

Wielu ursynowian sygnalizuje swoje zadowolenie z organizacji i promocji kultury na Ursynowie, szczególnie Z inicjatyw dotyczących muzyki. Czy w ciągu tego lata możemy spodziewać się jeszcze jakichś innych wydarzeń muzycznych?

W najbliższym czasie mamy dwie bardzo ważne rocznice. Pierwsza z nich to 1 sierpnia – rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Na kilka dni przed tą datą, w niedzielę 29 lipca, zaprosimy ursynowian na wspólne śpiewanie pieśni powstańczych. W tym roku, w związku z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości, formułę wspólnego śpiewania rozszerzamy o pieśni patriotyczne i legionowe. Tak więc oprócz znanych pieśni powstańczych, jak np. "Hej chłopcy, bagnet na broń" czy "Warszawskie dzieci", marsze: Żoliborza, Śródmieścia czy Mokotowa, w programie do zaśpiewania znajdą się: „Ostatni mazur”, „Wojenko, wojenko” czy „O mój rozmarynie”. Natomiast drugie wydarzenie, które uczcimy muzycznie, to rocznica Bitwy Warszawskiej, czyli 15 sierpnia. Zaprosimy wtedy mieszkańców na koncert w wykonaniu Big-Band Ursynów. Będziemy mogli również posłuchać i wspólnie pośpiewać znane pieśni legionowe.

A może w zanadrzu ma Pan Burmistrz jakieś niespodzianki?

W czasie wakacji dzielnicowa oferta kulturalna to przede wszystkim wydarzenia plenerowe, które gromadzą najliczniejsze grono odbiorców. Pamiętajmy o potańcówkach, które organizujemy co dwa tygodnie, jak również o "Ursynowskim Lecie Filmowym", czyli seansach filmowych w każdy czwartek wieczorem pod Kopą Cwila, czy o spektaklach dla dzieci czyli "Bajkach w parku". Mogę powiedzieć, że jesteśmy dzielnicą, która przygotowuje najbardziej różnorodny program artystyczny na lato. Cieszy mnie, że mieszkańcy to doceniają, co widać po frekwencji. Osobiście otrzymuję wiele sygnałów, że to, co robimy, bardzo się podoba. Tym bardziej jest to miłe, że spora część oferty kulturalnej, to propozycje nowe, które wysunęliśmy w obecnej kadencji samorządu.

Dziękuję za rozmowę i życzę dalszych sukcesów w obszarze promocji kultury na Ursynowie.

Wróć

Inne artykuły

Pomagamy bezdomnym zwierzętom! VIII edycja zbierania darów dla bezdomnych zwierząt „ALERT DLA ZWIERZĄT” trwała w ursynowskim Ratuszu od 17 grudnia 2018 r. do 14 stycznia 2019 r.
Oferta kulturalna będzie jeszcze lepsza! Rozmawiamy z wiceburmistrzem Ursynowa Klaudiuszem Ostrowskim.
Najpiękniejsze szopki! W piątek 11 stycznia w sali im. J.U. Niemcewicza w Urzędzie Dzielnicy Ursynów odbył się finał 23. edycji dzielnicowego konkursu plastycznego pn. „Najpiękniejsze Szopki Bożonarodzeniowe”. W konkursie wzięło udział 11 szkół ursynowskich – publicznych i niepublicznych. Prac wykonanych na konkurs zebrało się aż 170, część można było podziwiać w ursynowskim ratuszu.
Radny apeluje o przedłużenie linii 239 W jednej ze złożonych na początku roku interpelacji pojawia się pomysł na korektę trasy autobusu linii 239. Wydłużenie tej trasy ma ułatwić i skrócić czas dojazdu mieszkańców Zielonego Ursynowa do wielu miejsc w centralnej części dzielnicy. Propozycja trafiła do Zarządu Transportu Miejskiego.