Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

12°
4°

Jak stworzyć dzieciom raj

06-12-2017 21:34 | Autor: Rafał Kos
Rozmawiamy z Hanną Karską-Ledwoch, kierownikiem Ogniska "Ursynów” przy ul. Kłobuckiej 14.

PASSA: Dlaczego Państwa placówka jest tak wyjątkowa?

HANNA KARSKA-LEDWOCH: Ognisko „Ursynów” działające w ramach Centrum Wspierania Rodzin „Rodzinna Warszawa” to placówka kultywująca bogate tradycje wychowawcze Kazimierza Lisieckiego „Dziadka”. Naszym celem jest nie tylko organizacja czasu i doraźna pomoc wychowankom, ale również wypracowanie u nich podstawowych wartości i przygotowanie do dorosłego życia. Każde dziecko traktujemy indywidualnie, a szeroka oferta naszych zajęć pozwala praktycznie wszystkim na rozwijanie własnych talentów i zainteresowań. Czas spędzony w Ognisku jest czasem pełnym współpracy, przyjaźni i odpoczynku od stresującej codzienności. Bardzo ważnym aspektem naszej działalności jest utrzymywanie bliskiego kontaktu z rodzinami dzieci oraz byłymi wychowankami. W dużej mierze zajmujemy się dziećmi i młodzieżą z rodzin wymagających wsparcia ze względu na trudną sytuację życiową. Chcemy być dla nich wzorem organizacji życia i relacji międzyludzkich oraz sprawić, by czuły się jak w prawdziwej dobrej rodzinie. Nad ich harmonijnym rozwojem czuwa psycholog i socjoterapeuta. Tym, co wyróżnia Ognisko „Ursynów” na tle innych tego typu placówek, jest teatr. W organizowane przez nas zajęcia teatralne spróbujemy angażować nie tylko wychowanków, ale także okolicznych mieszkańców. W naszej kadrze pedagogicznej mamy pasjonatów sztuki, którzy starają się rozwijać teatralne zainteresowania dzieci poprzez liczne spektakle i wyjścia kulturalne.

Jak wyglądają zajęcia? 

Przy organizacji naszych codziennych zajęć staramy się łączyć przyjemne z pożytecznym. Bardzo ważne jest, aby tematyka była różnorodna i interesowała naszych wychowanków. Nie możemy jednak zapominać o stałym porządku i uwzględnieniu w planie dnia obowiązków, bez których dzieci nie zyskałyby kluczowych umiejętności potrzebnych do sprawnego funkcjonowania w społeczeństwie. Staramy się w nich zaszczepić odpowiedzialność za dobro wspólne poprzez zespołowe przygotowywanie posiłków i dbanie o porządek w naszym Ognisku. W harmonogramie nie może też zabraknąć czasu na odrabianie lekcji i nadrabianie zaległości szkolnych. Tym, na co dzieci czekają najbardziej, są jednak różnego rodzaju projekty tematyczne. Poza wspomnianym teatrem stawiamy na rozwijanie umiejętności plastycznych i muzycznych. Przygotowanie do realiów życia codziennego wymaga inwestycji w zajęcia komputerowe, a wrażliwości i szacunku dzieci uczą się na warsztatach socjoterapeutycznych i przyrodniczych. Kolejną atrakcją dla przeważającej grupy naszych wychowanków są zajęcia sportowe, dotykające różnych dyscyplin. Każdego dnia znajdzie się również czas na własną zabawę, podczas której dzieci nabierają nawyków społecznych i rozwijają relację ze swoimi kolegami w różnym wieku.

Co w Ognisku „Ursynów” będzie działo się do końca roku?

