Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Jazzu na Starówce ciąg dalszy

17-07-2019 20:44 | Autor: Mirosław Miroński
W poprzednim numerze tygodnika Passa pisałem o Międzynarodowym plenerowym festiwalu „Jazz na Starówce”, którego 25 edycję możemy oglądać i słuchać. Koncerty odbywają się w każdą sobotę lipca i sierpnia. Na temat samego festiwalu powiedziano już wiele, m. in. to, że jest największym pod względem frekwencji festiwalem jazzowym w Polsce. Niemal każda edycja festiwalu miała 40 tysięcy publiczności. To, jak na imprezę tego typu – imponujący wynik.

Warto dodać, że Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce to już marka sama w sobie. Nic dziwnego, że to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie przyciąga koneserów jazzu, jak też publiczność mniej wyrobioną. Na szczęście organizatorzy zadbali o to, by program festiwalu mógł trafić do szerokiego spektrum odbiorców. Żaden z fanów i przypadkowych słuchaczy na pewno nie wyjdzie zawiedziony z żadnego koncertu.

A jest w czym wybierać. Oprócz uznanych już, wielkich, niekwestionowanych gwiazd jazzu pojawią się na tutejszej scenie muzycy dopiero przecierający ścieżki w tym trudnym segmencie muzyki.

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce jest wizytówką artystyczną i turystyczną stolicy. Przez 24 lata istnienia zgromadził imponująca liczbę (około) milion słuchaczy. Festiwal wyróżnia się oryginalnym programem. Uczestniczą w nim międzynarodowe gwiazdy. Polska publiczność miała już możliwość usłyszeć na żywo gigantów ery swingu, takich jak: Scott Hamilton, Duffy Jackson, Dr. Lonnie Smith; zdążyła poznać nowe odkrycia amerykańskich estrad jak: Alfredo Rodriguez, Grace Kelly, Avishai Cohen, Kyle Eastwood (syn Clinta Eastwooda), Hiromi, Cyrus Chesnut, John Pizzarelli, Daniel Jobim (wnuk Antonio Carlosa Jobima). Występowali też najwybitniejsi polscy artyści, jak choćby: Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, Zbigniew Namysłowski, Janusz Muniak, Jan Ptaszyn-Wróblewski, Włodek Pawlik, Włodzimierz Nahorny, Jarosław Śmietana, Leszek Możdżer, Adam Bałdych, Paweł Kaczmarczyk, Sławomir Jaskułke oraz zespoły: Miłość, Dream Team, The Quartet, String Connection, Laboratorium, Walk Away, Simple Acoustic Trio, Marcin Wasilewski Trio.

Publiczność mogła zobaczyć i gwiazdy polskiego i światowego jazzu. Występowali tu m.in.: Archie Sheep, David Murray, Richard Galliano, Dino Saluzzi, Bill Evans, Chico Freeman, Bobo Stenson, Kenny Wheeler, John Taylor, Tord Gustavsen, Fabrizio Bosso, Enrico Pieranunzi, Stefano Bollani, Marilyn Mazur, Jeff Lorber, Bill Evans, Mike Stern, Stanley Jordan, Palle Mikkelborg, Roy Hargrove, Charnett Moffett, Birelli Lagrene, Ulf Wakenius, Avishai Cohen, Greg Osby, Kyle Eastwood, Hiromi, Cyrus Chesnut, John Pizzarelli, Omar Sosa, Ernie Watts, Jacky Terrasson, Joey Calderazzo, Christian McBride, Nicholas Payton, James Carter.

W kolejnej odsłonie (20 lipca, godz. 19.00) zobaczymy i usłyszymy równie interesującą indywidualność z zespołem - China Moses Group. To nowa gwiazda jazzu, muzyki soul i R&B, kompozytorka i autorka tekstów. Prezenterka francuskiej stacji MTV, aktorka, modelka. Córka legendarnej wokalistki jazzowej Dee Dee Bridgewater i słynnego reżysera Gilberta Mosesa. Po matce odziedziczyła tembr głosu, dynamikę oraz ekspresję. Ma na swoim koncie sześć albumów. „This One’s for Dinah” wydany przez Blue Note Records podbił serca publiczności i stał się sensacją ostatnich lat. Sprawił, że jej głos uznano za jeden z bardziej intrygujących jazzowych wokali kobiecych. Dziś jest ona twarzą wydawnictwa Blue Note. Wymienia się ją obok takich gwiazd jak Cassandra Wilson i Norah Jones. Choć koncertuje okazjonalnie, stanowi atrakcję największych festiwali i prestiżowych estrad.

Jej muzyka jest głęboko zakorzeniona w afro-amerykańskiej kulturze. Jak sama podkreśla, jest dla niej „pokarmem dla duszy”.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA