Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

5°
2°

Jaki budżet w 2018?

18-10-2017 22:25 | Autor: red.
Na sesji Rady Dzielnicy Ursynów we wtorek 17 października poznaliśmy szczegóły dotyczące budżetu dzielnicowego na przyszły rok. Wydatki budżetu ujęte w przedstawionym projekcie wynoszą ogółem 465,3 mln, tj. najwięcej w historii Ursynowa. Jest to o ponad 137 mln więcej niż w 2015 roku, czyli na początku obecnej kadencji.

Władze Dzielnicy Ursynów przewidują, że kwota ta jeszcze wzrośnie m. in. o

- dodatkowe 3 mln zł na wydatki oświatowe po przeliczeniu liczby uczniów wg. stanu na dzień 30 września;

- łącznie ok. 30 mln zł na budowę kompleksu oświatowego przy ul. Zaruby;

- o ok. 8-9 mln zł na drugi etap budowy Dzielnicowego Centrum Kultury;

- o dodatkowe 2 mln zł na budowę Żłobka przy ul. Cynamonowej.

Rekordowo dofinansowana ma być oświata. Główną pozycją wydatków bieżących w 2018 roku podobnie jak w latach ubiegłych będą wydatki na edukację. Wynosić one będą 246,2 mln zł tj. 58,2% ogólnej kwoty wydatków bieżących. Kwota na rok 2018 jest o 26,3 mln zł wyższa niż w projekcie budżetu na 2017 rok. W ramach bieżących wydatków oświatowych zaplanowano rekordową kwotę ponad 7,6 mln zł na remonty w placówkach oświatowych. W projekcie budżetu na 2016 kwota ta wynosiła 4,8 mln zł a na rok 2017 - 5,8 mln zł.

Kolejną sfera pod względem wydatków jest Ochrona zdrowia i Pomoc społeczna. Wydatki tej sfery na 2018 planowane są w kwocie 98,1 mln zł. Wyższe wydatki na 2018 w porównaniu do projektu na rok 2017 ujęte zostały również w sferze Transport i komunikacja – wzrost z 6,2 mln do 6,7 mln zł – głównie z przeznaczeniem na realizację doświetleń przejść dla pieszych

Najważniejsze inwestycje na 2018 rok:

– Budowa Dzielnicowego Centrum Kultury przy ul. Indiry Gandhi.  Zakres zadania obejmuje budowę miejskiego ośrodka kultury z salą widowiskową dla 350 osób, salą wielofunkcyjną dla 100 osób, pomieszczeniami klubowymi i dydaktycznymi. W 2018 r. planuje się kontynuację robót budowlanych.

– Modernizacja i rozbudowa SP nr 100 przy ul. Tanecznej 54/58. Zakres zadania obejmuje dobudowanie do budynku szkoły nowego skrzydła, w którym przewiduje się 12 sal lekcyjnych dla ok. 300 uczniów (I etap) oraz rozbudowę sali gimnastycznej (II etap). W 2018 r. planuje się budowę sali gimnastycznej wraz z wyposażeniem oraz wyposażenie wybudowanego w 2017 r. skrzydła dydaktycznego.

– Modernizacja ul. Rosoła. Zakres III etapu zadania obejmuje przebudowę ulicy na odcinku o długości ok. 800 m od ul. Jeżewskiego do ul. Rosnowskiego wraz z budową nowej jezdni, obustronnej ścieżki rowerowej i chodników, oświetlenia, zatok autobusowych i parkingów oraz przebudową skrzyżowań. W 2018 r. planuje się realizację odcinka o długości 350 m, od ul. Jeżewskiego do ul. Wąwozowej.

– Budowa kompleksu oświatowego przy ul. Zaruby

W 2018 r. planuje się opracowanie dokumentacji projektowej oraz pozyskanie nieruchomości pod budowę kompleksu oświatowego. Szacunkowa wartość budowy całego obiektu wyniesie ok. 30 mln zł.

Budowa dwóch żłobków: przy ul. Cynamonowej oraz przy ul. Kazury. Zadanie  inwestycyjne dotyczące żłobka przy ul. Cynamonowej obejmuje budowę 6-oddziałowego żłobka dla 150 dzieci wraz z zapleczem kuchennym i zagospodarowaniem terenu. W 2018 r. planuje się realizację robót budowlanych. Kwota na 2018 zostanie zwiększona o 2,0 mln zł z rezerwy Biura Pomocy i Projektów Społecznych. W odniesieniu do inwestycji żłobek przy ul. Kazury, jej zakres obejmuje budowę 6-oddziałowego żłobka dla 150 dzieci wraz z zapleczem kuchennym i zagospodarowaniem terenu. W 2018 r. planuje się realizację robót budowlanych. Po unieważnieniu przetargu środki z 2017 roku (2,9 mln zł) zostaną przeniesione na rok 2019 i dodatkowo zwiększone o 1,2mln zł z rezerwy Biura Pomocy i Projektów Społecznych.

A oto komentarz burmistrza Roberta Kempy:

– Sądzę, że to bardzo dobrze zaplanowany budżet. Jest to najwyższa w historii Ursynowa kwota po stronie wydatków – a dostępne środki zamierzamy skutecznie wydać. Realizujemy ponad 30 inwestycji – niezmiennie priorytetem jest oświata.  Sądzę, że w trakcie roku budżetowego nakłady na oświatę jeszcze wzrosną.

Wróć

Inne artykuły

Narkotyki w piwnicy na Stryjeńskich Policjanci z Ursynowa zatrzymali dwie osoby podejrzane o posiadanie znacznej ilości środków odurzających. Przy jednym z mężczyzn i w piwnicy drugiego z nich policjanci znaleźli marihuanę, tabletki extazy, wagę oraz tzw. dilerki. Za to przestępstwo Patrykowi B. i Piotrowi K. zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii grozi do 10 lat pozbawienia wolności.
XII Ursynowskie Dyktando już za nami! Już po raz dwunasty miłośnicy polszczyzny z całego kraju zmierzyli się z arcytrudnym Ursynowskim Dyktandem. Spod piór wybitnych językoznawców: profesora Jerzego Bralczyka i doc. Grażyny Majkowskiej wyszedł przeznaczony jedynie dla najodważniejszych tekst, który z okazji 40-lecia Ursynowa traktował o urokach i oryginalności naszej dzielnicy.
Centrum Kultury Ursynowa – kamień węgielny wmurowany Na placu budowy Centrum Kultury Ursynowa prace idą pełną parą. W poniedziałek (13 listopada) odbyło się uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego i wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Centrum. Akt został podpisany przez przedstawicieli władz miasta, dzielnicy i wykonawcy inwestycji.
Czy mieszkańcy ul. Kazury polubią nowy żłobek? Do Stowarzyszenia Otwarty Ursynów docierają liczne sygnały mieszkańców zaniepokojonych sytuacją komunikacyjną na osiedlu Kazury, również w pobliżu żłobka, którego budowa wkrótce się rozpocznie.