Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Jesień w wilanowskim pałacu

09-09-2020 21:13 | Autor: Piotr Celej
Pałac w Wilanowie zaprasza w swoje progi. W związku z epidemią COVID-19 muzealnicy apelują o wsparcie.

W 1994 wilanowski zespół pałacowy wraz z Morysinem został uznany za pomnik historii. To jedyne tego typu miejsce w południowej Warszawie. Pandemia koronawirusa doprowadziła jednak zarządzające nim muzeum na skraj bankructwa. Mimo przeciwności jesienią możemy podziwiać wystawy.

Trwające wystawy

W 2020 roku obchodzona jest 300. rocznica zakupu dóbr wilanowskich przez Elżbietę Sieniawską. Z tej okazji muzealnicy zapraszają do parku wilanowskiego na wyjątkowy pokaz przypominający o tradycjach uprawy roślin oranżeryjnych w XVIII wieku. Pokazy odbywać się będą codziennie do 15 września. Wstęp jest możliwy po zakupie biletu do muzeum.

Prawdziwą gratką jest jednak wystawa „Leonardiana w kolekcjach polskich”. Poświęcona jest ona inspiracjom twórczością Leonarda da Vinci, przypomina również o problemie rozproszenia polskich historycznych prywatnych kolekcji dzieł sztuki, ciągle wymagającym pogłębionych interdyscyplinarnych badań. Wybrane do prezentacji obiekty – obrazy na płótnie, desce i pergaminie oraz grafiki i rysunki pochodzące z polskich kolekcji – korespondują formalnie i treściowo z niezwykłym obrazem „Zbawcy Świata” („Salvator Mundi”) ze zbiorów Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, który jest centralnym punktem ekspozycji.

Wystawa wpisuje się w ubiegłoroczną celebrację pięćsetlecia śmierci Leonarda da Vinci, artysty genialnego, uważanego za jednego z najbardziej wszechstronnych twórców w dziejach świata. Odwołujemy się do jego dziedzictwa (rozumianego jako dziedzictwo idei, form i warsztatu mistrza), chcąc zainicjować nowe obszary badawcze, pokazać zarówno niezwykłe dzieła, jak i historię oraz konteksty ich nabycia. „Salvator Mundi”, kupiony przez Stanisława Kostkę Potockiego w latach 90. XVIII w., był w momencie zakupu uznawany za oryginalne dzieło Leonarda da Vinci. Wystawa jest więc także głosem w dyskusji na temat procesu kolekcjonowania, postrzeganego jako działalność twórcza. Wystawie towarzyszy program edukacyjny dla dzieci i dorosłych. Więcej o nim znajdziemy na stronie internetowej muzeum.

Brakuje milionów

Warto odwiedzić Pałac w Wilanowie chociażby po to by wesprzeć muzeum. W kasie brakuje bowiem kilku milionów złotych. Winny jest koronawirus.

– Ze sprzedaży biletów finansujemy znaczną część działalności misyjnej naszej instytucji. Po opłaceniu kosztów stałych realizujemy z tych funduszy cały program wystawienniczy i wydawniczy, ale też większość prac konserwatorskich. Planowaliśmy, że w tym roku dochody własne muzeum wyniosą 12,5 mln zł, a już teraz widać, że zarobimy nie więcej niż 3 mln zł - mówi Paweł Jaskanis, dyrektor Muzeum Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie popularyzujące na co dzień tradycję ofiarności i dobroczynności, dziś samo znalazło się w potrzebie i prosi o pomoc. Darowizny w dowolnej wysokości można przekazywać na konto nr: 93 1130 1017 0020 1226 4720 0001 z dopiskiem: na działalność statutową Muzeum Pałacu w Wilanowie.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA