Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Jak leczyć się podczas COVID-u?

28-10-2020 22:32 | Autor: Piotr Celej
Czekają nas kolejne zmiany w systemie opieki zdrowotnej. Pandemia koronawirusa wymusiła zmiany w stołecznych szpitalach. Kilkanaście tysięcy nowych zarażeń dziennie oraz walka o linię telefoniczną do przychodni. To rzeczywistość pacjentów podczas pandemii wirusa COVID-19. Sprawdziliśmy, jak wygląda ochrona zdrowia w południowych dzielnicach Warszawy.

Szpital Czerniakowski będzie przyjmował tylko pacjentów zakażonych koronawirusem. Będzie to druga tego typu placówka w stolicy. Pierwszą jest szpital MSWiA przy ul. Wołoskiej. W placówce na Czerniakowie na chorych ma czekać 200 łóżek. Dodatkowo rozważa się ustawienie łóżek dla chorych w Centrum Onkologii, gdzie wstrzymano prace bloku operacyjnego z powodu wystąpienia zakażenia u personelu placówki.

– Do wtorku zostaje wstrzymana praca bloku operacyjnego na Ursynowie w związku z koniecznością odbycia kwarantanny personelu, po kontakcie z osobą zakażoną. Pacjenci są informowani o przesunięciu planowanych operacji, zapewniliśmy personel dla nagłych przypadków i zabiegów, które z uwagi na stan pacjentów nie mogą być przełożone" – informowali przedstawiciele szpitala.

Dodatkowy, polowy szpital dla chorych na COVID-19 powstanie też na stadionie PGE Narodowym. Wiadomo, że nowa placówka gotowa będzie przyjąć 500 chorych, rozlokowanych w salach konferencyjnych na terenie obiektu. Według TVN24, szpitalem pokieruje Artur Zaczyński – neurochirurg i zastępca Dyrektora ds. Medycznych w szpitalu MSWIA w Warszawie. Zaczyński ma doświadczenie w pracy na obiekcie – był koordynatorem ds. medycznych podczas turnieju EURO 2012.

Położony na Ursynowie Szpital Południowy, choć z zewnątrz wygląda na ukończony, nie może przyjmować pacjentów. Usytuowana na Ursynowie placówka wciąż czeka na odbiory.

– Zgodnie z przepisami, to jest plac budowy – powiedziała w TVN Warszawa rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka. – To miejsce nie spełnia jeszcze norm bezpieczeństwa budowlanego. Obiekt nie został odebrany ani przez inspekcję sanitarną, ani przez inspekcję nadzoru budowlanego. W momencie, kiedy obiekt jest nieodebrany, może stwarzać niebezpieczeństwo – powiedziała.

Potencjalne otwarcie może mieć miejsce w marcu przyszłego roku.

W Warszawie powstały mobilne oraz stacjonarne punkty poboru wymazu w kierunku badania obecności COVID-19. Mieszkańcy narzekają jednak na słabszą jakość podstawowej opieki medycznej. Infolinie są często przeciążone, bowiem pierwszą formą kontaktu z pacjentem jest teleporada. Wbrew obiegowej opinii, lekarze pierwszego kontaktu wciąż również przyjmują chorych.

– Dopiero jeżeli z takiej porady wynikać będzie konieczność bezpośredniego zbadania pacjenta, lekarz zaprosi Państwa na wizytę na wyznaczoną godzinę. Teleporady mogą być udzielane również w Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej – uspokaja komunikat na stronie ZOZ Ursynów.

Warszawscy lekarze apelują również, żeby w razie stwierdzenia u siebie bądź u najbliższych objawów ostrej infekcji dróg oddechowych (gorączka >38 stopni C wraz z kaszlem lub dusznością) w powiązaniu z kryteriami epidemiologicznymi zgłosić się do oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego.

W przypadku wystąpienia stanu nagłego zagrożenia zdrowia (np. duszność) w celu przewiezienia pacjenta z podejrzeniem infekcji koronawirusem SARS CoV-2 należy skorzystać z transportu sanitarnego ZRM – numery telefonów 112 oraz 999 lub: Główny Dyspozytor PRM w Warszawie ul. Słomińskiego 17/47 tel. 22 525 12 09.

 

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA