Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Jak zadbać o formę na Ursynowie

28-07-2021 20:49 | Autor: Katarzyna Nowińska
Lato jest okresem, który z pewnością sprzyja podejmowaniu różnego typu aktywności na świeżym powietrzu, ale jest to także świetny czas, by podjąć postanowienia dotyczące regularności w dbaniu o kondycję fizyczną przez cały rok. Tak, to właśnie o tej porze roku, a nie w chłodną Sylwestrową noc, powinniśmy czynić różne postanowienia, bo właśnie teraz mamy więcej energii, sił i motywacji, aby w nich wytrwać przez kolejne miesiące.

Warto zatem przyjrzeć się uważnie, jakie możliwości dbania o zdrowie, kondycję i dobrą sylwetkę oferuje nam Ursynów, a naprawdę jest w czym wybierać i każdy z pewnością znajdzie coś interesującego dla siebie i odpowiedniego dla swego aktualnego poziomu sprawności fizycznej.

Przypuszczalnie większość z nas swe pierwsze kroki pokieruje w stronę którejś z ursynowskich siłowni czy innymi słowy mówiąc – fitness klubu. Poza możliwością wykonywania ćwiczeń cardio oraz siłowych na różnego typu urządzeniach i z wykorzystaniem różnego typu przyrządów, do standardu należą już zajęcia w grupach lub indywidualne z instruktorem. Ważne, aby dostosować typ zajęć, ich intensywność oraz poziom zaawansowania do naszego aktualnego stanu zdrowia, wieku oraz kondycji fizycznej. Większość fitness klubów proponuje w tym celu indywidualne konsultacje z trenerem. Pomoże on nam w ocenie naszych możliwości oraz doradzi rodzaj treningu, uwzględniając również cele, jakie przed sobą stawiamy oraz ilość czasu, którą możemy w przeciągu tygodnia przeznaczyć na ćwiczenia fizyczne.

Fitness kluby w dzielnicy wręcz prześcigają się w ofercie różnego typu zajęć. Do standardu należą już Stretching, Pilates, Cardio, Zumba, Yoga, Płaski brzuch, TBC (Total Body Shaping) czy „Zdrowy kręgosłup”. Te treningi możemy wypróbować w takich miejscach, jak chociażby, Just GYM przy ulicy Rosoła 63, Fitness Club S4 przy ulicy Koński Jar 6, TI Health Club przy ulicy Jana Ciszewskiego 15 czy w Total Fitness przy ulicy Puszczyka 7 (tuż przy stacji metra Ursynów). A jeśli ktoś rozgląda się za bardziej wyszukanymi forami zajęć, jak Trampoliny, Power pump, Power bike czy „Super pośladki, to powinien zawitać w progi Klubu Calypsso przy ulicy Puławskiej 423. Tutaj też można wziąć udział w bardzo oryginalnych zajęciach, jakimi są treningi Paund zainspirowane grą na perkusji. Podczas zajęć wykorzystywane są specjalnie zaprojektowane do ćwiczeń pałeczki Ripstix. Trening jest niezwykle energetyzujący i pozwala wycisnąć z siebie siódme poty.

Na Ursynowie mamy również kluby fitness dedykowane tylko i wyłącznie kobietom. Jednym z nich jest klub Mrs. Sporty znajdujący się na Kabatach przy Alei KEN 21. Klub ten zaprasza kobiety w każdym wieku i o różnym stopniu sprawności fizycznej na specjalny 30-minutowy trening opracowany przez Instytut Profilaktyki i Rehabilitacji w Kolonii we współpracy z byłą gwiazdą światowego tenisa - Steffi Graf. Plan ćwiczeń jest zawsze połączony z indywidualnie opracowywanym przez dietetyka programem zdrowego odżywiania. Przykładami tego typu klubów zapraszających do siebie tylko Panie są mieszcząca się przy ulicy Dukt Kabacki 7 Puella czy Egurrola Fitness Club przy Alei KEN 60.

