Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Jesienne wsparcie dla ursynowskich seniorów

09-09-2020 21:27 | Autor: red.
Jesienią ursynowscy wolontariusze i urzędnicy pomogą seniorom i innym osobom z grup ryzyka COVID-19. To kontynuacja akcji „Warszawa wspiera”, w ramach której ochotnicy pomagają potrzebującym, np. robiąc zakupy żywności, leków, środków higienicznych. Wiosną na Ursynowie w inicjatywę zaangażowało się sześć organizacji oraz kilkudziesięciu mieszkańców. Ze względu na fakt, iż zagrożenie epidemiczne jest wciąż duże, akcja będzie kontynuowana w kolejnych tygodniach.

Pomoc od organizacji i mieszkańców

W organizację pomocy w ramach akcji „Warszawa wspiera” na terenie dzielnicy Ursynów zaangażowani są wolontariusze z sześciu organizacji i instytucji:

– Akademia Finansów i Biznesu Vistula,

– Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula,

– Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej,

– Związek Harcerstwa Polskiego – Hufiec ZHP Warszawa Ursynów,

– Stowarzyszenie Highlander Combat Academy,

– Stowarzyszenie Wygra Warszawa.

Organizacje, które zaangażowały się w pomoc, otrzymują podziękowania od prezydenta m. st Warszawy, Rafała Trzaskowskiego oraz burmistrza Ursynowa, Roberta Kempy.

Jak pomagali wolontariusze?

Wolontariusze angażowali się w następujące formy pomocy:

– robienie zakupów osobom, które z uwagi na wiek lub stan zdrowia obawiają się wychodzenia z domu

– dystrybucja paczek świątecznych wśród podopiecznych Dziennego Domu Pomocy Społecznej (Domu Seniora) oraz Środowiskowego Domu Samopomocy (akcję wsparło 26 wolontariuszy)

– wsparcie Stowarzyszenia Społeczników „Ariadna”, które zajmuje się dystrybucją darów żywnościowych oraz rzeczowych dla osób pozostających w trudnej sytuacji życiowej. Wolontariusze byli zaangażowani w pracę w magazynie polegającą na rozładowywaniu dostaw żywności pozyskanej przez Stowarzyszenie, przygotowywanie oraz dystrybucję paczek żywnościowych do osób, które na co dzień korzystają z pomocy Stowarzyszenia, ale obecnie nie są w stanie odebrać paczek osobiście. Osoby, które ze względu na pandemię znalazły się w trudnej sytuacji ekonomicznej i życiowej wciąż mogą zgłosić się do Stowarzyszenia ,,Ariadna” po paczki żywnościowe. W ramach doraźnej pomocy w związku z epidemią z magazynów „Ariadny” do potrzebujących wsparcia mieszkańców Ursynowa trafiło około 250 paczek.

– W okresie pandemii współpracowali z Urzędem Dzielnicy Ursynów w ramach pozyskiwania wolontariatu do pomocy przy transportach darów żywnościowych i rzeczowych oraz do pomocy przy dostarczaniu paczek osobom nie wychodzącym z domu ze względu na pandemię COVID-19 lub niepełnosprawność. Ponadto rozdawali paczki osobom poszkodowanym przez pandemię – mówi prezes ze Stowarzyszenia Społeczników „Ariadna”, Roma Łojewska.

O systemie Warszawa Wspiera

Wolontariusze działający w ramach akcji „Warszawa wspiera” od kwietnia br. docierają do seniorów oraz osób potrzebujących, dla których między innymi robią zakupy żywności, leków, środków higienicznych. Projekt realizowany jest we wszystkich dzielnicach – za koordynację działań odpowiadają dzielnicowe zespoły „Warszawa Wspiera”, które składają się z pracowników urzędów dzielnic, Ośrodków Pomocy Społecznej oraz lokalnych organizacji pozarządowych i ich wolontariuszy.

Aby zgłosić chęć otrzymania pomocy należy zadzwonić pod numer 22 443-73-95, od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00-15.00. Z kolei osoby chętne, aby pomóc osobom potrzebującym mogą zgłaszać się drogą mailową: wspieram@ursynow.pl.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA