Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

-3°
-8°

Jaki budżet w 2018?

18-10-2017 22:25 | Autor: red.
Na sesji Rady Dzielnicy Ursynów we wtorek 17 października poznaliśmy szczegóły dotyczące budżetu dzielnicowego na przyszły rok. Wydatki budżetu ujęte w przedstawionym projekcie wynoszą ogółem 465,3 mln, tj. najwięcej w historii Ursynowa. Jest to o ponad 137 mln więcej niż w 2015 roku, czyli na początku obecnej kadencji.

Władze Dzielnicy Ursynów przewidują, że kwota ta jeszcze wzrośnie m. in. o

- dodatkowe 3 mln zł na wydatki oświatowe po przeliczeniu liczby uczniów wg. stanu na dzień 30 września;

- łącznie ok. 30 mln zł na budowę kompleksu oświatowego przy ul. Zaruby;

- o ok. 8-9 mln zł na drugi etap budowy Dzielnicowego Centrum Kultury;

- o dodatkowe 2 mln zł na budowę Żłobka przy ul. Cynamonowej.

Rekordowo dofinansowana ma być oświata. Główną pozycją wydatków bieżących w 2018 roku podobnie jak w latach ubiegłych będą wydatki na edukację. Wynosić one będą 246,2 mln zł tj. 58,2% ogólnej kwoty wydatków bieżących. Kwota na rok 2018 jest o 26,3 mln zł wyższa niż w projekcie budżetu na 2017 rok. W ramach bieżących wydatków oświatowych zaplanowano rekordową kwotę ponad 7,6 mln zł na remonty w placówkach oświatowych. W projekcie budżetu na 2016 kwota ta wynosiła 4,8 mln zł a na rok 2017 - 5,8 mln zł.

Kolejną sfera pod względem wydatków jest Ochrona zdrowia i Pomoc społeczna. Wydatki tej sfery na 2018 planowane są w kwocie 98,1 mln zł. Wyższe wydatki na 2018 w porównaniu do projektu na rok 2017 ujęte zostały również w sferze Transport i komunikacja – wzrost z 6,2 mln do 6,7 mln zł – głównie z przeznaczeniem na realizację doświetleń przejść dla pieszych

Najważniejsze inwestycje na 2018 rok:

– Budowa Dzielnicowego Centrum Kultury przy ul. Indiry Gandhi.  Zakres zadania obejmuje budowę miejskiego ośrodka kultury z salą widowiskową dla 350 osób, salą wielofunkcyjną dla 100 osób, pomieszczeniami klubowymi i dydaktycznymi. W 2018 r. planuje się kontynuację robót budowlanych.

– Modernizacja i rozbudowa SP nr 100 przy ul. Tanecznej 54/58. Zakres zadania obejmuje dobudowanie do budynku szkoły nowego skrzydła, w którym przewiduje się 12 sal lekcyjnych dla ok. 300 uczniów (I etap) oraz rozbudowę sali gimnastycznej (II etap). W 2018 r. planuje się budowę sali gimnastycznej wraz z wyposażeniem oraz wyposażenie wybudowanego w 2017 r. skrzydła dydaktycznego.

– Modernizacja ul. Rosoła. Zakres III etapu zadania obejmuje przebudowę ulicy na odcinku o długości ok. 800 m od ul. Jeżewskiego do ul. Rosnowskiego wraz z budową nowej jezdni, obustronnej ścieżki rowerowej i chodników, oświetlenia, zatok autobusowych i parkingów oraz przebudową skrzyżowań. W 2018 r. planuje się realizację odcinka o długości 350 m, od ul. Jeżewskiego do ul. Wąwozowej.

– Budowa kompleksu oświatowego przy ul. Zaruby

W 2018 r. planuje się opracowanie dokumentacji projektowej oraz pozyskanie nieruchomości pod budowę kompleksu oświatowego. Szacunkowa wartość budowy całego obiektu wyniesie ok. 30 mln zł.

Budowa dwóch żłobków: przy ul. Cynamonowej oraz przy ul. Kazury. Zadanie  inwestycyjne dotyczące żłobka przy ul. Cynamonowej obejmuje budowę 6-oddziałowego żłobka dla 150 dzieci wraz z zapleczem kuchennym i zagospodarowaniem terenu. W 2018 r. planuje się realizację robót budowlanych. Kwota na 2018 zostanie zwiększona o 2,0 mln zł z rezerwy Biura Pomocy i Projektów Społecznych. W odniesieniu do inwestycji żłobek przy ul. Kazury, jej zakres obejmuje budowę 6-oddziałowego żłobka dla 150 dzieci wraz z zapleczem kuchennym i zagospodarowaniem terenu. W 2018 r. planuje się realizację robót budowlanych. Po unieważnieniu przetargu środki z 2017 roku (2,9 mln zł) zostaną przeniesione na rok 2019 i dodatkowo zwiększone o 1,2mln zł z rezerwy Biura Pomocy i Projektów Społecznych.

A oto komentarz burmistrza Roberta Kempy:

– Sądzę, że to bardzo dobrze zaplanowany budżet. Jest to najwyższa w historii Ursynowa kwota po stronie wydatków – a dostępne środki zamierzamy skutecznie wydać. Realizujemy ponad 30 inwestycji – niezmiennie priorytetem jest oświata.  Sądzę, że w trakcie roku budżetowego nakłady na oświatę jeszcze wzrosną.

Wróć

Inne artykuły

Znalezisko podczas prac budowlanych Realizowana przez Urząd Dzielnicy Ursynów modernizacja najstarszej szkoły na Ursynowie - dawnej „Tysiąclatki”, a dzisiejszej SP nr 100 przy ul. Tanecznej, stanowi największą oświatową inwestycję samorządową na Zielonym Ursynowie. Właśnie rozpoczęto kolejny etap modernizacji - budowę części sportowej szkoły.
Na Pięciolinii 2 wszystko idzie jak z nut Po 40 latach zamieszkiwania w jednym z pierwszych budynków Wysokiego Ursynowa Komitet Domowy załatwił wszystko, co tylko było do załatwienia.
Nowy plac zabaw w Powsinie Park Kultury w Powsinie jest sukcesywnie rewitalizowany. Po modernizacji kortów tenisowych i kompleksowym wyposażeniu parku w elementy małej architektury nadszedł czas na odnowę placu zabaw.
Czy aleja KEN stanie na czerwonym? To już pewne. Zarząd Dróg Miejskich planuje do końca 2018 roku postawić sygnalizację świetlną na każdym przejściu alei KEN. Teoretycznie, na całej długości głównej arterii Ursynowa ma stać się bezpieczniej. Jednak czy pomyślano o konsekwencjach komunikacyjnych tej decyzji?