Ostatnimi laty zapanowała w naszym kraju wielka moda na naukę tańca. Stało się tak za sprawą różnych popularnych programów telewizyjnych na czele z programem „Taniec z gwiazdami”, w którym udział biorą znani aktorzy, muzycy, sportowcy i celebryci. Taniec to doskonała forma aktywności fizycznej dla osób w każdym wieku, w tym i dla seniorów. Poprawia sprawność, gibkość, wydolność, koordynację ruchów oraz ułatwia korygowanie wad postawy. Taniec pozwala też nawiązać relacje towarzyskie, a dzięki umiejętnościom, których nabędziemy ucząc się różnych typów tańca, będziemy mieli okazję błysnąć na niejednej imprezie. Na Ursynowie mamy kilka szkół tańca z bardzo ciekawą ofertą zajęć i świetną kadrą instruktorską. Przy stacji metra Stokłosy na ulicy Dembego 1 mieści się szkoła RIVIERA Ursynów, w której znajdziemy propozycję zajęć dla każdej grupy wiekowej: dzieci, młodzieży, dorosłych (zarówno kursy dla par jak i taniec solo) oraz dla seniorów. Poza najbardziej standardowymi kursami, takimi jak taniec towarzyski, taniec użytkowy, taniec współczesny, salsa, rock’n’roll i różne odmiany latino. Szkoła proponuje nam również rzadziej spotykane w Polsce kursy, takie jak flamenco, burleska, taniec brzucha czy chair dance. Jeśli chcielibyśmy z kolei nauczyć się zyskującego również coraz większą popularność w naszym kraju tanga argentyńskiego lub zmysłowych ruchów bachaty to takie, między innymi, oryginalne kursy prowadzi Akademia Tańca przy ulicy Kabacki Dukt 7. Szeroką gamę kursów latynoamerykańskich – różnych odmian brasil, latin czy samby znajdziemy w szkole tańca LOOCAS DANCE CENTER w Galerii Metro Bis przy Alei KEN 85. Szkoła ta organizuje letnie i zimowe obozy taneczne dla dzieci i młodzieży.

Są jednak tacy, którzy zamiast tańczyć woleliby powalczyć. Sztuki walki to również zyskująca bardzo ostatnio na popularności forma aktywności. Różnych technik walki możemy uczyć się oraz możemy się w nich doskonalić, na przykład, w FIT-FIGHT CLUB przy ulicy Szolc Rogozińskiego 11. Poza najczęściej spotykanymi obecnie kursami boksu czy krav magi, szkoła zaprasza też na naukę tajskiej sztuki walki muay thai czy na submission fighting, czyli rodzaj zapasów. Jeśli ktoś preferuje japońskie sztuki walki, w szczególności zaś karate, to doskonałym miejscem na ćwiczenia będzie Klub KAKIMU mieszczący się w Szkole Podstawowej nr 330 przy ulicy Mandarynki 1.

Klubem specjalizującym się w treningach dla dzieci i młodzieży jest natomiast Centrum Rozwoju Dziecka SKILLZ „Młodzi Wojownicy” na Natolinie przy ulicy Franciszka Lanciego 11. Tutaj dzieci uczą się nie tylko samych technik walki, ale także całej filozofii związanej z walką, co ma z kolei przełożyć się na nabycie takich cennych w życiu cech, jak chociażby konsekwencja i wytrwałość w dążeniu do obranego celu.

Dla osób, które zdecydowanie wybierają tradycyjne i sprawdzone formy aktywności, polecamy ursynowskie baseny. Nie od dzisiaj bowiem wiadomo, że pływanie jest wyjątkowo zdrową formą ruchu dla każdego. Polecane jest nawet osobom po urazach kończyn, w trakcie rehabilitacji powypadkowej, osobom ze sporą nadwagą czy też o bardzo niskiej sprawności fizycznej, które właśnie zaczynają dopiero pracę nad poprawą swej formy. Regularne pływanie wspomaga zrównoważony rozwój całego organizmu i ma bardzo pozytywny wpływ na układ oddechowy, poprzez zwiększenie wydolności płuc, pobudza układ krążenia, doskonale wpływa na stawy i poprawia odporność. Jest też świetnym sposobem na redukcję stresu, odprężenie i relaks.

