Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

13°
4°

Jest szansa na ograniczenie wielkiej rozbudowy galerii Tesco

01-03-2018 18:06 | Autor: Bogusław Lasocki
Podczas dzisiejszej sesji Rady Warszawy grupa radnych Miasta i Ursynowa: Ewa Janczar, Lech Jaworski, Sylwia Krajewska, Michał Matejka, Maciej Wyszyński wraz z burmistrzem Robertem Kempą, zainicjowali proces zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Kabat.

Projekt uchwały w tej sprawie zostanie wniesiony na jednej z najbliższych sesji Rady Miasta, zaś postulowane zmiany pomogą zmniejszyć intensywność rozbudowy galerii Tesco. Bliższe szczegóły zostały przedstawione przez inicjatorów podczas briefingu, poprzedzającego sesję Rady Warszawy.

Radna Miasta Ewa Janczar zapowiedziała "zachęcanie" kolegów z Komisji Ładu Przestrzennego, by pozytywnie zaopiniowali uchwałę o zmianie planu miejscowego tak, aby pełniej realizował potrzeby mieszkańców. Planowane są konsultacje z mieszkańcami i radnymi dzielnicy, które ułatwią ustalenie np. współczynników powierzchni na poziomie na akceptowalnym poziomie. Chodzi o to, by mająca powstać galeria handlowa nie wykraczała poza charakter lokalny.

- Nie jesteśmy przeciwko rozbudowie Tesco - stwierdził radny Maciej Wyszyński. - Chcemy, by ten koszmarny barak zmienił swoją funkcjonalność i zadowolił mieszkańców. Dodał następnie, że współczynnik intensywności zabudowy, choć zmniejszony z 3,5 do 1,5, jest nadal zbyt wysoki i trzeba dążyć do jego dalszej zmiany.

Natomiast ursynowska radna Sylwia Krajewska podkreśliła konieczność prowadzenia dialogu z mieszkańcami, co dotychczas było ignorowane.

- Musimy porozmawiać o takim 'mixie' współczynników związanych z planem zagospodarowania - do wyjaśnień włączył się burmistrz Kempa - obejmujących powierzchnię biologicznie czynną, powierzchnię zabudowy, intensywność zabudowy, odległości od najbliższych posesji, który pozwoli uwzględnić postulaty mieszkańców, aby było to rozwiązanie optymalne i żeby inwestycja nie dominowała nad całą okolicą. Natomiast ubolewamy nad tym, że jakiekolwiek próby nawiązania kontaktu i rozmów z inwestorem, co można by zmienić, nie odniosły skutku.

Zgodnie z przygotowanym projektem uchwały, zmianie ulegną ustalenia planu w zakresie:

- współczynnika powierzchni biologicznie czynnej,

- nieprzekraczalnej linii zabudowy planowanej inwestycji od strony ul. M. Sępa - Szarzyńskiego,

- zasad obsługi komunikacyjnej oraz parkowania pojazdów dostawczych i osobowych.

Projekt zostanie przedstawiony i przedyskutowany na jednym z najbliższych posiedzeniu Komisji Ładu Przestrzennego, po czym zostanie przekazany na sesję Rady Warszawy.

Wróć

Inne artykuły

Ogrody Wiedzy Rafała Trzaskowskiego Kolejny ursynowski briefing Rafała Trzaskowskiego, jak poprzednie w Parku Przy Bażantarni, odbył się w czwartkowe południe 18 października. Był piękny, ciepły i słoneczny dzień, więc nic dziwnego, że w parku było mnóstwo mamuś, babć i dziadków z maluszkami i starszymi dziećmi. I zarazem wymarzona sceneria, by opowiedzieć o koncepcji Ogrodów Wiedzy - Nauce Przez Zabawę.
Ciszewskiego-bis coraz bliżej Redakcji „Passy” udało się dotrzeć do wizualizacji kolejnego połączenia drogowego dzielnic Ursynów i Wilanów na przedłużeniu ulicy Ciszewskiego. Dzielnica Wilanów wydała decyzję środowiskową na budowę drogi, która po uprawomocnieniu pozwoli projektantom złożyć wniosek o pozwolenia na budowę.
Budowa nowych żłobków na Ursynowie Trwają prace budowlane przy ul. Cynamonowej oraz przy ul. Kazury. W ich wyniku powstaną na Ursynowie dwa nowe żłobki. Koszt realizowanych inwestycji to ponad 18 mln złotych. Łącznie powstanie 12 nowych oddziałów, z których każdy został przewidziany dla 25 dzieci, co pozwoli na stworzenie 300 nowych miejsc. Budynek przy Kazury powstanie jako żłobek integracyjny.
„Zakochani" z Pięciolinii 5 Blokowiska ursynowskie, gdyby nie tereny zielone, stanowiłyby kubistyczną pustynię budowlaną. Brak innych form przestrzennych, typowy dla wielkich zbiorowisk zabudowań, powoduje, że zwłaszcza zimą, gdy opadną liście, mamy wrażenie stąpania w świecie wielkich klocków.