Ognisko „Ursynów” jest dopiero na początku swojej działalności, przez co aktualnie skupiamy się na rekrutacji nowych wychowanków. Dzięki uprzejmości dzielnicy Ursynów mogliśmy ruszyć z zajęciami jeszcze przed zakończeniem remontu naszego lokalu i już w wakacje prowadziliśmy w środowisku działania streetworkerskie: zawiązaliśmy grupę teatralną, organizowaliśmy wyjścia do teatru, uruchomiliśmy wolontariat młodzieżowy: wyjścia do schronisk i współpracę z Fundacją Pegasus (ratowanie koni). Otwarcie Ogniska zbiegło się w czasie z okresem przedświątecznym, dlatego jednym z naszych najbliższych zadań będzie przygotowanie się do wigilii ogniskowej. Wezmą w niej udział wychowankowie i ich rodzice, a więc postawimy na charakter integracyjno-aktywizujący. Dodatkowym zadaniem dzieci będzie przygotowanie wspólnie z rodzinami programu artystycznego oraz kolacji wigilijnej, a pomogą im w tym wyspecjalizowani instruktorzy. Na grudzień zaplanowane są również kolejne wyjścia do teatru oraz udział w miejskich wydarzeniach świątecznych. Staramy się momentalnie rozwinąć nasze zaplecze edukacyjne, stąd w naszej placówce odbywać się będą korepetycje z matematyki, języka polskiego i angielskiego. Liczymy też na udany początek współpracy z lokalną społecznością oraz budowanie partnerstw ze znajdującymi się nieopodal ośrodkami.

A jakie plany na 2018? Jakie wyzwania?

Jeśli chodzi o plany na kolejny rok, to lista jest bardzo długa. Przede wszystkim będziemy chcieli kontynuować to, co uda się wypracować w najbliższym czasie. Mowa tu o zajęciach z zawodowymi korepetytorami i cyklicznym programie socjoterapeutycznym.  Już na początku nowego roku w okresie ferii zimowych zaangażujemy się w akcję „Zima w mieście”. Bardzo nam zależy, aby wszyscy nasi wychowankowie skorzystali z możliwości wyjazdów socjoterapeutycznych do ośrodka w Sopotni Wielkiej leżącej w Beskidzie Żywieckim. Corocznie będziemy też organizować letnie obozy dla młodzieży w różnych regionach Polski. Oczywiście, nie mogę tutaj nie nawiązać do naszej grupy teatralnej o nazwie „Eksperymentalna”, którą jeszcze bardziej rozwiniemy. Pracujemy także nad wprowadzeniem w życie szerokiej oferty skierowanej do rodziców wychowanków Ogniska. Znajdą się w niej między innymi warsztaty „Wzmacniania Rodziny” oraz grupa wsparcia. Interesuje nas też skorzystanie z dobrodziejstw płynących z dogoterapii. Ponadto postaramy się zaangażować dzieci w warsztaty kulinarne i wolontariat. Na koniec dodam, że równoległe z popołudniową działalnością Ogniska będziemy prowadzić poranny Klub Malucha „Tu Misie podoba”.

Wróć

Inne artykuły

Ogrody Wiedzy Rafała Trzaskowskiego Kolejny ursynowski briefing Rafała Trzaskowskiego, jak poprzednie w Parku Przy Bażantarni, odbył się w czwartkowe południe 18 października. Był piękny, ciepły i słoneczny dzień, więc nic dziwnego, że w parku było mnóstwo mamuś, babć i dziadków z maluszkami i starszymi dziećmi. I zarazem wymarzona sceneria, by opowiedzieć o koncepcji Ogrodów Wiedzy - Nauce Przez Zabawę.
Ciszewskiego-bis coraz bliżej Redakcji „Passy” udało się dotrzeć do wizualizacji kolejnego połączenia drogowego dzielnic Ursynów i Wilanów na przedłużeniu ulicy Ciszewskiego. Dzielnica Wilanów wydała decyzję środowiskową na budowę drogi, która po uprawomocnieniu pozwoli projektantom złożyć wniosek o pozwolenia na budowę.
Budowa nowych żłobków na Ursynowie Trwają prace budowlane przy ul. Cynamonowej oraz przy ul. Kazury. W ich wyniku powstaną na Ursynowie dwa nowe żłobki. Koszt realizowanych inwestycji to ponad 18 mln złotych. Łącznie powstanie 12 nowych oddziałów, z których każdy został przewidziany dla 25 dzieci, co pozwoli na stworzenie 300 nowych miejsc. Budynek przy Kazury powstanie jako żłobek integracyjny.
„Zakochani" z Pięciolinii 5 Blokowiska ursynowskie, gdyby nie tereny zielone, stanowiłyby kubistyczną pustynię budowlaną. Brak innych form przestrzennych, typowy dla wielkich zbiorowisk zabudowań, powoduje, że zwłaszcza zimą, gdy opadną liście, mamy wrażenie stąpania w świecie wielkich klocków.