Na Ursynowie basenów z pewnością nie brakuje. Mamy aż trzy baseny Ursynowskiego Centrum Sportu i Rekreacji (UCSiR). Pierwszy to basen Aqua Relaks Pod Strzechą 3 posiadający nieckę główną o wymiarach 25 m x 16 m (6 torów) i głębokości 1,2 m - 1,8 oraz dodatkowo nieckę rekreacyjną o wymiarach 8 m x 5 m i głębokości 1 m, która dysponuje różnego typu hydromasażami. Drugi to basen przy ulicy Hirszfelda 11 o wymiarach 25 m x 12,5 m (6 torów) i głębokości 1 m – 1,6 m. Basen ten wyróżnia bardzo ciekawa propozycja zajęć dla osób 40+ oraz dla seniorów. Trzecia pływalnia UCSiR znajduje się przy ulicy Koncertowej 4 i ma wymiary 25 m x 12,5 m (6 torów) oraz głębokość 1 m - 1,6 m. Popływać możemy w jednym z budynków Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego przy ulicy Ciszewskiego 10. Basen sportowy ma tutaj długość 25 metrów, 6 torów i głębokoś

od 1,20 m do 1,80 m. Basen rekreacyjny ma wymiary 12,5m x 6 m i głębokości od 0,75 m do 1,10 m. Wielką atrakcją dla najmłodszych jest 65-metrowa zjeżdżalnia ułożona spiralnie z częścią wychodzącą na zewnątrz i oddzielnym lądowiskiem oraz brodzik dla maluchów ze zjeżdżalnią w kształcie słonia. W brodziku tym prowadzone są zajęcia nauki pływania dla niemowląt oraz dla dzieci do 3 roku życia.

Na uwagę z pewnością zasługuje również basen AQUA SPA przy ulicy Wąwozowej 18. Jest to obecnie jedna z dwóch pływalni z wodą solankową w Warszawie. Drugi basen z wodą solankową znajduje się w Konstancinie – Jeziornej, czyli po sąsiedzku. Woda w basenie AQUA SPA jest wzbogacana solą kamienną z kopalni w Kłodawie uznawaną za najlepszą sól w Europie pod względem zawartości minerałów. Woda ma doskonały wpływ na skórę i jest bardzo ceniona w zapobieganiu i w walce z cellulitem. Z kolei w jacuzzi stosowana jest sól z Morza Martwego znana z wyjątkowo wysokiej zawartości Magnezu, dzięki któremu wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry, doskonale nawilża i zmniejsza szorstkości. Kąpiele w basenie solankowym są sprawdzoną metodą odnowy biologicznej, świetnie rozluźniają napięcia w ciele i działają tym samym kojąco na nasz układ nerwowy.

Na większości ursynowskich basenów poza tradycyjnymi lekcjami pływania, prowadzone są też różne zajęcia aqua aerobiku. Są to ćwiczenia odbywające się w wodzie zwykle przy muzyce i łączą w sobie elementy, aerobiku, gimnastyki korekcyjnej oraz pływania. Są doskonałym sposobem na zwiększenie elastyczności stawów, poprawę gibkości oraz wysmuklenie sylwetki.

Jeśli ktoś pragnie nauczyć się nurkowania to na Ursynowie również ma taką możliwość. Zajęcia z nauki nurkowania prowadzone są na basenie Body Shape przy Alei KEN 11 (blisko stacji metra Kabaty). Basen jest mniejszy niż większość innych basenów w dzielnicy, bo ma wymiary 15 m x 5 m, ale jest za to głębszy: 2,1 metra. Nurkowania mogą uczyć się tutaj również dzieci od 10 roku życia.

