Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

-1°
-13°

Jest szansa na ograniczenie wielkiej rozbudowy galerii Tesco

01-03-2018 18:06 | Autor: Bogusław Lasocki
Podczas dzisiejszej sesji Rady Warszawy grupa radnych Miasta i Ursynowa: Ewa Janczar, Lech Jaworski, Sylwia Krajewska, Michał Matejka, Maciej Wyszyński wraz z burmistrzem Robertem Kempą, zainicjowali proces zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Kabat.

Projekt uchwały w tej sprawie zostanie wniesiony na jednej z najbliższych sesji Rady Miasta, zaś postulowane zmiany pomogą zmniejszyć intensywność rozbudowy galerii Tesco. Bliższe szczegóły zostały przedstawione przez inicjatorów podczas briefingu, poprzedzającego sesję Rady Warszawy.

Radna Miasta Ewa Janczar zapowiedziała "zachęcanie" kolegów z Komisji Ładu Przestrzennego, by pozytywnie zaopiniowali uchwałę o zmianie planu miejscowego tak, aby pełniej realizował potrzeby mieszkańców. Planowane są konsultacje z mieszkańcami i radnymi dzielnicy, które ułatwią ustalenie np. współczynników powierzchni na poziomie na akceptowalnym poziomie. Chodzi o to, by mająca powstać galeria handlowa nie wykraczała poza charakter lokalny.

- Nie jesteśmy przeciwko rozbudowie Tesco - stwierdził radny Maciej Wyszyński. - Chcemy, by ten koszmarny barak zmienił swoją funkcjonalność i zadowolił mieszkańców. Dodał następnie, że współczynnik intensywności zabudowy, choć zmniejszony z 3,5 do 1,5, jest nadal zbyt wysoki i trzeba dążyć do jego dalszej zmiany.

Natomiast ursynowska radna Sylwia Krajewska podkreśliła konieczność prowadzenia dialogu z mieszkańcami, co dotychczas było ignorowane.

- Musimy porozmawiać o takim 'mixie' współczynników związanych z planem zagospodarowania - do wyjaśnień włączył się burmistrz Kempa - obejmujących powierzchnię biologicznie czynną, powierzchnię zabudowy, intensywność zabudowy, odległości od najbliższych posesji, który pozwoli uwzględnić postulaty mieszkańców, aby było to rozwiązanie optymalne i żeby inwestycja nie dominowała nad całą okolicą. Natomiast ubolewamy nad tym, że jakiekolwiek próby nawiązania kontaktu i rozmów z inwestorem, co można by zmienić, nie odniosły skutku.

Zgodnie z przygotowanym projektem uchwały, zmianie ulegną ustalenia planu w zakresie:

- współczynnika powierzchni biologicznie czynnej,

- nieprzekraczalnej linii zabudowy planowanej inwestycji od strony ul. M. Sępa - Szarzyńskiego,

- zasad obsługi komunikacyjnej oraz parkowania pojazdów dostawczych i osobowych.

Projekt zostanie przedstawiony i przedyskutowany na jednym z najbliższych posiedzeniu Komisji Ładu Przestrzennego, po czym zostanie przekazany na sesję Rady Warszawy.

Wróć

Inne artykuły

Kulturalne przedwiośnie na Ursynowie Już po raz trzeci urząd dzielnicy zorganizował Ursynowski Kalejdoskop Teatralny – swoisty przegląd spektakli dla dzieci i dorosłych. Pomysł przeglądu teatralnego bardzo przypadł do gustu mieszkańcom, jak co roku zainteresowanie bezpłatnymi kartami wstępu dystrybuowanymi przez urząd przewyższa pojemność sal, także tej największej, w Multikinie, w której odbyły się aż trzy przedstawienia.
Rekordowe wykonanie budżetu! Rozmawiamy z burmistrzem Ursynowa Robertem Kempą.
Jakie są efekty samowładztwa stołecznego ratusza Ostatnia sesja ursynowskiego samorządu była klasycznym przykładem kompletnego niezrozumienia przez mieszkańców kompetencji i możliwości rad dzielnic w mieście stołecznym Warszawa. Przez kilka godzin toczono jałową dyskusję, która nie przyniesie żadnych efektów.
XLV sesja Rady Dzielnicy Ursynów To była bardzo pracowita sesja, trwająca blisko siedem godzin. Wykonanie budżetu za rok 2017, sprawy planów zagospodarowania przestrzennego, m. in. Kabat oraz północnej części osiedla Stokłosy, przyjęcia Strategii Warszawa 2030, program "Aktywny sześciolatek w I-szej klasie" i zmiany budżetowe Dzielnicy na 2018 r. były głównymi – spośród łącznie 11 punktów merytorycznych – tematami posiedzenia i dyskusji radnych, do której włączali się licznie przybyli mieszkańcy.