Po ostatnich międzynarodowych sukcesach polskich tenisistów – Igi Światek oraz Huberta Hurkacza – nie sposób nie wspomnieć o tej dyscyplinie. Tenis istotnie poprawia zarówno koordynację ruchową, wydolność i siłę mięśni, jak również refleks oraz umiejętność koncentracji. Z racji tego, że jest to sport szybkościowy i wysiłkowy zarazem, bardzo efektywnie pozwala spalać tkankę tłuszczową. Szkół i klubów tenisowych zaczęło w Polsce przybywać, de facto, już za czasów, gdy na światowych kortach triumfowała jeszcze Agnieszka Radwańska, tak więc obecnie mamy naprawdę w czym wybierać.

Na Ursynowie mieści się jeden z największych w Polsce ośrodków treningowych dzieci – Szkoła Tenisa Tie Break. Prowadzone są tutaj także zajęcia dla osób dorosłych. Szkoła jako jedna z pierwszych w kraju wprowadziła nowatorski program nauki gry w tenisa właśnie dla osób dorosłych tzw. Tenis Xpress. Jest to dziewięciogodzinny kurs w formie zajęć grupowych, wdrażany na całym świecie przez ITF. Zajęcia prowadzone są na kortach szkoły w dwóch lokalizacjach – przy ulicy Koncertowej 8a oraz przy ulicy Rosoła 19 (wejście od strony ulicy Jeżewskiego przy Alei Kasztanowej). Tie Break regularnie organizuje półkolonie tenisowe w Warszawie, wyjazdowe obozy tenisowe dla dzieci i młodzieży (w tym roku w Olecku na Suwalszczyźnie i w Żywcu) oraz rodzinne wczasy tenisowe (w tym roku w Rychwałdzie w Beskidzie Żywieckim oraz w Januszkowie na Mazurach). W ramach szkoły funkcjonuje Liga Pań i Liga Panów, w których prowadzone są rozgrywki i obowiązuje ranking tenisistów.

Natomiast przy ulicy Hirszfelda 11 (róg Indiry Gandhi, czyli w okolicach stacji metra Imielin) znajduje się szkoła tenisa Sport&Smile i należące do niej korty ziemne. W swej ofercie szkoła ma zajęcia zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla osób dorosłych. Również i ta szkoła organizuje letnie i zimowe półkolonie tenisowe w Warszawie oraz tenisowe obozy wyjazdowe w wersji dla najmłodszych i w wersji dla całych rodzin tzw. Smile Campy.

Warto także pamiętać o tym, że nie tylko w okresie letnim, ale i przez cały rok o formę możemy dbać na świeżym powietrzu. Dobrze sprawdzają się spacery czy bieganie. A jesienią, wiosną i w cieplejsze dni zimowe także nordic walking czy jazda na rowerze. A Ursynów, jak mało która dzielnica stolicy stwarza ku temu doskonałe możliwości. Mamy bowiem na Ursynowie wyjątkową obfitość ścieżek rowerowych oraz położony na południowym krańcu dzielnicy Las Kabacki, gdzie również można biegać, spacerować czy jeździć na rowerze na wyznaczonych do tego celu ścieżkach. Ćwiczyć można w kilku siłowniach na wolnym powietrzu tzw. siłowniach plenerowych, na przykład, przy Alei KEN tuż obok stacji metra Kabaty. W styczniu 2020 roku dwie nowe siłownie na świeżym powietrzu utworzone zostały w ramach budżetu partycypacyjnego na terenie „Osiedla Kabaty”. Pierwsza znajduje się tuż obok budynku przy ulicy Bronikowskiego 4/4A, a druga przy budynku o adresie Dembego 19. W pierwszej lokalizacji mamy do dyspozycji 6 urządzeń do ćwiczeń: biegacz, wyciskanie siedząc, ławka, drążki wysokie, poręcze wysokie i niskie. W drugiej poćwiczyć możemy na orbitreku, twisterze i wioślarzu.

Tak więc żaden ursynowianin nie powinien szukać wymówek, że nie ma gdzie zadbać o swą formę i zdrowie, tylko czym prędzej podjąć wakacyjne postanowienie o regularnej aktywności fizycznej. A, że część z nas wciąż jeszcze ma przed sobą wakacyjny wyjazd i perspektywę odsłonięcia brzuszka na plaży, to tym bardziej powinniśmy już teraz znaleźć w sobie dodatkową motywację.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA